SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański kandydatami PiS-u do Rady Mediów Narodowych

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Rady Mediów Narodowych są posłowie tej partii: wiceminister kultury Krzysztof Czabański oraz Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk.

Od lewej: Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk, fot. Andrzej Hrechorowicz i pisjanow.pl Article

Krzysztof Czabański w czwartek rano ujawnił, że został wyznaczony przez PiS jako kandydat do Rady Mediów Narodowych. - Nie uchylę się, zgodziłem się kandydować - powiedział. Czabański jest posłem PiS-u, pod koniec ub.r. został powołany na funkcje wiceministra kultury i rządowego koordynatora reformy mediów publicznych.

Rzeczniczka prasowa klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek poinformowała tego samego dnia, że pozostałymi kandydatami klubu do Rady są Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk. Lichocka do sierpnia ub.r. przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, w ostatnim okresie była związana z „Gazetą Polską” i Telewizją Republika. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Elżbieta Kruk jest przewodniczącą tej komisji, w latach 2006-2007 była przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod koniec ub.r. w wywiadzie w Telewizji Republika stwierdziła, że potrzebna jest repolonizacja mediów prywatnych, m.in. z powodu zbyt dużego znaczenia niemieckich wydawców prasowych.

Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Trzy osoby będzie wybierał Sejm (kandydatury będą opiniowane m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu), a dwie prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, czyli obecnie PO i Kukiz ’15. Każdy z nich będzie mógł przedstawić po dwóch kandydatów w ciągu 14 dni od terminu wyznaczonego przez prezydenta nie później niż 30 dni od wejścia ustawy w życie. Przedstawiciele PO i Kukiz ’15 zadeklarowali, że wyznaczą swoich kandydatów, nie podali jeszcze ich nazwisk.

Rada Mediów Narodowych została ustanowiona w tzw. pomostowej ustawie medialnej, która weszła w życie w zeszłym tygodniu. Zgodnie z jej zapisami członkami RMN mogą zostać obecni parlamentarzyści, natomiast nie mogą zostać członkowie rządu, samorządu terytorialnego ani KRRiT, pracownicy administracji rządowej lub samorządowej, Kancelarii Prezydenta RP, KRRiT ani firm z branży medialnej.

Krzysztof Czabański stwierdził niedawno, że Rada może zacząć funkcjonalnie już pod koniec lipca (jej troje członków powinno zostać wybranych przez Sejm w przyszłym tygodniu), a pod koniec br. lub na początku przyszłego roku może zorganizować konkursy do władz firm mediów publicznych. Obecny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański kandydatami PiS-u do Rady Mediów Narodowych

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Exix
To pojechali już chyba na maksymalna bandę w tym wszystkim
101 9
odpowiedź
User
Rafał Ziemniakiewicz
Zapowiadane przez PiS odseparowanie mediów od polityki i polityków staje się faktem.
89 11
odpowiedź
User
uu
Lichocka hahahahahhaha ostatnio jak leciala gratulowac prezesowi to pomyslalam ze nizej upasc nie mozna, najgorszy rodzaj partyjnej ku...
odpowiedź
User
yy
6lat? czemu nie od razu 10 albo 20 ?
79 8
odpowiedź
User
ooop
Gwarant pluralizmu i obiektywizmu.
73 10
odpowiedź