SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Youtuber, który nagrał znęcanie się nad niepełnosprawnym, zostanie dłużej w areszcie

Do połowy czerwca szczeciński sąd przedłużył areszt dla youtubera posługującego się pseudonimami Kamuś i Kamarzysta, który wraz z dwiema innymi osobami poniżał mężczyznę z niepełnosprawnością. Sprawcy zarejestrowali film i umieścili go w internecie.

fot. Shutterstock.comArticle

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla youtubera do 15 czerwca. W kwietniu sąd rejonowy zdecydował o miesięcznym aresztowaniu mężczyzny.

- Sąd Okręgowy uznał, że ilość i rodzaj czynności procesowych, które planuje przeprowadzić prokuratura jest na tyle czasochłonna, że wymaga dłuższego pobytu podejrzanego w warunkach aresztu tymczasowego - poinformował w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Wskazał, że w ocenie sądu "jedynie środek izolacyjny może zagwarantować niezakłócony ze strony podejrzanego tok prowadzonego postępowania przygotowawczego". Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia, poza tym, jak wskazał sędzia Tomala, istnieje uzasadniona obawa, że mężczyzna mógłby mataczyć "np. poprzez wpływanie na treść zeznań bądź wyjaśnień osób, które należy przesłuchać w sprawie".

Kamuś z zarzutem prokuratorskim

Podejrzany youtuber w połowie kwietnia usłyszał zarzut "znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny", które zostało utrwalone na nagraniu i rozpowszechnione. Jak informowała wówczas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, w sprawie zatrzymane zostały trzy osoby, wszystkie usłyszały ten sam zarzut.

Rzeczniczka powiedziała także, że "prokurator uznał, iż co do jednej osoby wystarczającym środkiem zapobiegawczym dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania będzie zastosowanie środka o charakterze izolacyjnym i w związku z tym wydał postanowienie o zastosowaniu wobec tej podejrzanej dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz pokrzywdzonym".

Prokurator wnioskował wówczas o tymczasowe aresztowanie dla drugiego mężczyzny, sąd uznał jednak, że wystarczy dozór policji.

Jak podał w piątek sędzia Tomala, sąd okręgowy utrzymał w mocy to postanowienie. "W ocenie sądu niewątpliwie zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzuconego mu czynu, jednakże jego udział w przestępstwie nie był na tyle znaczny, aby stosować wobec niego areszt tymczasowy" - przekazał rzecznik. Postanowienie jest prawomocne.

Wideo z poniżaniem niepełnosprawnego usunięte z YouTube'a

Youtuber Kamuś (wcześniej znany jako Kamerzysta) opublikował 9 kwietnia nagranie, na którym płaci młodemu chłopakowi za wykonywanie różnych uwłaczających godności "zadań" - jak rozbijanie cegieł na głowie, jedzenie garści ziemi czy skakanie do śmietnika z balkonu. Kontrowersyjny materiał zniknął z YouTube'a zniknął dopiero po czterech dniach.

Internautka Agnieszka Chułek rozpoznała chłopaka, który podjął „wyzwania” i poinformowała, że jest to były wychowanek ośrodka, w którym pracuje. Okazało się, że jest to chłopak z niepełnosprawnością intelektualną.

Z publicznym apelem do ministra sprawiedliwości o zajęcie się sprawą zwróciła się dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska.

Kamuś już wcześniej publikował filmy, które były krytycznie oceniane przez odbiorców m.in. upozorował samobójstwo czy dodawał włosy łonowe do posiłków w restauracji. W przeszłości współpracował na YouTube z innym kontrowersyjnym twórcą znanym jako Lord Kruszwil.

Kanał Kamusia subskrybowało ponad 1 milion użytkowników. W weekend kanał nie był już dostępny na YouTubie.

Dołącz do dyskusji: Youtuber, który nagrał znęcanie się nad niepełnosprawnym, zostanie dłużej w areszcie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
A to ciekawe... a Sławomir Nowak wypuszczony... Czyli bardziej opłaca się chować gorące miliony w nogach od stołu...
odpowiedź
User
Facet
Jeszcze niech się zainteresują tym wcześniejszym, Kruszwilskim, czy jak mu tam. On też ma trochę na sumieniu, wystarczy obejrzeć nagrania.
odpowiedź
User
ale o co chodzi?
miód na moje serce
odpowiedź