SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa Fundacji "Gazety Wyborczej" na czele Leading European Newspaper Alliance

Joanna Krawczyk, szefowa Fundacji "Gazety Wyborczej", została przewodniczącą sojuszu największych europejskich gazet - Leading European Newspaper Alliance (LENA). Zastąpiła Oliviera De Raeymaekera, szefa belgijskiego „Le Soir". Kadencja trwa 2 lata, Krawczyk chce w tym czasie skupić się m.in. na modelach współpracy z GAFA.

Joanna Krawczyk, fot. Zuza Krajewska/AgoraArticle

„Gazeta Wyborcza” jest członkiem LENA od 3 lat. Teraz przewodnictwo w sojuszu obejmuje Joanna Krawczyk, która na co dzień jest szefową partnerstw dziennika wydawanego przez Agorę, a także prezesem Fundacji Gazety Wyborczej; kieruje też działaniami Grupy Filantropijnej Wyborczej. Z Agorą związana jest od 2017 roku.  Jak podkreśla wydawca – Krawczyk od wielu lat współpracuje też z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, medialnymi i instytucjami europejskimi.

Od 2 marca Joanna Krawczyk kieruje działaniami Leading European Newspaper Alliance, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. - Przez trzy lata członkostwa „Gazety Wyborczej" w sojuszu podnosiliśmy nasze kompetencje biznesowe i redakcyjne oraz tworzyliśmy materiały dziennikarskie z kolegami z całej Europy. W ostatnim roku na bieżąco wymienialiśmy się strategiami, mającymi zapewnić nie tylko przetrwanie naszych gazet, ale też wypracowanie najlepszych rozwiązań na czas po pandemii. LENA zdała egzamin z wzajemnego wsparcia wyśmienicie - jesteśmy wzmocnieni technologiczne, sprzedażowo i cyfrowo - ocenia Joanna Krawczyk.

- Podczas mojej kadencji chciałabym skupić się na trendach w formatach dziennikarskich, sposobach na monetyzację audio i wideo, AI oraz modelach współpracy z GAFA. Osobiście odbieram wybór na przewodniczącą LENA osoby z polskiej gazety jako dowód solidarności mediów europejskich z tymi, których niezależność jest zagrożona - dodaje.

Sojusz Leading European Newspaper Alliance powstał w marcu 2015 r. „Gazeta Wyborcza" to pierwsza redakcja z Polski, która dołączyła do grona założycieli LENA - są nimi „Die Welt", „El País", „La Repubblica", „Le Figaro", „Le Soir", „Tages-Anzeiger" i „Tribune de Genève". Celem sojuszu jest podnoszenie dziennikarskich standardów oraz łączenie pracy redakcyjnej nad ważnymi materiałami z promowaniem wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie. Członkowie stowarzyszenia wspólnie tworzą i publikują materiały, dzięki międzynarodowej współpracy dziennikarzy. Redakcje udostępniają sobie wybrane artykuły, by mogli korzystać z nich także czytelnicy innych krajów.

Średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” w styczniu br. wyniosła 62 006 egz. (spadek r/r o ponad 30 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefowa Fundacji "Gazety Wyborczej" na czele Leading European Newspaper Alliance

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OLek
Mam pytanie. Ile ta fundacja przekazała na pomoc w walce z COVID 19 ?
odpowiedź
User
Gezi
Agora podnosła swoje kompetencje biznesowe prze spadek nakładu i dochodu proszę więcej takich aliansów
odpowiedź
User
Max
GAFA - cóż za trafny akronim!
odpowiedź