SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Ziętara odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Poznański dziennikarz Jarosław Ziętara, zamordowany we wrześniu 1992 roku, zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wnioskował o to Krzysztof M. Kaźmierczak, który od lat opisuje śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Ziętary.

Jarosław Ziętara, fot. Archiwum/PolskapresseArticle

Krzysztof M. Kaźmierczak poinformował, że Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski zostanie wręczony rodzinie Jarosława Ziętary 2 września w Poznaniu.

- To odznaczenie nic nie zmienia w najważniejszej sprawie - dochodzenia do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności za zbrodnię, ale odbieram je jako akt sprawiedliwości dziejowej ze strony polskiego państwa, które w sprawie Jarka Ziętary rażąco zawiodło - podkreślił.

Wiele starań o pośmiertne uhonorowanie Jarosława Ziętary

- Tak jak mówiłem kilka razy publicznie, w tym na galach Press Club Polska i Grand Press, gdyby Jarka nie zamordowano, dziś należałby on do grona najwybitniejszych polskich dziennikarzy i zgarniał nagrody za swoją pracę, w tym w pierwszej kolejności za śledztwo dziennikarskie, z powodu którego został zamordowany - stwierdził Kaźmierczak na Facebooku.

Przypomniał, że parokrotnie podejmował próby uhonorowania Ziętary przez „różne gremia i kapituły dziennikarskie”. - Wszystkie zakończyły się... brakiem reakcji. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w Kancelarii Prezydenta, nie zlekceważono wniosku Komitetu Społecznego im. J. Ziętary o odznaczenie Jarka. To wielka zasługa zrozumienia sprawy przez Bognę Janke, która tam pracowała i stała się orędownikiem tej inicjatywy - opisał (Bogna Janke w zeszłym tygodniu poinformowała, że po niecałym roku pracy odchodzi z Kancelarii Prezydenta RP).

- Dodam, że w przeszłości do Kancelarii Prezydenta pisywał prośby o interwencje ojciec Jarka prosząc  - be skutku - o pomoc w przeprowadzeniu rzetelnego śledztwa... - zaznaczył Krzysztof M. Kaźmierczak.

 

W maju br. zapowiedziano, że tablica z wizerunkiem Jarosława Ziętary zostanie odsłonięta jesienią na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Połowę kosztów tablicy pokryje uczelnia, a w internecie ogłoszono zbiórkę na pozostałą część kosztów.

Jarosław Ziętara zaginął 30 lat temu

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 roku. Był absolwentem poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i "Gazetą Poznańską".

Ziętara zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Z tego powodu - jak wynika z ustaleń prokuratury - miał zostać uprowadzony i zabity. Ostatni raz Ziętarę widziano 1 września 1992 r.

W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Dzięki temu, na bydgoskim cmentarzu jego rodzina mogła umieścić symboliczną tablicę. Ciała dziennikarza do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Były senator uniewinniony w procesie dot. zabójstwa Ziętary

Obecnie przed poznańskim sądem okręgowym toczy się proces byłych ochroniarzy Elektromisu - Mirosława R., ps. Ryba, i Dariusza L., ps. Lala – oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie Jarosława Ziętary. Według śledczych oskarżeni, udając policjantów, mieli zwabić Ziętarę do samochodu przypominającego radiowóz, a potem przekazać dziennikarza osobom, które go zamordowały. Kolejna rozprawa w tym procesie ma się odbyć we wrześniu.

Natomiast 24 lutego przed poznańskim sądem okręgowym zakończył się drugi z procesów dotyczących sprawy Ziętary. Proces byłego senatora Aleksandra Gawronika (zgodził się na publikację pełnego nazwiska) toczył się przed poznańskim Sądem Okręgowym od stycznia 2016 roku.

W akcie oskarżenia Gawronikowi zarzucono, iż "chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis, w szczególności w ten sposób, że podczas prowadzonej z nimi rozmowy, dotyczącej wpływu na postawę Jarosława Ziętary, stwierdził: on ma być skutecznie zlikwidowany". Były senator nie przyznawał się do winy.

24 lutego Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił Gawronika od zarzutu podżegania do zabójstwa Ziętary. Sędzia Joanna Rucińska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że "prokurator nie wykazał, aby oskarżony był sprawcą zarzucanego mu czynu, czego skutkiem musiało być wydanie wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika". Wyrok nie jest prawomocny.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Ziętara odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No
To znaczy co on takiego wielkiego zrobił dla kraju lub społeczeństwa, bo o tym nie napisano.
odpowiedź
User
LOLek
Andrzejowi Sebastianowi tak pomaga Bóg...
odpowiedź