SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanały tematyczne TVP za darmo w sieciach kablowych

Nowy kanał tematyczny TVP Historia znajdzie się w kablówkach - TVP i PIKE podpisały stosowne porozumienie.

Do końca stycznia 2008 r. Telewizja Polska S.A. udziela operatorom sieci kablowych, zrzeszonym w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej, zgody na bezpłatne rozprowadzanie jej wszystkich kanałów tematycznych, w tym nowo utworzonego TVP Historia. 

8 maja 2007 r., podczas XXX Jubileuszowej Konferencji PIKE w Jachrance, TVP S.A oraz Izba podpisały w tej sprawie aneks do umowy z 2 grudnia 2005 r. TVP S.A. reprezentowali członkowie Zarządu – Marcin Bochenek i Robert Rynkun-Werner, a PIKE – prezes Zarządu Jerzy Straszewski.

TVP zmuszona jest renegocjować umowy z operatorami kablowymi m.in. z powodu nieprecyzyjnego Prawa Telekomunikacyjnego z lipca 2004.

„Nie było w nim mowy o kanałach tematycznych - jakim jest TVP Historia - że musi mieć do nich dostęp ogół obywateli. Nie było mowy o platformach telewizyjnych, o wszystkich tych nowych ofertach, jakie dostarczają operatorzy – mam tu na myśli chociażby telewizję kablową, internet i telefon w jednym. Prawo jest przestarzałe. Nie ma takiego prawa, które by to warunkowało. Gdyby Telewizja Publiczna utrzymywała się tylko z abonamentu, a nie również z reklam – pewnie nie byłoby takiego problemu. Aneks do umowy wynika z naszego – jako kablarzy - założenia, że kanały tematyczne wykonują misję” – powiedział portalowi „Wirtualnemedia.pl” Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Do stycznia 2008 roku, czyli wygaśnięcia umowy, grupa robocza będzie dalej nad nią pracować.

„Do 2012 roku przekaz telewizyjny w Polsce ma ulec zmianie z analogowego na cyfrowy. Wcześniej powinno zmodyfikować prawo. Mam nadzieję, że ten problem uda nam się rozwiązać we własnym zakresie dużo szybciej” – dodaje Jerzy Straszewski.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza 136 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy - członkowie Izby docierają w całej Polsce do prawie 4 milionów abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują ponad 70 proc. krajowego rynku telewizji kablowej. Prezes zarządu Jerzy Straszewski jest jednocześnie współwłaścicielem Satel S.A., firmy produkującej urządzenia sieciowe dla operatorów. Wiceprezesami są: Mirosław Kozik (Bielsat.com), Jan Rozpłochowski (Telewizja Kablowa Poznań), Marek Sowa (UPC Polska) oraz Tomasz Węgrzyński (Vectra S.A.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanały tematyczne TVP za darmo w sieciach kablowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl