SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański kandydatami PiS-u do Rady Mediów Narodowych

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Rady Mediów Narodowych są posłowie tej partii: wiceminister kultury Krzysztof Czabański oraz Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk.

Krzysztof Czabański w czwartek rano ujawnił, że został wyznaczony przez PiS jako kandydat do Rady Mediów Narodowych. - Nie uchylę się, zgodziłem się kandydować - powiedział. Czabański jest posłem PiS-u, pod koniec ub.r. został powołany na funkcje wiceministra kultury i rządowego koordynatora reformy mediów publicznych.

Rzeczniczka prasowa klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek poinformowała tego samego dnia, że pozostałymi kandydatami klubu do Rady są Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk. Lichocka do sierpnia ub.r. przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, w ostatnim okresie była związana z „Gazetą Polską” i Telewizją Republika. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Elżbieta Kruk jest przewodniczącą tej komisji, w latach 2006-2007 była przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod koniec ub.r. w wywiadzie w Telewizji Republika stwierdziła, że potrzebna jest repolonizacja mediów prywatnych, m.in. z powodu zbyt dużego znaczenia niemieckich wydawców prasowych.

Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Trzy osoby będzie wybierał Sejm (kandydatury będą opiniowane m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu), a dwie prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, czyli obecnie PO i Kukiz ’15. Każdy z nich będzie mógł przedstawić po dwóch kandydatów w ciągu 14 dni od terminu wyznaczonego przez prezydenta nie później niż 30 dni od wejścia ustawy w życie. Przedstawiciele PO i Kukiz ’15 zadeklarowali, że wyznaczą swoich kandydatów, nie podali jeszcze ich nazwisk.

Rada Mediów Narodowych została ustanowiona w tzw. pomostowej ustawie medialnej, która weszła w życie w zeszłym tygodniu. Zgodnie z jej zapisami członkami RMN mogą zostać obecni parlamentarzyści, natomiast nie mogą zostać członkowie rządu, samorządu terytorialnego ani KRRiT, pracownicy administracji rządowej lub samorządowej, Kancelarii Prezydenta RP, KRRiT ani firm z branży medialnej.

Krzysztof Czabański stwierdził niedawno, że Rada może zacząć funkcjonalnie już pod koniec lipca (jej troje członków powinno zostać wybranych przez Sejm w przyszłym tygodniu), a pod koniec br. lub na początku przyszłego roku może zorganizować konkursy do władz firm mediów publicznych. Obecny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański kandydatami PiS-u do Rady Mediów Narodowych

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Exix
To pojechali już chyba na maksymalna bandę w tym wszystkim
odpowiedź
User
Rafał Ziemniakiewicz
Zapowiadane przez PiS odseparowanie mediów od polityki i polityków staje się faktem.
odpowiedź
User
uu
Lichocka hahahahahhaha ostatnio jak leciala gratulowac prezesowi to pomyslalam ze nizej upasc nie mozna, najgorszy rodzaj partyjnej ku...
odpowiedź