SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Justyna Orłowska pełnomocnikiem rządu ds. GovTech

Justyna Orłowska został pełnomocnikiem prezesa rady ministrów ds. GovTech - rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rzecz administracji publicznej. Będzie wchodzić w skład Komitetu Rady Ministrów do spraw cyfryzacji. 

Article

Do zadań Justyny Orłowskiej należy m.in. koordynacja międzyresortowych działań państwa w obszarze innowacji i nowych technologii. W tym celu na bazie istniejącego departamentu GovTech Polska powstanie w Kancelarii Premiera Centrum GovTech.

Podczas powołania Justyny Orłowskiej Mateusz Morawiecki wskazał, że "proces transformacji cyfrowej Polski - wdrażania innowacji i rozwoju nowych technologii w sposób włączający w ten proces zarówno start-upy, innowacyjne firmy jak i obywateli to działanie rządu o najwyższym priorytecie". Dodano, że powołanie na to stanowisko odzwierciedla rosnącą wagę rynku GovTech, który według szacunków ekspertów ma być wart 1,5 biliona dolarów w 2025 roku.

Program GovTech Polska dotychczas stworzył m.in. system angażowania start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw w zamówienia publiczne na nowoczesne technologie, poprzez konkursy oraz dedykowaną platformę sieciową. Popularyzował wśród instytucji sektora publicznego nowoczesne formy angażowania programistów, takie jak hackathony (w tym największy w Europie warszawski HackYeah), GameJamy czy ServiceJamy. Stworzył też model angażowania obywateli do udziału w życiu publicznym poprzez ogólnopolskie "burze mózgów".

Justyna Orłowska ma koordynować międzyresortowe działania państwa w obszarze innowacji i nowych technologii. Dlatego też na bazie istniejącego departamentu GovTech Polska powstanie w Kancelarii Premiera Centrum GovTech.

Orłowska będzie także reprezentować premiera w relacjach z krajowymi i zagranicznymi partnerami. "Jest to istotne między innymi dlatego, że ostatnio Komisja Europejska wypuściła serię dokumentów strategicznych dotyczących nowych technologii, w tym Białą Księgę Sztucznej Inteligencji" - napisano w komunikacie.

Celem programu GovTech Polska jest usprawnienie dialogu między administracją publiczną a innowatorami: przedsiębiorcami MŚP, start-upami, środowiskiem naukowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Justyna Orłowska pełnomocnikiem rządu ds. GovTech

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl