SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Gazeta Wyborcza” przeprasza za publikację rozmowy z antyszczepionkowcem Jerzym Ziębą

Część nakładu „Gazety Wyborczej” (Agora) ukazała się w piątek z dodatkiem, zawierającym wywiad z Jerzym Ziębą, przeciwnikiem szczepionek. Po krytyce w mediach społecznościowych, redakcja przeprosiła za wydrukowanie rozmowy. - Podjęliśmy działania, żeby to się nie powtórzyło - informuje Wirtulnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Article

Odbywającym się w Nadarzynie targom ekologicznym „Dni alergii. Ecorganica” towarzyszył 8-stronicowy dodatek do „Gazety Wyborczej” o tym samym tytule, przygotowany przez łódzką redakcję dziennika. Ukazał się w części nakładu - dołączony był do wydań: łódzkiego i warszawskiego.

W numerze jedną stronę poświęcono na rozmowę z Jerzym Ziębą, propagatorem naturalnych metod leczenia, przeciwnikiem szczepionek. Ziębie tekst poświęcił ostatni numer tygodnika „Wprost”, tytułując go: „Jak znachor żeruje na śmierci znanych Polaków?”. - Zbigniew Wodecki, Grzegorz Miecugow, Tomasz Kalita - naczelny uzdrowiciel Polski Jerzy Zięba wykorzystał ich śmierć do rozwoju pseudomedycznego biznesu. Rodziny zmarłych są oburzone, ale i bezradne. Podobnie jak przerażeni całym procederem lekarze - brzmi pierwsze początek tekstu.

W dodatku do „Gazety Wyborczej” rozmowę z Jerzym Ziebą, zatytułowaną „Skąd się bierze alergia”, przeprowadziła Katarzyna Tatarzyńska. Zięba jako przyczyny chorób alergicznych wymienił m.in. cieknące jelita, niewłaściwą florę bakteryjną jelit i szczepionki.

Niektórzy dziennikarze na Twitterze skrytykowali tę publikację. - Serio, @gazeta_wyborcza, antyszczepionkowiec i znachor Jerzy Zięba jako Wasz autorytet? - zapytał Maciej Gajek z Wirtualnej Polski.

W niedzielę „Gazeta Wyborcza” zamieściła oświadczenie w sprawie materiału i przeprosiny dla czytelników. - Wśród materiałów dotyczących zdrowego trybu życia zamieściliśmy m.in. rozmowę z Jerzym Ziębą - autorem skompromitowanych metod leczenia negującym wiedzę naukową - czytamy w nim.

- Oświadczam, że intencją autorki materiału nie było promowanie metod stosowanych przez Jerzego Ziębę, zaś redakcja „Gazety Wyborczej", podobnie jak środowiska medyczne oraz dziennikarze zajmujący się nauką i medycyną, w wyraźny sposób odcinają się od wspomnianych metod. Wszystkich, którzy są urażeni tą publikacją, a zwłaszcza tych, których mogłaby ona skłonić do skorzystania z metod propagowanych przez Jerzego Ziębę, serdecznie przepraszamy - pisze sygnująca oświadczenie Katarzyna Owczarek, wydawca „GW” w Łodzi. Odpowiedzialną za dodatek była Kamila Sierocka.
Jak się dowiadujemy, względem autorki tekstu a także osób odpowiedzialnych za wydanie dodatku (redaktorzy, redaktor prowadzący) nie zostaną wyciągnięte konsekwencje. - Redakcja podjęła już działania, aby przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości - informuje Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Według danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem „GW” we wrześniu br. wynosiła 107 300 egz., o 21,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” przeprasza za publikację rozmowy z antyszczepionkowcem Jerzym Ziębą

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stara korektorka
"m. n. flota bakteryjna"...
Dalej już nie da się czytać.
19 6
odpowiedź
User
Polak
Kogoś mocno pogrzało. Aby tak promować i rozgłaszać antyszczepionkowców-proepidemików. Zaraz będziemy schodzić na dawno zapomniane u nas choroby przez was. To już nie są zwykłe lewackie jaja, że ktoś sobie przed południem zmienia płeć, a po południu znowu. Tutaj mogą umierać Bogu ducha winne postronne osoby.
24 36
odpowiedź
User
Iza
A w Radiu Katowice prezes Ornowski od ponad roku lansuje tego Ziębę. To wstyd, by w radiu publicznym były takie audycje!
22 35
odpowiedź
User
hola hola
hahhahha. strzał w stope! jakie koncerny farmaceutyczne sie u was zarekalmuja!????? buahahaha. Albo piszecie prawde albo zarabiacie!!!
39 7
odpowiedź
User
privat
Jak do tej pory, na merytoryczne argumenty Jerzego Zięby, poparte przez odwołania do wyników badań naukowych, w mainstreemowych mediach widać tylko obelgi, żadnych merytorycznych argumentów. Trudno nie zauważyć, że obecny system "leczenia" postawiony jest na głowie. Celem koncernów farmaceutycznych i innych instytucji medycznych nie jest wyleczenie i dobro pacjenta, ale zysk. To powoduje, że nie opłaca się wyleczenie pacjenta, ale leczenie aż do śmierci. Na dodatek wprowadzenie na rynek jakiegoś leku, terapii itp. wymaga ogromnych środków finansowych (w USA miliardy), więc nie tylko nie opłaca się promować tanich i skutecznych metod leczenia, ale zwalcza się bardzo brutalnie ich zwolenników. Znanych jest cała masa przekrętów firm farmaceutycznych, które pochłonęły już setki tysięcy istnień ludzkich. Jedyne kary jakie ich spotykają to kary finansowe, nikt nie idzie siedzieć.
57 16
odpowiedź
User
Redaktor Traktor
Wyborczej zdarzył się lekki skok w prawo, ale natychmiast wrócili do szeregu.
28 2
odpowiedź
User
Alik
Kogoś mocno pogrzało. Aby tak promować i rozgłaszać antyszczepionkowców-proepidemików. Zaraz będziemy schodzić na dawno zapomniane u nas choroby przez was. To już nie są zwykłe lewackie jaja, że ktoś sobie przed południem zmienia płeć, a po południu znowu. Tutaj mogą umierać Bogu ducha winne postronne osoby.


Nie wrócą "stare choroby" bo to nie szczepionki je pokonały tylko ogólne zwiększenie świadomości, większa higiena i polepszenie warunków bytowych. Za to widzę, że nie przeszkadza Tobie, że pojawiło się tysiące nowych chorób dziesiątkujących populację.
37 14
odpowiedź
User
Alik
Pomijając zupełnie fakt, czy ten pan mówi prawdę czy też mówiąc delikatnie się z nią mija (a wszystkie badania mówią, że jednak ma rację) to taki komentarz do sprawy ze strony wierchuszki GW pokazuje z jaką dotychczas wolnością słowa mieliśmy do czynienia, z jaką demokracją i jakimi standardami dziennikarskimi.
Redakcja przeprasza, że dopuściła drugą stronę sporu do głosu, że ukazali, że ta druga strona w ogóle istnieje. Bo tylko jedna linia jest słuszna - reklamodawców - sponsorów.
47 7
odpowiedź
User
Andrzej
I tak właśnie wygląda wolność słowa w naszym kraju.
36 3
odpowiedź
User
komentator
Pani Karolina Tatarzyńska publikuje rozmowę ze znachorem, jak gdyby to był światowy ekspert od alergologii.
Pani Angelika Swoboda publikuje rozmowę z recydywistą i handlarzem narkotyków po to, żeby go wypromować.

Myślę, że mści się zatrudnianie praktykantów i stażystów na dziele. Nie mają wyczucia, nie mają doświadczenia, więc zrobią to, co mają do zrobienia. A później idą do domu bez świadomości, że kształtują pewną rzeczywistość. Sami sobie.
8 18
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing