SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze Agory dołączyli do akcji „#jestemLGBT”, krytykują ją Pereira, Wildstein i Warzecha

Do twitterowej akcji „#jestemLGBT”, w której osoby homoseksualne opowiadają krótko o sobie, dołączyli m.in. Agata Kowalska z TOK FM, Wojciech Karpieszuk z „Gazety Wyborczej”, Wiktoria Beczek z TOK FM i Tomasz Raczek. Inicjatywę pochwalili Tomasz Lis, Radosław Gruca i Marcin Celiński, a skrytykowali Samuel Pereira, Dawid Wildstein i Łukasz Warzecha. - Lobby LGBT wymyśliło akcję PR #jestemLGBT, by twarzami nastolatków ocieplić swój wizerunek - ocenił Pereira.

Wpisy Wojciecha Karpieszuka i Samuela Pereiry dot. akcji „#jestemLGBT” Article

Akcja „#jestemLGBT” trwa od poniedziałku, jest prowadzona przede wszystkim na Twitterze. Osoby nieheteronormatywne we wpisach z tym tagiem krótko się przedstawiają i piszą o swojej orientacji seksualnej.

W ramach inicjatywy napisali o tym niektórzy dziennikarze. - #jestemLGBT, a na co dzień ogromnie kocham moją żonę, pracuję w radiu i jeżdżę na rowerze. Uściski dla dzielnych #lgbtq na TT - stwierdziła Agata Kowalska z TOK FM.

- To taka świetna akcja, więc czas i na mnie. #jestemLGBT i jestem dziennikarką. Czytasz moje teksty i pewnie nie raz widziałaś/eś moje nocne relacje z obrad Sejmu. Chciałabym wreszcie - po 12 wspólnych latach - zostać żoną - napisała Wiktoria Beczek z Gazeta.pl, która już wcześniej informowała publicznie o swojej orientacji seksualnej.

- Z moim narzeczonym @horbulewicz na ślub czekamy już 12 lat. Nie jesteśmy jakąś tam "ideologią". #jestemLGBT. Wciąż chcę wierzyć, że te mroczne czasy miną i doczekamy się ślubu w Polsce. Trzymajcie się! Będzie lepiej - ocenił Wojciech Karpieszuk z „Gazety Stołecznej”. - Piszę dla Was reportaże i teksty śledcze, relacjonuję sprawy kryminalne, patrzę władzy na ręce, czasem tropię afery, zawsze bronię słabszych i ich praw. Pomogłem doprowadzić do skazania „czyścicieli” kamienic #JestemLGBT - stwierdził Piotr Żytnicki z poznańskiej redakcji „Gazety Wyborczej”.

- Jestem krytykiem filmowym, czasem kinoterapeutą, piszę i wydaję książki, prowadzę swój własny kanał na YouTube. Kiedyś - przez prawie ćwierć wieku - pokazywałem wam razem z Zygmuntem Kałużyńskim stare filmy  w „Perłach z lamusa”. I przez cały czas byłem i #jestemLGBT - stwierdził krytyk filmowy Tomasz Raczek, który wiele lat temu ujawnił, że jest homoseksualistą.

Pochwały od Lisa, Celińskiego i Wielowieyskiej

Część dziennikarzy aktywnych na Twitterze pochwaliła tę inicjatywę. - #jestemLGBT to najlepsza  odpowiedź Polaków na dzieląca na sorty propagandę. Szacunek! Najsympatyczniejsza akcja od lat - ocenił Marcin Celiński z „Liberte”. - #jestemLGBT to najlepsze, co się wydarzyło na polskim TT od lat - podkreślił Maciej Gajek z Newsweek.pl.

- Akcja #jestemLGBT rozwaliła system. Przejrzałem wszystkie najlepsze i najwyraźniej mimo wielu godzin od pierwszych zdjęć homofoby nie znaleźli sposobu, by Was zohydzić. Gratuluję odwagi i życzę dużo dobrych RT. Jesteście przepiękni-bo prawdziwi (nawet jak garstka się podszyje (-:) - skomentował Radosław Gruca z „Faktu”.

- Ludzie z akcji #jestemLGBT - wielki szacunek za odwagę i wielka wdzięczność za rzadki w Polsce pozytywny przekaz. <3 <3 <3 - napisał reportażysta Ziemowit Szczerek. - W mojej licznej rodzinie, wśród moich przyjaciół i znajomych jest wiele osób LGBT. Kocham ich i lubię. I chcę, aby w moim kraju nikt nikogo nie poniżał z powodu orientacji seksualnej. Sejm powinien jak najszybciej uchwalić ustawę o związkach partnerskich. #jestemLGBT - skomentowała Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”.

Szerzej tę inicjatywę skomentował redaktor naczelny „Newsweek Polska” Tomasz Lis na swoim fanpage’u facebookowym. - #jestemLGBT - świetna akcja. Prosta i mądra. Nie jesteśmy czterema literami LGBT, nie jesteśmy ideologią, jesteśmy waszymi synami, córkami, braćmi i siostrami(w obu sensach), sąsiadami i rodakami. Mamy oczy, twarze, myśli, nadzieje, smutki i radości. A przede wszystkim - mamy swoje prawa. Nie jakieś nadzwyczajne, inne, większe niż wy. Dokładnie takie same. Zapisane w tej samej konstytucji - podkreślił.

- Sądzę, że akceptacja, nawet sympatyczne spojrzenie na tę akcję, łatwo powinny przyjść także katolikom. Wystarczy, że przypomną sobie najważniejszy nakaz naszej religii, do którego tak naprawdę cała ta religia się sprowadza - kochaj bliźniego jak siebie samego - dodał Lis.

Pereira: to akcja lobby LGBT

Pojawiły się również sceptyczne komentarze. - Zabawne jest oglądanie któregoś z kolei filmiku "jestem lgtb" i czytać solenne zapewnienia, że to żadna skoordynowana akcja - napisał Piotr Semka z „Do Rzeczy”.

- Ależ oczywiście, Piotrze, to jest skoordynowana akcja wspaniałych, odważnych ludzi, którzy chcą pokazać, że są tacy sami jak my i nie ma powodu, żeby nimi straszyć i na nich szczuć - polemizowała z nim Renata Grochal z „Newsweek Polska”. - A jakiegoż to poziomu zorganizowania ta akcja wymaga? Filmik/zdjęcie i hashtag to nie jakieś rocket science. Witamy w social media - skomentował Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

- Lobby LGBT wymyśliło akcję PR #jestemLGBT, by twarzami nastolatków ocieplić swój wizerunek. To agresywne środowisko które wkurza normalsów, niezależnie od ich orientacji. - ocenił Samuel Pereira, szef portalu TVP.info. - #JestemHetero i uważam robienie polityki na czyjejś orientacji seksualnej za obrazę inteligencji wyborców - dodał, zamieszczając swoje zdjęcie.

Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy” skrytykował natomiast wpis Wojciecha Karpieszuka w ramach „#jestemLGBT”. - Wyjątkowo durna akcja. „Chcę być traktowany jak wszyscy, dlatego będę wam podtykał pod nos swoją orientację seksualną” - stwierdził. - Ten jest wyjątkowo zabawny: „Nie jestem ideologią, więc to, że nie mogę wziąć "ślubu" ze swoim "narzeczonym" będę nazywał mrocznymi czasami” - ocenił wpis dziennikarza „Gazety Stołecznej”.

Podobnie inicjatywę skomentował Dawid Wildstein, wicedyrektor TVP1. - Jestem strasznym faszystą. Przejrzałem setki płaczliwych fotek "jestem lgbt i będę" i serio.. Mam to gdzieś. Czy jesteś nauczycielem, lekarzem, sprzątaczką- nie obchodzi mnie czy jesteś homo czy nie - stwierdził. - Więc jestem faszystą. Mam nadzieję, że zamkną mnie w obozie i będą reedukować - ironizował Wildstein.

- Skoro nie obchodzi, to przestańcie ich opluwać w mediach. Dajcie ludziom żyć po swojemu. To nie was biją na ulicy za to, kim jesteście. To wasze media szczują na tych ludzi, a wy macie z tego wysokie wypłaty. Więc nie pozujcie w tej sprawie na prześladowanych, bo to żałosne - odpowiedział mu Adrian Zandberg z Partii Razem. - Zandberg. Przecież piszę. Zamknij mnie w obozie. Najlepiej z Millerem i resztą SLD, jak to obiecywałeś. A nie. Teraz walisz z nimi wódkę. Widać lubisz ich homofobiczne żarciki. Ale rozumiem. Polityka co? - polemizował Wildstein. - Ogarnij się, chłopie. Twój obóz ma pełnię władzy.  Odziedziczyłeś miejsce na drabinie społecznej, siedzisz na dyrektorskim stołku, który dali ci rządzący i dostajesz za to wysoką pensję. Jesteś przedstawicielem elit, a nie prześladowanym rebeliantem. Czas się z tym pogodzić - stwierdził Zandberg.

Niektórzy dziennikarze zauważyli natomiast, że w ramach akcji internauci ochoczo ujawniają swoje osobiste informacje. - Fajna baza danych się robi z tego #; mnóstwo twarzy, imion, nazwisk, orientacja jak na talerzu; a potem płacz, że ktoś przetwarza nasze dane osobowe - skomentowała Barbara Kasprzycka z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Świetna akcja z tym #jestemLGBT, najlepsza od lat, od akcji Hiacynt. Z wyboru - ocenił Marcin Dobski.

W ramach akcji „Hiacynt” komunistyczna milicja w latach 1985–1987 zatrzymywała na krótko homoseksualistów i zmuszała do donosów na inne osoby homoseksualne. Zebrano w ten sposób ok. 10–12 tysięcy akt osobowych.

Anna Mierzyńska, specjalistka ds. marketingu politycznego przez lata związana z PO, krótko przed godz. 14 poinformowała, że w poniedziałek na Twitterze pojawiło się 1,5 tys. wpisów z tagiem „#jestemLGBT”, a we wtorek - już 15 tys.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Agory dołączyli do akcji „#jestemLGBT”, krytykują ją Pereira, Wildstein i Warzecha

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bunny
Co tam na Czerskiej się wyprawia hahahaha
38 32
odpowiedź
User
notak
Wszędzie tylko lgbt i lgbt. Ale skrytykować nie mogę, bo będzie obraza majestatu.
45 36
odpowiedź
User
IOP
Jestem Hetero ale Popieram Tęczowych chłopców i Dziewczyny a dla tych co nie popierają ciekawe jak oni tłumaczą dzieciom Tęcze na niebie jak ich dziecko pyta co to za tęcza bo jak w google wpisuję Tęcza to wychodzi Flaga w kolorach Tęczy ale taka trochę inna kolorystycznie .
37 31
odpowiedź
User
Ja
Popieram. Każdy może głosić, kim jest. A ci, którym się to nie podoba, mogą sobie marudzić na ich temat. Pisze, że ja jestem. I co komu do tego? Nic. Czekam na hejty.
25 29
odpowiedź
User
starydziennikarz
Czy ten Pereira to czyta, co mówi? Tragedia. Nie dziwię się, że dziennikarstwo schodzi na psy.
31 24
odpowiedź