SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Sellin: są gotowe rozwiązania na dekoncentrację mediów, czekamy na decyzję polityczną

Dekoncentracja mediów jest problemem do rozwiązania, rząd jest gotów na rozwiązanie go, lecz to, czy ruszy z projektem zależy od kierownictwa PiS - powiedział w „Sygnałach Dnia” wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - To nic nowego, słyszę to od roku - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo KulturyArticle

Minister Sellin był gościem porannych „Sygnałów Dnia” radiowej Jedynki. Rozmowa dotyczyła m.in. dekoncentracji mediów. Sellin przyznał, że obóz rządzący ma już gotowe propozycje rozwiązań prawnych. - Ale od decyzji politycznej kierownictwa mojego obozu politycznego zależy, czy z tym projektem ruszamy. Nie wiem, kiedy można się jej spodziewać. Ja żadnych ani presji, ani nacisków nie zamierzam wywierać. To jest kwestia roztropnej analizy sytuacji i tego, czy można z tym wyjść - mówił w radiu Jarosław Sellin.

Sellin przyznał, że dekoncentracja to jest „problem do rozwiązania”. - W żadnym dużym kraju Unii Europejskiej nie pozwolono tak, jak w Polsce, na takie właścicielskie opanowanie mediów przez koncerny zagraniczne, zwłaszcza koncerny z jednego kraju. A w Polsce z taką sytuacją, zwłaszcza w prasie, mamy do czynienia - podkreślił wiceszef resortu.

 

Zdaniem Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych, zapowiedź wiceministra Sellina to nic nowego. – Słyszę takie deklaracje co najmniej od roku i nic jak na razie z nich nie wynika. Tak więc przyjmuję to z pewnym spokojem. Mam tylko nadzieję, że i tym razem zapowiedź ta nie zostanie spełniona – podkreśla Braun. Zdaniem naszego rozmówcy, rząd stosuje podobne zapowiedzi jako straszak. – W Polsce mamy paradoksalną sytuację, ze zagraniczny kapitał jest kotwica wolnych mediów. Zapowiedzi rządu mają służyć osłabieniu kontrolnej funkcji mediów - podsumowuje Braun.

O potrzebie ograniczenia dominującej pozycji niektórych firm zagranicznych w wybranych sektorach segmentu mediów, politycy obozu rządzącego mówią co jakiś czas niemal od początku poprzedniej kadencji rządu. Jako przykład najczęściej podaje się segment dzienników regionalnych, w którym większość najpopularniejszych tytułów wydaje Polska Press Grupa. Wiceminister Jarosław Sellin informował o gotowych już rozwiązaniach w kwestii dekoncentracji już w październiku 2018 roku. Znacznie wcześniej, w styczniu ub.r., to samo w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Sellin: są gotowe rozwiązania na dekoncentrację mediów, czekamy na decyzję polityczną

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sin
będą dzielić TVP?
odpowiedź
User
IOP
Wujek Sam nie Pozwoli Ruszyć TVN-u no ale jak by się skupili na Gazetach lokalnych co tam Koncern Niemiecko -Szwajcarski ma 80% udziału w Polskim rynku no to Pr-owsko to by mogli mówić zrobiliśmy to Dekoncentracja stała się faktem już nie Niemcy a Polacy Piszą o dziurę w Płocie u sąsiada czy że Burmistrz drogi nie wyremontował ITP tylko czy "Sukces Morawieckiego" Ursula von der Leyen ( Niemka) na to pozwoli kto to wie ...
odpowiedź
User
Arek
Braun: "W Polsce mamy paradoksalną sytuację, ze zagraniczny kapitał jest kotwicą wolnych mediów.". Taaaa. Wolnych od prawdy.
odpowiedź