SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Lichocka: nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie prawa

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie obowiązujących przepisów i nie wprowadza żadnych nowych zasad - oceniła w rozmowie z PAP posłanka PiS i członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

Joanna LichockaArticle

Lichocka powiedziała, że projekt ten ma na celu uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49%.

"Kilka tygodni temu przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski na posiedzeniu sejmowej komisji kultury alarmował, że to prawo jest omijane i że jest tam nieszczelność, furtka, która powoduje, że każdy podmiot, z całego świata, może dzięki niej próbować wejść na polski rynek medialny. Wystarczy zarejestrować firmę w jednym pokoju na lotnisku w Amsterdamie, by dowodzić, że jest się europejskimi większościowym właścicielem i w związku z tym przestrzega polskiego prawa. Tak być nie powinno" - powiedziała.

"Ta luka w prawie powoduje, że na polski rynek mogą wejść podmioty z Chin, Rosji, również zakładając firmę-słup i udając, że są europejskimi nadawcami, i wtedy nie będzie można odmówić im koncesji. W związku z tym został przygotowany projekt ustawy, który doprecyzowuje przepisy, że spółka, która jest właścicielem koncesji, nie może być zależna od firmy, która jest w większości pozaeuropejska" - tłumaczyła. Jak podkreśliła, nie są to nowe przepisy, a tylko uszczelnienie dotychczas obowiązujących.

PiS kontra TVN

Na środowym posiedzeniu Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Jak tłumaczyła członkini RMN, z poprawki tej wynika, że "zawieszane będą toczące się procesy koncesyjne na czas vacatio legis 30stu dni i dodatkowych sześciu miesięcy na dostosowanie się do przepisów. Z tej poprawki wynika, że obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być w tej chwili być rozstrzygane, jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa". Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Przypomniała, że PiS zamierza zgłosić również poprawkę, która - jak wyjaśniła Lichocka - liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. "Będziemy chcieli, by w senacie nasi koledzy złożyli poprawkę liberalizującą prawo z 2004 roku, tak że nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To ograniczenie - jeśli zaakceptuje to senat - może zostać zniesione, ale dotyczyć to będzie tylko koncesji satelitarnych. Dla nadawców naziemnych nic się nie zmienia" - powiedziała posłanka PiS.

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka: nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie prawa

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
🐑🐑🐑🐑🐑 🐑🐑🐑
odpowiedź
User
Zuzanna
🐑🐑🐑🐑🐑 🐑🐑🐑
Lichocką i jej palec
odpowiedź
User
Sam
Ona mówi a myślałem że tylko palcem pokazuje ,wskazuje ,ukazuje - gestykuluje ,komunikuje oj manipuluje.
odpowiedź