SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura znów zajmie się Palikotem? Śpiewak alarmuje o nowych reklamach wódki

Aktywista Jan Śpiewak złożył kolejne zawiadomienie do prokuratury dotyczące wpisów społecznościoywch Janusza Palikota promujących mocny alkohol, m.in. wódkę. Wiosną ub.r. sąd skazał za to Palikota i jego byłych partnerów biznesowych Kubę Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego, każdemu wymierzono po kilkadziesiąt tys. zł grzywny.

Zawiadomienie do prokuratury zostało skierowane 3 stycznia przez należącą do Jana Śpiewaka Fundację Bezpieczna Polska dla Wszystkich. Zwrócono uwagę, że na Janusz Palikot na swoim profilu instagramowym, obserwowanym przez 121 tys. użytkowników, „regularnie reklamuje alkohol, w tym wódkę”.

Według Śpiewaka, powołującego się na dane z biblioteki reklam Meta Platforms, od 7 stycznia ub.r. 33 takie wpisy Palikota były emitowane odpłatnie jako reklamy. Do pisma załączono adresy i wydruki tych wpisów. Aktywista przywołał m.in. art. 45 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stanowiący, że „kto wbrew postanowieniom zawartym w art. 13 ust. 1 i 2: dostarcza napoje alkoholowe do miejsc sprzedaży lub nie uwidacznia informacji o szkodliwości spożywania alkoholu, podlega karze grzywny”.

Palikot promuje alkohole swojej firmy

Janusz Palikot od dawna na swoim profilu na Instagramie i Facebooku pokazuje mocne alkohole produkowane przez jego holding Manufaktura Piwa Wódki i Wina, m.in. wódki Wyjebongo i Palikot. Przede wszystkim przedstawia przepisy na dania, z którymi można pić te trunki.

W niektórych wpisach biznesmen informuje o szczegółach promocji cenowych, głównie w sklepie Browaru Tenczynek. - Wódka Palikot Ziemniak tylko 19,99 zł i ŚLIWOWICA KOSZERNA 40% ZA 35ZŁ i 69% ZA 51ZŁ ❗ Promocja dostępna w sklepie stacjonarnym przy @browartenczynek - stwierdził we wtorek.

Czytaj też: Kuba Wojewódzki przeprasza za biznes alkoholowy z Palikotem. „Jest mi głupio i wstyd”

- Robi to w sposób ostentacyjny, okazując lekceważenie dla porządku prawnego oraz dotychczasowych działań prokuratury. Jego profil w większości służy do promocji alkoholi produkowanych przez jego spółki - skomentował Jan Śpiewak na platformie X.

 

Śpiewak zaznaczył, że do zawiadomienia dodano wniosek o zabezpieczenie majątku Janusza Palikota na poczet możliwych kar. Jego zdaniem Palikot „to niebezpieczny dla społeczeństwa recydywista”.

- Kolejny raz apeluję do @Adbodnar (ministra sprawiedliwości Adama Bodnara - przyp.) o objęcie wszystkich śledztw przeciwko Palikotowi specjalnym nadzorem prokuratury - dodał aktywista.

Janusz Palikot skazany już na grzywnę

Wiosną ub.r. warszawski sąd skazał Janusza Palikota, Kubę Wojewódzkiego (jest mniejszościowym wspólnikiem Manufaktury Piwa Wódki i Wina) oraz Tomasza Czechowskiego (do jesieni ub.r. był w zarządach spółek z grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina) na grzywny za bezprawne reklamy mocnych alkoholi w mediach społecznościowych.

W przypadku Janusza Palikota w ramach śledztwa prokuratury ustalono, że od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku na swoim profilu społecznościowym zamieścił 264 materiały, z czego 181 nagrania wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Sąd nakazał mu zapłatę 80 tys. zł grzywny, a Wojewódzkiemu i Czechowskiemu - po 70 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny, wydano go w trybie nakazowym. - Donosiciel Śpiewak skazany prawomocnie za mówienie nieprawdy, a następnie ułaskawiony przez Andrzeja Dudę zapewne uważa, że coś wygrał. Nic nie wygrał, bo wyrok jest nieprawomocny i stanie się przedmiotem normalnego postępowania sądowego w trakcie, którego przedstawimy swoje argumenty wskazujące, że nigdy nie łamaliśmy prawa - zapowiedział Janusz Palikot.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura znów zajmie się Palikotem? Śpiewak alarmuje o nowych reklamach wódki

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sprit
No właśnie władzo, dlaczego tu w tej sprawie nie ma pośpiechu. Nie ma sądów, prokuratorów, nie ma ciężarówki która by ten alkohol wywiozła i wytlukla DLACZEGO?
odpowiedź
User
Gość X
A dopiero co Kuba Wojewódzki przeprosił Palikota.
odpowiedź
User
guberni
Dowalić wszystkim, którzy chcą się dorobić na ludzkich nałogach.
odpowiedź