SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

JSW chce kupić Katowicki Holding Węglowy

Jeśli nie powiedzie się emisja obligacji o wartości miliarda złotych Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), resort gospodarki nadzorujący branżę będzie rozważał połączenie KHW z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW), wynika z informacji „Parkietu". Wg. gazety KHW nadal nie nie uruchomił programu emisji obligacji.

"Na dziś nie chciałbym zajmować stanowiska w tej sprawie. Zakończyliśmy negocjacje z bankami dotyczące obligacji. Teraz potrzebna jest zgoda WZA na emisję. Jeśli ona by się nie powiodła, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej" - powiedział „Parkietowi" prezes KHW Roman Łój.

Rada nadzorcza ma zaopiniować wniosek zarządu na WZA o zgodę na emisję obligacji  20 kwietnia.

Według "Parkietu" nadzorujące górnictwo Ministerstwo Gospodarki i tak szuka już awaryjnego rozwiązania. KHW przyznaje bowiem, że tegoroczne wydobycie, z powodu kłopotów pożarowych w kopalniach Wujek (kopalnia ma już 170 mln zł straty operacyjnej) i Mysłowice-Wesoła, może być niższe o ok. 0,5 mln ton, choć 2011 r. był pierwszym, w którym holdingowi udało się zatrzymać spadek produkcji. Taki spadek wydobycia to o ok. 150 mln zł mniejsze przychody. Równocześnie KHW chce w tym roku wydać na inwestycje 690 mln zł, a tymczasem przeterminowane długi to wciąż znacznie ponad 100 mln zł.

W 2011 r. Ministerstwo Gospodarki szukało już finansowania dla KHW. Planowało wówczas połączenie eksportera węgla, Węglokoksu i KHW, jednak to nie wyszło – także przez opór związków zawodowych. Połączenie KHW z Kompanią Węglową, największą spółką branżową w Unii Europejskiej, nie wchodzi w grę. Po pierwsze, Kompania też dopiero wychodzi na prostą i spłaca nadal długi przejęte po spółkach, z których została utworzona w 2003 r., a po drugie, nie zgodziłby się na to UOKiK. Urząd antymonopolowy łatwiej mógłby wydać zgodę na przejęcie przez JSW.

"JSW ma na kontach kilka miliardów złotych, może się też zadłużyć" – powiedziała gazecie osoba z branży.

Natomiast prezes JSW Jarosław Zagórowski, powiedział „Parkietowi", że nikt nie przedstawił oficjalnych planów ewentualnego połączenia w jakiejkolwiek formie.

"Jeżeli takie plany by powstawały, trzeba by się zastanowić, jak przyjęliby je inwestorzy. Jesteśmy spółką giełdową. Kluczowe pytanie, na które trzeba by odpowiedzieć, to jak by to wpłynęło na wartość JSW i jak oceniliby to akcjonariusze" - podsumował Zagórowski.

 JSW miała 2086,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 1454,23 mln zł zysku rok wcześnie. Skonsolidowane przychody wyniosły 9376,83 mln zł wobec 7288,90 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: JSW chce kupić Katowicki Holding Węglowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl