SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dlaczego Jesse Eisenberg i Kieran Culkin kręcili film w Polsce? Kulisy powstania „Prawdziwego bólu”

Film „Prawdziwy ból” w reżyserii Jessego Eisenberga, w którym twórca zagrał jedną z głównych ról, opowiada losy dwóch kuzynów wyruszających w sentymentalną podróż śladami przodków. Celem ich wyprawy jest Polska. David i Benji odwiedzają m.in. Warszawę, Lublin i Majdanek, chcąc poznać historię Holocaustu. Produkcja jesienią trafi do kin.

Film „Prawdziwy ból”, reż. J. Eisenberg, rok 2024Film „Prawdziwy ból”, reż. J. Eisenberg, rok 2024

Pomysł na film zrodził się w głowie Eisenberga już dawno (aktor po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2007 roku), ponieważ twórca ma polskie korzenie. Jego prababcia ze strony matki, Hyman „Herman” Mendelsohn, urodziła się w Krasnymstawie. Jeden z pradziadków ze strony ojca, Sam Eisenberg, również pochodził z Polski. W 2023 roku Eisenberg rozpoczął proces ubiegania się o polskie obywatelstwo.

Polskie obywatelsko Jessego Eisenberga
Aktor ostatnio ponownie odwiedził Polskę, tym razem jako gość kongresu Impact' 24. - O obywatelstwo polskie ubiegam się od dziewięciu miesięcy. Wszystkie dokumenty złożyłem prawidłowo i czekam na ostateczny podpis. Moja rodzina pochodzi z Krasnegostawu, rodzina mojej żony Anny Strout jest z Łodzi. Chcielibyśmy mieć lepszy kontakt z Polską. Chciałbym tu częściej pracować – powiedział aktor w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolski”.

Eisenberg wyjaśnił, że czuje głęboki związek z Polską. Jego rodzina mieszkała w Krasnymstawie aż do 1938 roku, skąd uciekła w związku z wybuchem antysemickich nastrojów. Jedna osoba przeżyła wojnę w Polsce i po jej zakończeniu przeniosła się do Szczecina, gdzie zmarła niedawno w czasie pandemii. Twórca wyjaśnił, że „Prawdziwy ból” to fikcyjna historia, ale inspirowana jego poszukiwaniem korzeni i prawdy o rodzinnej przeszłości. Chciał opowiedzieć o dwóch kuzynach, którzy po śmierci babci Dory pragną poznać lepiej swoich przodków, dlatego wyruszają w podróż do Polski. Za pieniądze ze spadku organizują wyjazd mający uhonorować ocalałą z Zagłady babcię i zrozumieć, kim są współcześni amerykańscy Żydzi naznaczeni Holocaustem.

„List miłosny do Polski”
Film kręcono w Warszawie, Lublinie, Krasnymstawie, Kraśniku, Radomiu. Eisenberg w trakcie pracy na planie rozmawiał z pracownikami naszych instytucji rządowych i to go zainspirowało do ubiegania się o obywatelstwo. Wyjaśnił, że chciałby poprawić relacje polsko-żydowskie i ubolewa nad tym, że aktualnie nie są zbyt dobre.

„Prawdziwy ból” kręcono na dworcach, lotniskach, w centrach miast i muzeach więc był to projekt trudny logistycznie. Co ciekawe, pierwotna wersja scenariusza zakładała, że akcja toczyć się będzie w Mongolii, ale ostatecznie Eisenberg zrozumiał, że jego powrót do korzeni lepiej odzwierciedli podróż do Polski.

W mediach społecznościowych Państwowego Muzeum na Majdanku pojawiły się zdjęcia z pracy na planie „Prawdziwego bólu” wraz z następującym komentarzem:

Oglądać można już zwiastun filmu fabularnego „A Real Pain” w reżyserii Jessego Eisenberga, do którego zdjęcia realizowane były w Państwowym Muzeum na Majdanku. Lokalizacja ta była szczególnie ważna dla twórców, a pracę ekipy poprzedziła seria spotkań i drobiazgowych ustaleń z naszym zespołem. „To ziemia uświęcona cierpieniem. Pełne powagi miejsce zachowane po to, żeby przypominać o okrucieństwach, jakie się tu wydarzyły. Film opowiada historię skomplikowanych relacji rodziny, której korzenie sięgają targanej wojną Polski, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że władze Państwowego Muzeum na Majdanku wyraziły zgodę na realizację zdjęć na jego terenie. Przystąpimy do nich z powagą i szacunkiem należnym temu miejscu” - mówiła, rozpoczynając pracę w PMM, Ewa Puszczyńska, producentka z firmy Extreme Emotions, która odpowiadała za realizację filmu w Polsce.

Zwiastun filmu „Prawdziwy ból”
Dostępny jest już zwiastun „Prawdziwego bólu” pokazujący, że mimo trudnych tematów dotyczących relacji polsko-żydowskich w czasie wojny, obraz będzie produkcją komediową o dwójce młodych mężczyzn mających nadzieję, że prawda o przeszłości pomoże im zrozumieć siebie w teraźniejszości.

Amerykańska premiera filmu „Prawdziwy ból” odbędzie się 18 października.

Dołącz do dyskusji: Dlaczego Jesse Eisenberg i Kieran Culkin kręcili film w Polsce? Kulisy powstania „Prawdziwego bólu”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kinoman
Nakręcił dlatego , bo dostał dotację z PISF na film. Czy w USA urząd państwowy to by zrobił ?
odpowiedź
User
zawer
Polecam przeczytanie książki „Julius Goldfarb Diary The desperate times” Opisującej holokaust dzień po dniu i tego w jaki sposób uratowała kilkoro [z nich] polska rodzina Gwizdaków w Łańcucie.
odpowiedź
User
Prawdziwy Kinoman
Nakręcił dlatego , bo dostał dotację z PISF na film. Czy w USA urząd państwowy to by zrobił ?
Ty nie dostałeś dlatego się obesrałeś
odpowiedź