SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były minister Jerzy Kwieciński prezesem PGNiG, Piotr Woźniak odwołany

Jerzy Kwieciński, były minister rozwoju i minister finansów, został wybrany na prezesa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Poprzednio firmą kierował Piotr Woźniak.

Jerzy KwiecińskiArticle

Na prezesa PGNiG Jerzy Kwieciński został wybrany przez radę nadzorczą w czwartek. Większościowym akcjonariuszem spółki (72 proc.) jest Skarb Państwa.

Z końcem ub.r. zakończyła się kadencja poprzedniego składu zarządu PGNiG. Prezesem był wtedy Piotr Woźniak, powołany na to stanowisko w grudniu 2015 roku. Woźniak pracował już w PGNiG w latach 1999-2002., kolejno jako członek rady nadzorczej i wiceprezes. W latach 2005-2007 był ministrem gospodarki, a w latach 2011-2013 wiceministrem środowiska i Głównym Geologiem Kraju.

Jerzy Kwieciński w rządzie i radzie programowej PiS

Od września do listopada ub.r. Jerzy Kwieciński był ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W minionej kadencji był w kierownictwie innych resortów: w listopadzie 2015 roku został wiceministrem rozwoju, a w styczniu 2018 roku - ministrem rozwoju i inwestycji. Natomiast w grudniu 2015 roku został pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego.

W 2014 roku Kwieciński wszedł w skład rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2005-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Wcześniej Jerzy Kwieciński pracował m.in. w Europejskim Centrum Przedsiębiorczości (w latach 2003-2005 był jego prezesem), Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz jako pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej.

Nowe osoby w zarządzie PGNiG

W zarządzie PGNiG na kolejną kadencję pozostaje Robert Perkowski jako wiceprezes ds. operacyjnych.

Na stanowisku wiceprezesa ds. finansowych Michała Pietrzyka od 15 stycznia zastąpi Przemysław Wacławski, jako wiceprezesem ds. handlowych od 10 stycznia będzie Jarosław Wróbel (w miejsce Macieja Woźniaka), a wiceprezesem ds. rozwoju - od 15 stycznia Arkadiusz Sekściński (zamiast Łukasza Kroplewskiego).

Nowy zarząd został powołany na trzyletnią kadencję.

W trzecim kwartale ub.r. grupa PGNiG zanotowała 7,03 mld zł przychodów i 30 mln zł zysku netto, wobec 7,59 mld zł przychodów i 554 mln zł zysku netto rok wcześniej. Firma jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy, przy kursie 4,38 zł z zamknięcia sesji w środę kapitalizacja spółki wynosiła 25,3 mld zł.

Od marca do połowy listopada ub.r. dyrektorem marketingu PGNiG był Rafał Bochenek, rzecznik rządu Beaty Szydło. Zrezygnował w tego stanowiska, po tym jak został wybrany do Sejmu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Były minister Jerzy Kwieciński prezesem PGNiG, Piotr Woźniak odwołany

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jerzy
Nie mieli co zrobić z Kwiecińskim, to odwołali Wożniaka, to niezbyt eleganckie, do Wożniaka brak merytorycznych zarzutów.
odpowiedź