SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Karnowski o krytyce Julii Przyłębskiej jako Człowieka Wolności „Sieci”: atakują ją zwykli idioci czy coś więcej?

Poniedziałkową galę, podczas której prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska otrzymała Człowieka Wolności od tygodnika „Sieci” (Fratria) skrytykowała część publicystów, m.in. Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”. - Jeśli tak mówią ludzie uważający się za przeciwników „tego, co było”, to w istocie pozostaje tylko pytanie: czy to zwykli idioci, czy też coś więcej - skomentował Jacek Karnowski, redaktor naczelny „Sieci”. - Neomichnik Jacek Karnowski i jego stała sztuczka, czyli pytanie, czy krytycy to tylko idioci czy „coś więcej”. Ależ to przykre. Wejść w buty Giewu à rebours tak do reszty - skwitował to Warzecha.

Julia Przyłębska, fot. Telewizja wPolsce.pl Article

Uroczysta gala, podczas której Julii Przyłębskiej wręczono nagrodę Człowieka Wolności 2017 roku, przyznawaną przez czytelników i dziennikarzy tygodnika „Sieci”, odbyła się w poniedziałek wieczorem. Laudację dla laureatki wygłosił Bronisław Wildstein, a statuetkę wręczył jej redaktor naczelny „Sieci” Jacek Karnowski.

Według części dziennikarzy komentujących na Twitterze uroczystość pokazuje to, jak prorządowe nastawienie ma środowisko tygodnika „Sieci” (obejmujące też portal wPolityce.pl i uruchomioną w połowie ub.r. Telewizję wPolsce.pl).

- Jacek Karnowski na gali Człowieka Roku „Sieci” stwierdził, że są niezależnym medium. Naprawdę tak powiedział - napisał Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. - Ja wszystko rozumiem - swoi swoich swoim ich racja jest najichsza - ale dlaczego mają czelność zwać się dziennikarzami? Rzadko zgadzam się z p. Sakiewiczem, ale jego ocenę braci Karnowskich podzielam - stwierdził Wojciech Szacki z „Polityki”. Przypomnijmy, że Piotr Lisiewicz i Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej” w kwietniu ub.r.ostro skrytykowali publicystów „Sieci”, wytykając im koniunkturalizm i określając m.in. jako „ślizgaczy”.

- Wildstein senior, kawaler pawia od Dudy, uznał, że przyznanie Przyłębskiej Człowieka Wolności jest naturalne. Dość smutny przykład degradacji intelektualnej i moralnej - skrytykował Tomasz Lis z „Newsweek Polska”, przypominając, że Bronisław Wildstein w maju 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za zasługi dla Polski i osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej.  - „Publicysta Bronisław Wildstein ocenił, że uznanie Julii Przyłębskiej za Człowieka Wolności 2017 jawi się jako oczywiste”. Ani nam witać się ani żegnać żyjemy na archipelagach - dodał Wojciech Szacki. - Zaraz się okaże, że Julia Przyłębska przeskoczyła przez płot i poprowadziła strajk w stoczni - kpił Robert Feluś z „Faktu”.

Niektórzy komentujący ocenili, że nagroda dla prezes Trybunału konstytucyjnego pokazuje, jak mocno środowisko „Sieci” wspiera obecny obóz rządzący. - Patrzę na Galę Człowiek Wolności. Nie czepiam się na siłę, ale przekaz jest taki: jeśli jesteście słabi, to konsekwentnie róbcie dobrze silniejszym od siebie. Koniecznie i wytrwale. Zaufajcie, że w życiu warto się sprzedać. Nie ma to nic wspólnego z polską dumą i honorem - skomentował Janusz Schwertner z Onetu.

- Urzędująca prezes TK odbiera nagrodę w towarzystwie polityków partii rządzącej, przy ich oklaskach. #kalizm - stwierdził Łukasz Warzecha‏ z „Do Rzeczy”. - Trudno się z tym nie zgodzić. Niesmaczne widowisko - dodał Hubert Biskupski z „Super Expressu”.

Do krytycznych opinii Jacek Karnowski odniósł się we wtorek rano w felietonie na wPolityce.pl zatytułowanym „Ataki - także ze strony prawicy - na prezes TK Julię Przyłębską są w istocie deklaracją, że w Polsce rządzić może tylko układ okrągłostołowy”. Ocenił, że ów układ rościł sobie prawo do monopolu na kierowanie Trybunałem Konstytucyjnym, z czego wziął się spór wokół TK po przejęciu władzy przez PiS i obecna krytyka tej instytucji ze strony środowisk opozycyjnych.

- Ten plan się nie powiódł w ogromnej mierze dlatego, że na czele Trybunału stanęła prezes Julia Przyłębska. Swoją odwagą, stanowczością, ale także roztropnością i wyczuciem, uspokoiła sytuację wewnętrzną w Trybunale - stwierdził redaktor naczelny „Sieci”. - Gdyby nie nasza laureatka, nie byłoby żadnego wyboru, bylibyśmy skazani albo na prezesa Rzeplińskiego, albo na jego wychowanków. A szerzej - albo na prawdziwy dramat polityczny, i w efekcie klęskę próby naprawy Rzeczypospolitej, albo na ciąg dalszy republiki okrągłostołowej - dodał.

- Kto tego nie rozumie, ten w istocie mówi Polakom, że w Polsce rządzić może jedynie układ okrągłostołowy. Jeśli tego postawę przyjmuje obóz III RP, nie można się dziwić. Ale jeśli tak mówią ludzie uważający się za przeciwników „tego, co było”, to w istocie pozostaje tylko pytanie: czy to zwykli idioci, czy też coś więcej - ocenił Jacek Karnowski.

- Będąc w podróży nie śledziłem i nie komentowałem Człowieka Wolności, ale teraz widzę, że ominął mnie fascynujący dyskurs. Będę musiał w wolnej chwili sprawdzić, kto był tylko idiotą, a kto kimś więcej - skomentował ostatni fragment felietonu Marcin Makowski z „Do Rzeczy”. - Neomichnik Jacek Karnowski i jego stała sztuczka, czyli pytanie, czy krytycy to tylko idioci czy „coś więcej”. Ależ to przykre. Wejść w buty Giewu à rebours tak do reszty - skwitował to Warzecha.

Łukasz Warzecha już kilka razy ostro spierał się na Twitterze z czołowymi publicystami „Sieci”. W październiku ub.r., po tym jak Jacek Karnowski skrytykował jego wizytę w programie „Onet rano”, Warzecha stwierdził: „Co począć z tymi ciągłymi zaczepkami neo-Michnika? Chyba ignorować”.

Natomiast w zeszłym tygodniu publicyści „Do Rzeczy” i „Sieci” spierali się o zatrudnienie Ewy Bugały na dyrektorskim stanowisku w Orlenie (ci pierwsi to krytykowali, a drudzy bronili tej decyzji).

Według danych ZKPD w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 54 565 egz., o 21,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Karnowski o krytyce Julii Przyłębskiej jako Człowieka Wolności „Sieci”: atakują ją zwykli idioci czy coś więcej?

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eye of Beholder
pan Jacek już nie wytrzymuje nerwowo. Wkrótce na łamach pojawią się pierwsze przekleństwa :)
42 13
odpowiedź
User
Stanisława
Normalnie boki zrywać. Co to za kraj, ja się pytam.
36 11
odpowiedź
User
hf
Karnowski neoMichnikiem? Bez przesady. Michnik żadnej partii nie wchodził we wiadome miejsce z takim zaangażowaniem jak Karnowscy.
46 10
odpowiedź