SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN24 pokazał z bliska dowód osobisty Jarosława Kaczyńskiego - Urząd Ochrony Danych Osobowych pisze do KRRiT

W czasie transmisji w TVN24 z procesu wytoczonego Lechowi Wałęsie przez Jarosława Kaczyńskiego pokazano z bliska dowód osobisty prezesa PiS. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierowała w tej sprawie pismo do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jarosław Kaczyński przed rozprawą sądową, fot. "Fakty" TVN Article

W czwartek odbyła się pierwsza rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych, który Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Prezes PiS domaga się od byłego prezydenta przeprosin za stwierdzenia (m.in. wpisy w mediach społecznościowych), że 10 kwietnia 2010 rozmawiając telefonicznie z Lechem Kaczyńskim, kazał lądować w Smoleńsku, przez co ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za katastrofę.

Kanały informacyjne przez kilka godzin pokazywało na żywo rozprawę - już od momentu, kiedy obaj politycy pojawili się przed salą sądową i wymieniali złośliwości.

W relacji TVN przed godz. 13:00 znalazło się ujęcie z dowodem osobistym Jarosława Kaczyńskiego położonym na stole. Dokument pokazano z bliska i z wyostrzonym obrazem, dlatego widać było zapisane tam dane osobowe, m.in. numer PESEL i numer dowodu osobistego.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych pisze do KRRiT

Jak dowiedział się portal internetowy „Rzeczpospolitej”, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa skierowała w tej sprawie pismo do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oceniła, że pokazanie z bliska dowodu osobistego Jarosława Kaczyńskiego to „praktyka niewłaściwa z punktu widzenia ochrony dóbr osobistych osób, które znalazły się lub mogą się znaleźć w podobnej sytuacji”. Zaznaczyła, że przepisy o ochronie danych osobowych dotyczą wszystkich osób, także tych pełniących funkcje publiczne.

Szefowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie sugeruje ukarania TVN24 za ujęcie z dowodem osobistym Jarosława Kaczyńskiego, tylko zachęca KRRiT do zainicjowania rozporządzenia dotyczącego prezentowania w mediach danych osobowych oraz zorganizowania szkoleń w tym zakresie.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność minutowa TVN24 wynosiła 281 732 widzów (16,6 proc. więcej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności - 4,57 proc.

TVP Info nie zagłuszyło danych z relacji z procesu

Na początku stycznia ub.r. TVP Info, retransmitując proces w sprawie zabójstwa Ewy Tylman, nie nadążało z zagłuszaniem danych osobowych osób, które pojawiały się w aktach sprawy odczytywanych na sali sądowej. Na sali sądowej padały niezagłuszane pikaniem nazwiska i adresy rodziny oskarżonego o zabójstwo Adama Z., jego partnera seksualnego, dziewczyny z czasów studenckich, świadków zamieszanych w sprawę lub tylko przewijających się przez nią, nazwiska rzekomo zastraszających go w śledztwie policjantów. Pojawiły się też szczegóły współżycia z podawaną z imienia i nazwiska dziewczyną i adres oskarżonego.

Telewizja Polska przyznała, że w czasie relacji „mogło dojść do błędu technicznego, na skutek którego nie udało się wygłuszyć wszystkich danych osobowych oskarżonego”. Zaznaczyła, że zespół TVP Info „sprawdza przyczyny zaistnienia tej sytuacji i podejmie wszystkie niezbędne kroki, by taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła”.

Związek zawodowy policjantów zażądał od Telewizji Polskiej zapłatę po 50 tys. zł odszkodowania dla każdego z funkcjonariuszy, których nazwiska podano w relacji. TVP zawarła z nimi ugodę, wypłacając po kilkanaście tys. zł odszkodowania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN24 pokazał z bliska dowód osobisty Jarosława Kaczyńskiego - Urząd Ochrony Danych Osobowych pisze do KRRiT

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bob
i znów TVN24 ! zlikwidować i wyrzucic ich z Polski.
odpowiedź
User
...
Profesjonalni amatorzy....
31 52
odpowiedź
User
Pdk
@bob

To w takim razie TVP Info też
99 24
odpowiedź
User
seba
teraz ktoś weźmie kredyt we Frankach na Jarosława?
22 17
odpowiedź
User
Paul
jak można bezmyślnie paradować z dowodem przed kamerami i mnóstwem ludzi
45 22
odpowiedź