SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kampania „Obejmij mnie szczepieniem” wywołuje strach – spot do zmiany (wideo)

Komisja Etyki Reklamy przychyliła się do skargi zarzucającej reklamie wykorzystywanej w kampanii „Obejmij mnie szczepieniem” wywoływanie lęku u odbiorców. Spot zachęcał rodziców do szczepienia dzieci, przede wszystkim przeciw zakażeniom pneumokokowym i rotawirusowym.

Wykorzystywany w ubiegłorocznej kampanii „Obejmij mnie szczepieniem” spot telewizyjny, którego dotyczyła skarga otrzymana przez Komisję Etyki Reklamy, pokazuje przytulny pokój dziecięcy przybierający w pewnym momencie wygląd sali szpitalnej, a następnie prezentowany ponownie w tej pierwszej konwencji. Obrazom towarzyszy informacja o zagrożeniu, jakim są dla dzieci choroby wywołane przez pneumokoki i rotawirusy, oraz możliwości zapobiegnięciu im przez odpowiednie szczepienia. „Jak można reklamować szczepionkę bez podania podstawowych informacji, producenta, skutków ubocznych? Czy szczepionki nie podlegają takim ograniczeniom reklamowym jak leki? Czy producentowi można straszyć śmiercią dziecka?” – pytał autor protestu.

Na podstawie skargi reklamie postawiono zarzuty motywowania do zakupu produktu przez wykorzystywanie zdarzeń losowych i wywoływanie lęku lub poczucia strachu oraz sprzeczności z dobrymi obyczajami i poczuciem odpowiedzialności społecznej. Odpowiedzialna za tę kampanię firma GlaxoSmithKline broniła się, twierdząc, że akcja – podobnie jak inne część prowadzonych przez nią od dłuższego czasu działań – ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie promuje żadnego konkretnego produktu. Przedsiębiorstwo zwracało uwagę, że celem przekazu jest budowanie świadomości realnego zagrożenia chorobami zakaźnymi i możliwości wczesnej ochrony dziecka przez szczepienia. Jednocześnie GlaxoSmithKline poinformowało, że pracując nad kampanią, zasięgało zarówno opinii ekspertów medycznych, jak i rodziców, a ostateczna kreacja reklamy, skupiająca się na fakcie, że choroba dziecka wiąże się z dużym stresem i obciążeniem dla rodziców, została uznana za wyważoną i pozbawioną elementów sugerujących zagrożenie dla życia dziecka. Firma podkreślała również, że spot zwraca uwagę na obciążenie psychiczne rodziców związane z zachorowaniem dziecka i pobytem w szpitalu, zachęcając ich – przez pokazanie lekarza – do kontaktu z pediatrą.

Komisja Etyki Reklamy nie zgodziła się sugestiami GlaxoSmithKline, że kontrowersyjny przekaz nie jest reklamą, uznając, że chociaż ma on na celu propagowanie pożądanych społecznie zachowań, to jednocześnie jest związany z promocją reklamodawcy i przedmiotu jego działalności. Instytucja zwróciła uwagę, że spot posługuje się dramatycznym przykładem rodziców, którzy bawią się z dzieckiem w domu, po czym pokazana jest scena wynoszenia dziecięcego łóżeczka z pokoju i gaszenia lampy, a następnie przedstawiono scenę w szpitalu. Komisja oceniła, że takie zestawienie może wywoływać u odbiorców poczucie strachu, a tym samym narusza kodeks reklamowy. W konsekwencji instytucja wezwała GlaxoSmithKline do usunięcia z przekazu tych elementów.

Dołącz do dyskusji: Kampania „Obejmij mnie szczepieniem” wywołuje strach – spot do zmiany (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koniuszko Marian
To ubiegłoroczna kampania, więc wzywanie do zmian w tej chwili nie ma sensu. Pewnie, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób pobiegło już do lekarzy pediatrów (o nich w reklamie mowa), a ci ochoczo przepisali szczepionki. Oświaty jest w tej reklamie tyle, co w Kronice Filmowej z lat 50-tych.
odpowiedź
User
danopol
Gorąco zachęcam Was do podpisania niniejszej petycji dotyczącej wolności decydowania w kwestii szczepień i ochrony dzieci przed negatywnymi odczynami poszczepiennymi (NOP) poprzez pozostawienie rodzicom wyboru szczepionki, szczepienia (lub rezygnacji z nich), stworzenie sprawnego systemu rejestracji NOP i egzekwowania od lekarzy wypełniania formularzy NOP, do czego są prawnie zobowiązani.

PETYCJA WS.ZMUSZANIA RODZICÓW I DZIECI DO SZCZEPIEŃ I OCHRONY DZIECI PRZED ODCZYNAMI POSZCZEPIENNYMI

http://www.petycje.pl/7000

Po więcej informacji na ten temat zapraszam na działające od kilku lat forum www.szczepienia.org.pl i niedawno powstałego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” (strona na razie w budowie - zapraszamy wkrótce)
odpowiedź