SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jesień w radiowej Dwójce: kilkanaście nowości i konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

W najbliższy poniedziałek, 12 września br., startuje jesienna ramówka Programu 2 Polskiego Radia. Oprócz relacji z konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, jesienią Dwójka przygotowała kilkanaście premierowych audycji poświęconych szeroko pojętej kulturze.

fot. Grzegorz Śledź/PR2Article

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które tej jesieni będzie na antenie radiowej Dwójki szeroko relacjonowane, jest odbywający się co pięć lat w Poznaniu międzynarodowy konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (w tym roku piętnasta edycja tego wydarzenia potrwa od 8 do 23 października). Oprócz transmisji koncertów, dodatkowo do końca grudnia br. w wybrane poniedziałki o godz. 21.00 Dwójka zaprezentuje przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym specjalny cykl pt. „Wieniawski 2016”.

Wśród nowych audycji radiowej Dwójki znajdzie się m.in. „Europa Chopina” (emisja w poniedziałki w godzinach 19.30-21.00). W programie przypomniane zostaną najwybitniejsze interpretacje utworów, zarówno z konkursów chopinowskich, festiwali, jak i z nagrań płytowych. Kolejna nowość to „Rachunek myśli” (sobota, godz. 23.00-0.00) - naprzemienne spotkania z filozofem i psychologiem, w czasie których goście rozmawiać będą m.in. o psychologicznych problemach nurtujących współczesnego człowieka. W niedziele pomiędzy 22.30 a północą będzie można z kolei posłuchać audycji „Ton świata”, poświęconej różnym obliczom muzyki.

W piątki o godz. 18.00 czterech naprzemiennie pojawiających się autorów (m.in. Jacek Hawryluk, Piotr Kędziorek, Jacek Wakar) zaprosi na godzinną rozmowę, której tematem będą m.in. nowe trendy w świecie popkultury oraz premiery kinowe i teatralne. W piątki o godz. 21.30 Dwójka zaproponuje słuchaczom pasmo publicystyczne, na które złożą się znane już pozycje: „Na dachu świata” (audycja poświęcona różnym zjawiskom społecznym i kulturowym zachodzącym we współczesnym świecie), „Innymi słowy” (debaty z udziałem publiczności na bieżące tematy, zarejestrowane w studiu im. W. Szpilmana) i „Retrospekcje” (cykl prof. Antoniego Dudka prezentujący najważniejsze zjawiska i osoby z najnowszej historii Polski).

W niedziele po godz. 17.00 na antenie Dwójki pojawiać się będą na zmianę audycje: „Muzyczna scena tradycji” (koncerty połączone z rozmową z artystami w studiu im. W. Szpilmana), „Słuchanie świata” (retransmisje koncertów folkowych wraz z komentarzem Kuby Borysiaka) oraz „Mikrokosmosy” (reportaże Justyny Piernik z działalności lokalnych społeczności). Z kolei w niedziele o godz. 18.00 na zmianę nadawane będą audycje poświęcone kulturze wieków dawnych: „Między dźwiękami” (muzyka dawna) oraz „Kryzys wieku średniego” (sztuka i filozofia średniowiecza).

W niedziele od godz. 21.30 będzie można słuchać pasma „Strefa literatury”. I tak: w audycji „Dwukropek” Dorota Gacek przedstawi księgarskie nowości, a Andrzej Franaszek porozmawia z pisarzami i krytykami. W niedzielnym paśmie wieczornym znajdą się także dyskusje o nowych zjawiskach literackich Piotra Kofty, a także program „Literatura non-fiction” Katarzyny Nowak, która przybliży tytuły i nazwiska reprezentujące ten gatunek.

W nowej ramówce nie zabraknie także pasma „Książka do słuchania”, nadawanego codziennie po godz. 18.40. Tej jesieni będzie można posłuchać m.in. takich utworów, jak „Proces” Franza Kafki, „Człowiek, który był czwartkiem” Gilberta K. Chestertona czy „Szpital przemienienia” Stanisława Lema. Czytać będą m.in. Piotr Adamczyk, Wiktor Zborowski i Mariusz Benoit.

Program 2 Polskiego Radia - podobnie, jak w poprzednich latach - organizować będzie wydarzenia w studiu im. W. Lutosławskiego oraz koncerty i audycje z udziałem publiczności w studiu im. W. Szpilmana.

W okresie od maja do lipca br. udział Dwójki w rynku radiowym pod względem słuchania wyniósł 0,6 proc. (badanie Radio Track).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jesień w radiowej Dwójce: kilkanaście nowości i konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Zdejmcie w końcu to jazzowe żępolenie w piątki po północy! Tego się nie da słuchać! No i zakończcie te jazzowe "letnie noce". Red. Szachowski w latach 80-tych w "Wieczorze Płytowym" puszczał pop i rocka, a teraz kreuje się na wielkiego znawcę jazzu. Nie rozumiem tego. Uważam, że jazz powinien przejść do "Trójki". Skoro w "Dwójce" nie ma popu i rocka, to i jazzu też nie powinno być.
odpowiedź
User
Marcin
miś społeczny Pan jest w pełni poczytalny?
odpowiedź