SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Katowicach powstał mural „Gazety Wyborczej” poświęcony Krystynie Bochenek

Oddział „Gazety Wyborczej” w Katowicach (Agora) wraz z tamtejszym ratuszem przygotowali mural, poświęcony byłej dziennikarce Polskiego Radia i wicemarszałek Senatu - Krystynie Bochenek. Była jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.

Fot. Materiały prasowe Article

Mural gotowy jest już od kilku dni - mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Katowice mogą podziwiać go na kamienicy przy ul. Wojewódzkiej 48, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Francuską. Dzieło, za którego projekt i realizację odpowiada grupa NIETAK.EU, powstało, by upamiętnić znaną dziennikarkę i działaczkę społeczną. Malowidło nawiązuje do charytatywnej akcji „Krzesła do nauki", która była jej pomysłem i przez lata realizowana była wspólnie z „Gazetą Wyborczą". Inspiracją przy jego tworzeniu było zdjęcie wykonane na potrzeby tej akcji kilkanaście lat temu przez Bartłomieja Barczyka.

Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r.

Krystyna Bochenek była dziennikarką Polskiego Radia Katowice i inicjatorką wielu akcji społecznych. Z jej inicjatywy odbywały się między innymi popularne dyktanda. Zajmowała się również problemami służby zdrowia. Od 2004 r. zasiadała w Senacie RP, a od 2009 r. była w nim wicemarszałkiem. 10 kwietnia 2010 r. jako reprezentantka Senatu miała uczestniczyć w uroczystościach katyńskich i zginęła w katastrofie prezydenckiego tupolewa.

Została pochowana w Katowicach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Mural przedstawiający Krystynę Bochenek to kolejna inicjatywa „Gazety Wyborczej" upamiętniająca w ten oryginalny sposób niezwykłe i wyjątkowe kobiety. Wcześniej w ramach projektu „Kobiety na mury" powstały między innymi mural Kory w Warszawie i mural Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu.  W 2019 r. w Gdańsku powstał mural „Kobiety wolności" przedstawiający portrety kilkudziesięciu kobiet z całej Polski zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Także w 2019 roku na siedzibie Agory odsłonięto mural poświęcony fotoreporterowi Krzysztofowi Millerowi.

Według danych ZKDP w lutym br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 59 914 egz., o 32,18 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast portal Wyborcza.pl miał 8,8 mln użytkowników i 30,36 proc. zasięgu (według badania Mediapanel). Z internetowych subskrypcji „Gazety Wyborczej” na koniec ub.r. korzystało 259,6 tys. użytkowników, o 41,7 tys. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Katowicach powstał mural „Gazety Wyborczej” poświęcony Krystynie Bochenek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl