SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaczyński: Telewizja Polska zmieniła się na lepsze, Kurski będzie mógł nią dalej kierować

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pozytywnie ocenił zmiany, które zaszły w Telewizji Polskiej, odkąd kierują nią Jacek Kurski. Stwierdził, że TVP bardziej obiektywnie relacjonuje wydarzenia polityczne niż za poprzednich rządów PiS.

Jarosław KaczyńskiArticle

W wywiadzie w tygodniku „Do Rzeczy” Jarosław Kaczyński jako jedną z przyczyn porażki wyborczej PiS-u w 2007 roku wskazał to, że partia była wtedy krytykowana w większości mediów. - Nie mieliśmy żadnej osłony medialnej i dotyczy to także mediów publicznych, które rzekomo były nasze. Nas atakowano tam nie mniej niż w prywatnych telewizjach, które były bardzo nieprzychylne. Nie mieliśmy żadnego kanału dotarcia do Polaków z własnym przekazem - stwierdził.

Kaczyński skrytykował sposób, w jaki wywiady z nim przeprowadzała Dorota Wysocka-Schnepf, pracująca wówczas w „Wiadomościach” TVP1. - Wywiady robione ze mną przez panią Dorotę Schnepf wyglądały jak zawstydzanie synka: dlaczego to robicie, a to jest źle, a tak jeszcze gorzej. Dwadzieścia pytań i wszystkie z tezą, że jest bardzo źle - ocenił. - Dzisiaj jest wyraźnie lepiej pod tym względem. Bardziej obiektywnie - dodał.

Po wejściu w życie na początku stycznia br. tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej zmieniły się zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia, co wywołało roszady na większości stanowisk dyrektorskich (niektórzy z poprzednim dyrektorów sami zrezygnowali pod koniec ub.r.), a także duże zmiany w redakcjach niektórych programów, zwłaszcza informacyjnych i publicystycznych (chociaż formalnie do połowy kwietnia wypowiedzenia wręczono tylko trzem pracownikom).

Według części komentatorów i dziennikarzy programy informacyjne i publicystyczne stały się przychylniejsze wobec obozu rządzącego, a bardziej krytyczne wobec opozycji, co potwierdziła analiza „Wiadomości” TVP1 przeprowadzona w lutym na zlecenie KRRiT. Z kolei Jacek Fedorowicz wspólnie z Nowoczesną udostępnili półtora tygodnia temu klip parodiujący prorządowe nastawienie „Wiadomości”.

Na pytanie, czy w tej sytuacji Jacek Kurski może oczekiwać, że dalej będzie kierował TVP, Jarosław Kaczyński stwierdził: „Telewizja się zmieniła na lepsze, dokonał tego Jacek Kurski i sądzę, że będzie mógł tę misję kontynuować”. Zaznaczył jednak, że o tym, czy menedżerowie mediów publicznych zachowają swoje funkcje, zdecydują ostateczne zapisy procedowanego obecnie w Sejmie pakietu trzech ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną.

Przypomnijmy, że w przygotowanym przez posłów PiS-u projekcie ustawy zakładającej przekształcenie spółek mediów publicznych w media narodowe o statusie państwowych osób prawych zapisano, że do końca września wygasną, o ile nie zostaną przedłużone umowy wszystkich członków zarządów oraz osób na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych, a nowych dyrektorów naczelnych wybierze w konkursach nowo utworzona Rada Mediów Narodowych.

W połowie maja wiceminister kultury Krzysztof Czabański, koordynujący z ramienia rządu reformę mediów publicznych, stwierdził jednak, że zapis o wygaszeniu umów kadry menedżerskiej może zostać wycofany. Taki postulat zgłoszono także podczas publicznego wysłuchania projektów tych ustaw.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kaczyński: Telewizja Polska zmieniła się na lepsze, Kurski będzie mógł nią dalej kierować

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tuberoza
Ja uważam, że jeszcze lepsza była by pani Pawłowicz, ale Kurski też jest ok. Podobno dostał nawet gratulacje z Korei Płn. i prośbę o konsultacje z Kuby więc faktem jest, że sukces ma.
odpowiedź
User
Andy61
Poprawcie błąd. Nie mieszajcie do tego Jarosława Kurskiego. To porządny Gość.
odpowiedź
User
Analityk1
Jarosław Kaczyński to wielki przywódca, ale dla potwierdzenia jego genialności potrzebna jest pewność, że w następnym odcinku "Star Wars" pojawi się jego brat oraz generał Błasik.
odpowiedź