SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto może zapłacić karę za sprzęt bez DVB-T2/HEVC? Resort cyfryzacji wyjaśnia

W parlamencie trwają prace nad ustawą, dzięki której możliwe będzie dofinansowanie tunerów i telewizorów, które są kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Projekt zakłada kary dla nieuczciwych przedsiębiorców. Resort cyfryzacji zdradza Wirtualnemedia.pl, na kogo mogą zostać nałożone.

Article

Od końca marca do końca czerwca br. potrwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Osoby, których tunery lub telewizory nie obsługują standardu DVB-T2/HEVC utracą do niej dostęp, jeśli nie zaopatrzą się w nowy sprzęt. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to blisko 1,8 mln gospodarstw domowych. Często są to ludzie z małych miejscowości, starsi i samotni. W parlamencie trwają prace nad dofinansowaniem w wysokości 100 zł na zakup nowego tunera lub telewizora.

Niejasności wokół kar

Przepisy, którymi zajmuje się parlament pozwalają prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożyć karę za oferowanie sprzętów niekompatybilnych z nowym standardem, a więc pracujących tylko w standardzie DVB-T albo bez kodeka HEVC. Maksymalny wymiar kary to 3 proc. przychodu podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

„Kto będąc przedsiębiorcą prowadzącym sprzedaż dekoderów telewizyjnych (...) dokonuje sprzedaży użytkownikowi końcowemu dekodera telewizyjnego niespełniającego wymagań (..) podlega karze pieniężnej” - można przeczytać w przyjętej przez Sejm ustawie.

W projekcie jest więc mowa o dekoderach, a nie ma mowy o telewizorach niespełniających wymagań. Z przyjętej ustawy wynika, że karani będą wyłącznie przedsiębiorcy, a nie prywatne osoby oferujące przestarzałe sprzęty na przykład na portalu aukcyjnym. Zwróciliśmy się do UKE o doprecyzowanie przepisów o karach, ale zostaliśmy odesłani do pełnomocnika ds. cyfryzacji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Sankcje tylko dla podmiotów sprzedających dekodery”

Czy kara grozi komuś, kto sprzedaje telewizor bez obsługi DVB-T2/HEVC? - Sankcje karne, które są przewidziane w projektowanej ustawie o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczą wyłącznie sprzedaży dekoderów. Wynika to z art. 30 ww. projektu i dotyczy tylko sprzedawców dekoderów czyli podmiotów, którym można przypisać pełną odpowiedzialność za oferowany przez nie towar - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Monika Dębkowska z resortu cyfryzacji.

Jak wygląda sytuacja z portalami aukcyjnymi? - Pamiętając, że wielu konsumentów chętnie korzysta z możliwości nabycia sprzętu na popularnych platformach sprzedażowych podjęliśmy działania m.in. obowiązek informowania osób nabywających sprzęt odbiorczy o jego parametrach technicznych, w szczególności o tych parametrach, które warunkują poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w standardzie DVB-T2/HEVC, które zapewnią zgodność i oferowanych w ten sposób towarów z wymaganiami technicznymi - zdradza urzędniczka.

Drugi projekt uwzględni kary za stare telewizory

Przedstawicielka KPRM zapewnia, że trwają prace nad równoległym projektem, który pozwoli karać również nieuczciwych sprzedawców telewizorów. - Sankcje karne obejmujące wszystkie odbiorniki cyfrowe w tym również telewizory, zostały przewidziane w projekcie ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, które ma zastąpić obecnie obowiązujące Prawo Telekomunikacyjne - informuje Dębkowska.

Nie doczekaliśmy się odpowiedzi na pytania w sprawie dekoderów Canal+ 4K Ultra Box i Polsat Evobox Stream, które można podłączyć do internetu. W myśl projektu, nad którym pracuje parlament, takie sprzęty do naziemnej telewizji cyfrowej powinny spełniać wymagania ministerstwa cyfryzacji. Jednym z wymagań jest obsługa telewizji hybrydowej HbbTV, której te dekodery nie mają. Nie wiadomo zatem czy w myśl nowych przepisów nie powinny zostać wycofane ze sprzedaży po wejściu ich w życie.

Dołącz do dyskusji: Kto może zapłacić karę za sprzęt bez DVB-T2/HEVC? Resort cyfryzacji wyjaśnia

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inzynier
I bardzo dobrze, różne biznesiki oby większa prowizja i lipne sprzęty i wpedzanie ludzi do technologicznego średniowiecza.
odpowiedź
User
Gość X
Kary są bezpodstawne.
odpowiedź
User
europolitan
Czyli bez problemu można sprzedać dekoder, który nie jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC, ale jest z systemem Android tv.
Wtedy można go sprzedać ale jako android tv box, a nie jako dekoder do telewizji.
Teraz się znajdą chętni na Android tv boxy
odpowiedź