SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna trzecia Polaków chciałaby wrócić do PRL-u

Co trzeci Polak chciałby wrócić do czasów PRL-u. Blisko połowa badanych okres sprzed transformacji kojarzy z polską myślą motoryzacyjną, ale najbardziej tęskni za smakiem oranżady, waty cukrowej i wody z saturatora. W co drugim polskim domu znaleźć można jeszcze przedmioty "wystane" w kolejkach, najczęściej meble i sprzęt AGD/RTV - wynika z badania TNS Polska.

Najliczniejszą grupę wśród osób, które chciałyby choć na chwilę przenieść się do ostatnich dekad Polski Ludowej, stanowią osoby najstarsze - po 60. roku życia (58 proc.). Wśród 40-latków odsetek ten sięga 37 proc., podczas gdy co piąty 30-sto parolatek chciałby cofnąć się znów do czasów komuny. Co ciekawe, 15 proc. 15-29-latków, którzy z racji wieku nie mogą pamiętać okresu sprzed 1989 roku, także chciałoby przenieść się w czasie do tego okresu.

Mężczyźni (40 proc.) częściej niż kobiety (31 proc.) cofnęliby się do czasów PRL-u.

Najczęstszym skojarzeniem z PRL-em są samochody i motocykle, które wskazało 43 proc. respondentów. Częściej zachowały się one w pamięci mężczyzn (56 proc.), osób najstarszych (51 proc.), czy mieszkańców miast od 100 do 500 tys. (50 proc.).

W rankingu skojarzeń na drugim miejscu znajdują się kultowe seriale (37 proc.), o których częściej mówią osoby z wykształceniem wyższym (48 proc.). Trzecia pozycja należy do sprzętów RTV i AGD (33 proc.). W dalszej kolejności wymieniano postacie bajkowe (27 proc.), produkty spożywcze (23 proc.), meble i elementy dekoracyjne (16 proc.), odzież i obuwie (14 proc.) oraz kosmetyki (10 proc.).

40 proc. Polaków brakuje produktów dostępnych w tamtym czasie. Wśród nastolatków odpowiedzi "niczego mi nie brakuje" udzieliło 67 proc. respondentów, a wśród dwudziestolatków - 60 proc.

Najwięcej, bo 18 proc. Polaków tęskni za produktami spożywczymi. Drugie miejsce zajmują tutaj samochody i motocykle (13 proc.), o których częściej mówią mężczyźni (19 proc.), a także stawiają je wyżej od produktów spożywczych. O sprzętach RTV/AGD wspomina 10 proc. ankietowanych, o meblach i elementach dekoracyjnych - 8 proc., o odzieży i obuwiu - 6 proc., a o kosmetykach - 5 proc.

45 proc. ankietowanych posiada przedmioty z czasów Polski Ludowej. Najwięcej, bo 23 proc. osób z dawnych czasów posiada meble, 17 proc. - sprzęty RTV/AGD, 8 proc. - ubrania, a 7 proc. - zabawki i gry. Samochody i motocykle, z których ponownie chciałoby skorzystać 13 proc., posiada 3 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie serwisu Tablica.pl, w dniach 10-13 maja 2013 r., techniką wywiadu bezpośredniego (CAPI), na próbie 1000 Polaków. Grupa osób badanych była zróżnicowana pod względem płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia Polaków chciałaby wrócić do PRL-u

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katodin
Ja jestem już po 60 tce/ i używam na codzień internetu/ Komuno wróć - pytanie dla czego ? Pewność socjalna. Szef cię nie zwolnił, bo takie miał widzimiśie. Z głodu nikt nie umierał, jak ktoś chciał pracować, to miał pracę. Ile zarabiał ? Do pierwszego zawsze starczyło. Ucciwy system kredytowy./bez gwiazdek i małym drukiem/ Starsze osoby pamiętają, co to był ORS. Żeniąc się wzięliśmy z żoną kredyt dla mlodyh małżeństw. Pracowaliśmy oboje. Spłaciliśmy bez problemów. Ja= wyzsze studia techniczne mgr inż elektryk.wszystkie uprawnienia. Moja żona mgr prawa. Specjalność prawo pracy. Dwoje dzieci i jakoś spokojnie się żyło. Teraz: 33 latra pracy, Po 60-ce i nadaję się tylko na robotnika gospodarczego. Innej pracy dla człowieka o takich kwalifikacjach i wieku w obecnej Polsce nie ma. Całkowity brak szacunku dla osób starszych. Cytuję: dziadków do pracy nam nie potrzeba. Koniec cytatu. I tak człowiek o takich kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym w obecnej Polsce może być tylko robotnikiem gospodarczym. Koniec
odpowiedź
User
WartyNurt
Teraz wyśmiewane są pustki w sklepach.Może ktoś pamięta,że Solidarność błagała rządy państw zachodnich o nieudzielanie Polsce kredytów i restrykcyjne ęgzekwowanie zadłużenia ? Chodziło o obalenie systemu,a myśli o bycie narodu były komunistycznym przeżytkiem. Dziś pamięta się skutki bez analizowania przyczyn. Czasem zdziwienie budzi jak to możliwe,że Polacy przeżyli na samym occie i mało tego rosła w Polsce populacja.Dziś mamy już wymarzony kapitalizm i największą emigrację,najwięcej bezdomnych,najwięcej bezrobotnych,najwięcej przestępców i najwięcej zabitych żołnierzy w nie naszych wojnach. Czy aby nie tęsknimy za PRL z tych powodów?
odpowiedź
User
rani
Czyli ten sprzet wyprodukowany w komunie jeszcze dziala a polowa obecnego made in germany juz po krotkim czasie szmelc(wiertla boscha wyginaja sie same) a te super auta czesciej odwiedzaja warsztaty niz np. francuskie
odpowiedź
User
oWSIk
Koniecznie wracajcie do PRL!!! To chore, teraz jest okropnie, ale mam nadzieje, że tusk przegra razem z POst prl-em sld i do władzy dojdzie Jarosław Kaczyński. PiS ustabilizuje sytuację i wreszcie będzie długi kapitalny okres dla poLSKi już bez tego przeklętego po i sld, okrągłego stołu so-Wicie zastawionego zabranymi przekąskami z całej Polski. poZdrawiam moderatora który wiadomo, że nie da tego tekstu. Cyniczni żywią się POączkami. Ave dzielni!
odpowiedź
User
magdi
To dziwne, że z badań nie wyszło, że Polacy nie tęsknią za PRL jako czasami pewnej i spokojnej pracy... O tym można myśleć z sentymentem w czasach takiego krwiożerczego kapitalizmu jak dziś.
odpowiedź