SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Katarzyna Kolenda-Zaleska: rząd nie będzie nam dyktował, co, jak i kiedy publikować - nie możemy też ulegać opozycji (wideo)

Podczas sobotniego Charytatywnego Balu Dziennikarzy dziennikarka „Faktów” TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, oceniła, że ponieważ media publiczne przestały pełnić funkcję kontrolną wobec władzy, na mediach prywatnych ciąży większa odpowiedzialność. - Rząd nie będzie nam dyktował, w jaki sposób mamy pisać i o czym mamy pisać, kiedy mamy publikować nasze materiały i jak długo mają trwać dziennikarskie śledztwa - stwierdziła, zaznaczając, że dziennikarze powinni być również zdystansowani wobec środowisk opozycyjnych.

Katarzyna Kolenda-Zaleska na Charytatywnym Balu Dziennikarzy Article

Charytatywny Bal Dziennikarzy został w tym roku zorganizowany po rocznej przerwie. Impreza została zorganizowana 18. raz.

Podczas inauguracji balu głos zabrała Katarzyna Kolenda-Zaleska, członkini rady fundacji organizującej imprezę. Przypomniała, że kiedy bal odbywał się poprzednio w styczniu 2016 roku, nowe kierownictwo Telewizji Polskiej żegnało się z wieloma dziennikarzami z programów informacyjnych i publicystycznych.

- Dziś już widzimy, dlaczego. Media publiczne przestały być czwartą władzą, która kontroluje rządzących. Nic w tym temacie nie trzeba mówić więcej, wszystko przeczytamy na „paskach” - oceniła Katarzyna Kolenda-Zaleska, nawiązując do szeroko krytykowanych ostrych stwierdzeń pokazywanych regularnie na „pasku” w TVP Info i „Wiadomościach”. - Dlatego na tych wszystkich z pozostałych, z wszystkich pozostałych mediów, spoczywa dzisiaj naprawdę szczególny obowiązek: obrony podstawowych wartości dziennikarstwa, fundamentów naszego zawodu, mówienia prawdy, po prostu - dodała dziennikarka „Faktów”.

- Dzisiaj widzimy, że ta wolność słowa, którą wywalczyliśmy w ‘89 roku, wcale nie została nam dana raz na zawsze. Nasze podstawowe prawa, a także prawa obywateli do rzetelnej informacji, są zagrożone. Przykład z wczoraj: do Trybunału Konstytucyjnego zostały wpuszczone wyłącznie media publiczne. Na to nie możemy się zgodzić - podkreśliła.

W piątek w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego odbywała się konferencja z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Do siedziby wpuszczono tylko ekipy TVP i Polskiego Radia, mimo że kancelaria premiera skierowała zaproszenie do wszystkich mediów. Biuro rzecznika prasowego TK nie odpowiedziało na nasze pytania, dlaczego nie pozwolono wejść dziennikarzom mediów prywatnych.

Kolenda-Zaleska zaznaczyła, że jej słowa nie są skierowane przeciw rządowi. - To wystąpienie przeciw pomysłom, które chcą zdusić naszą niezależność. Ponieważ rząd chce nam narzucić, o czym będziemy informować, i w jaki sposób będziemy informować, jak mamy pisać i o czym mamy pisać. I na to naszej zgody nigdy nie będzie - stwierdziła. - Rząd nie będzie nam dyktował, w jaki sposób mamy pisać i o czym mamy pisać, kiedy mamy publikować nasze materiały i jak długo mają trwać dziennikarskie śledztwa. Nie damy się wziąć na smycz. Po prostu mówimy: nie - dodała.

Przypomnijmy, że kiedy dwa tygodnie temu w „Superwizjerze” ujawniono zachowania grupki neonazistów (głównie z maja i lipca ub.r.), niektórzy publicyści i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji ocenili, że dziennikarze zaraz po nagraniu niedozwolonych zachowań powinni o tym poinformować organa ścigania.

- Odpowiadam zbiorowo wszystkim tym, którzy atakują „Superwizjer”, i de facto bronią neonazistów: dziennikarze informują społeczeństwo i zawiadamiają władze poprzez swoje publikacje. Wyjątki od tej zasady są opisane w polskim prawie - wyjaśnił Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24.

- Nie ma wolnego państwa bez wolnych mediów, nie ma demokracji bez wolnych mediów. Dlatego musimy być odważni i stanowczy, co oznacza także, że nie możemy ulegać nie tylko rządowi, ale także nie ulegać opozycji. Opozycja i rząd są po jednej stronie, a my zawsze będziemy po drugiej - podkreśliła Katarzyna Kolenda-Zaleska

Zaznaczyła, że tradycyjne dziennikarstwo jest ważne mimo rozwoju internetu z mediami społecznościowymi i związanym z tym zalewem tzw. fake newswów. - Właśnie takie dziennikarstwo ma dzisiaj największy sens: odważne, uczciwe i bezkompromisowe. To jest wciąż najpiękniejszy zawód na świecie, jeśli będziemy mu wierni i odważni, nie damy się - stwierdziła dziennikarka „Faktów”.

- Chciałabym zadedykować ten bal wszystkim dziennikarzom: tym którzy kochają ten zawód tak bardzo jak ja, tym którzy walczą o jego niezależność i prestiż, a także tym którzy się dzisiaj pogubili. Jedno jest pewne: wolność słowa to nasz największy skarb. Naszym zadaniem jest go nie zmarnować - powiedziała na koniec swojego wystąpienia.

Wystąpienie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej można obejrzeć w poniższym nagraniu, zaczyna się ok. 54 minuty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katarzyna Kolenda-Zaleska: rząd nie będzie nam dyktował, co, jak i kiedy publikować - nie możemy też ulegać opozycji (wideo)

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej konserwatywny nie głosuje na PIS
Dokładnie pani Katarzyno! Media są od tego, by patrzeć władzy i opozycji na ręce.
odpowiedź
User
conf
odezwała się ta, co sama biegała za tuskiem ; ) Ależ oni są przestraszeni - skoro na balu charytatywnym dziennikarz sobie wiec polityczny urządza. Z drugiej strony to ich tak po ludzku rozumiem - odcięci od koryta, ich polityczne pupilki zaraz zjadą na 10 %, dobre pół Polski się z nich śmieje i olewa, a internet w 5 minut wyciąga wszystkie kłamstwa i grzebania po śmietnikach ; ) A ten znienawidzony pis i prawa strona, te w które wala dzień w dzień, właśnie idą po większość konstytucyjna - a oni nic nie mogą zrobić poza wafelkową swastyką- to i frustracja i zwątpienie zaczyna się wkradać.
odpowiedź
User
Mann
Kasiu, aż się popłakałem ze wzruszenia...
odpowiedź
User
Poleczka
Uroda i inteligencja w tym wypadku idą w parze....
91 61
odpowiedź
User
mark
TVN to stacja bez przyszłości, audytorium kurczy się z roku na rok. Pomysły na manipulowanie przekazem też się kończą, trochę jak pozytywka z jedną melodią w kółko.
odpowiedź