SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden plik JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich podatników VAT

Od czwartku, 1 października wszyscy podatnicy VAT będą składać jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Rozwiązanie dotyczy wszystkich firm, bez względu na ich wielkość. Jeden plik zastąpił składane dotąd oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT.

fot. Shutterstock.comArticle

Nowy sposób raportowania ograniczy konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych.

Jak zaznacza resort finansów, przedsiębiorcy nie muszą generować dwóch plików, składać dwóch podpisów i dwukrotnie wysyłać dokumentów. Nowy JPK_VAT ma też wpłynąć na ograniczenie liczby kontroli podatkowych. Podatnicy nie będą np. angażowani w weryfikację prawidłowości wykazanych kwot należnego i naliczonego podatku, ponieważ każde rozliczenie VAT będzie weryfikowane automatycznie.

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Będą go składać wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa. Podatnicy zaczną składać nowe JPK_VAT za okresy od 1 października 2020 r.

Według MF nowy plik JPK_VAT obejmuje: informacje o zakupach i sprzedaży, wynikające z ewidencji VAT za dany okres; pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K); dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Nowy plik nie dotyczy skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Nie odnosi się też do pozostałych deklaracji podatkowych, do których będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

JPK_VAT jest składany wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy wysyłają pliki do 25. dnia miesiąca – za miesiąc poprzedni. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K. Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału; po zakończeniu kwartału - część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Według MF formularz interaktywny umożliwia przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M i kwartalnie – JPK_V7K. Z kolei aplikacja e-mikrofirma pozwala wystawiać i zapisywać faktury krajowe, tworzyć ewidencję VAT oraz generować i wysyłać pliki JPK_V7M i JPK_V7K, a także JPK_FA.

Przydatne informacje, materiały pomocnicze i najczęściej zadawane pytania można znaleźć w zakładce na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja. Szczegółowych informacji w zakresie nowego JPK_VAT udziela też infolinia Krajowej Informacji Skarbowej: kis.gov.pl/kontakt/dane-teleadresowe.

Dołącz do dyskusji: Jeden plik JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich podatników VAT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl