SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały sportowe królują w Europie, rośnie popularność VOD (raport)

W Europie najpopularniejsze są kanały sportowe, rozrywkowe i filmowe - wynika z raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Rośnie rynek platform „wideo na żądanie”. Aż 77 proc. tych serwisów dostępna jest wyłącznie online.

fot. Shutterstock.comArticle

Z opracowania dotyczącego rynku usług audiowizualnych państw Unii Europejskiej oraz wybranych krajów spoza UE w 2016 roku wynika, że w czołówce najpopularniejszych kanałów telewizyjnych są stacje sportowe (15 proc.), rozrywkowe (13 proc.) i filmowe (9 proc.). Stacje ogólnotematyczne stanowią 7 proc. rynku, tyle samo co kanały dla dzieci, muzyczne i dokumentalne. Łącznie w Europie działa 5023 stacji telewizyjnych, z czego 10 proc. to nadawcy publiczni.

W całej Europie rośnie popularność usług „wideo na żądanie”. Z danych EOA wynika, że na czterdziestu europejskich rynkach działa już 2516 dostawców VOD. Aż 77 proc. z nich dostępnych jest wyłącznie w internecie. W krajach Unii Europejskiej działają 2333 serwisy „video-on-demend” - najwięcej w Wielkiej Brytanii (747), Francji (267) i Niemczech (136). W Polsce jest ich 69, co stanowi 2,74 proc. unijnego rynku.

Rynek usług audiowizualnych w samej Unii Europejskiej zdominowały trzy kraje – Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W ubiegłym roku na ich terenie skumulowanych było 49 proc. kanałów telewizyjnych oraz 53 proc. platform VOD. W Wielkiej Brytanii działa 1389 stacji telewizyjnych, we Francji – 356, a w Niemczech – 262. Łącznie daje to 2007 stacji na 4063 we wszystkich krajach UE. Polska znajduje się na 11. miejscu zestawienia, z liczbą 94 kanałów telewizyjnych.


W raporcie wskazano także, w których krajach działa najwięcej telewizyjnych hubów, gdzie usługi audiowizualne są nadawane w więcej niż jednym państwie. Prym wiedzie tutaj Wielka Brytania, gdzie hubów jest 758. Na drugim miejscu znaleźli się nasi południowi sąsiedzi – Czesi (91 hubów), dalej Francuzi (77), Holendrzy (73) i Luksemburczycy (64).


Dane z raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego pt. “Audiovisual Media Services in Europe: Focus on Services Targeting Other Countries” obejmują 41 krajów, w tym 28 członków Unii Europejskiej i państwa spoza UE: Rosję, Maroko, Albanię, Armenię, Bośnię i Hercegowinę, Szwajcarię, Gruzję, Islandię, Liechtenstein, Czarnogórę, Macedonię, Norwegię, Turcję. Dane zostały przekazane z narodowych regulatorów rynku usług audiowizualnych w wymienionych krajach. Dane z rynku rosyjskiego pochodzą z marca 2016.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanały sportowe królują w Europie, rośnie popularność VOD (raport)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NostraMedius
Nadchodzi koniec telewizji jaka znamy, telewizji linearnej.
odpowiedź