SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KCI podejrzewa, że wzrost kursu jej akcji to efekt manipulacji. Spółka zawiadamia KNF

Spółka KCI (do której należy m.in. Gremi Media wydająca „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”) uważa, że wzrost kursu jej akcji w minioną środę i czwartek był nieuzasadniony. Firma zgłosiła do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji akcjami.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes KCI Article

W ostatnich trzech miesiącach cena akcji KCI wynosiła od 75 do 64 groszy, a kurs miał nieznaczną tendencję spadkową. Ostatni raz poziom 70 groszy osiągnął kilka razy na początku maja.

Za to w zeszłą środę akcje spółki zdrożały z 69 do 95 groszy. W czwartek na otwarciu sesji giełdowej kosztowały 1,05 zł, a w szczytowym momencie - nawet 1,08 zł (potem staniały do 88 groszy). W piątek kurs akcji obniżył się z 87 do 80 groszy.

Jednocześnie bardzo mocno wzrosły obroty: w środę handlowano 635,3 tys. akcji KCI, a w czwartek - 937,1 tys. Poprzedni raz ponad 100 tys. walorów firmy zmieniło właścicieli w ciągi jednej sesji 1 marca (było to 167,5 tys. akcji), a w kwietniu i maju dziennie obroty nie przekroczyły 40 tys. akcji.

Zarząd KCI w komunikacie giełdowym wydanym w piątek stwierdził, że wzrost kursu jej akcji ze środy i czwartku „w żadnej mierze nie był uzasadniony informacjami przekazywanymi przez Spółkę do publicznej wiadomości w wykonaniu przez nią odpowiednich obowiązków informacyjnych czy też jakimikolwiek wydarzeniami lub okolicznościami odnoszącymi się bezpośrednio do Spółki, w tym jej sytuacji ekonomicznej”.

Dlatego kierownictwo firmy po analizie wewnętrznej skierowało do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji akcjami.

KCI chce przenieść się na NewConnect, Gremi Media szykuje się do debiutu giełdowego

Do grupy kapitałowej KCI należą m.in. spółka Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), większościowe udziały w firmach e-Kiosk i Compress oraz mniejszościowe w MMConferences oraz podmioty działające w branży nieruchomości. W pierwszym kwartale br. w segmencie mediów zanotowała 27,61 mln zł wpływów i 178 tys. zł zysku netto, a ogółem miała 29,58 mln zł wpływów i 399 tys. zł straty netto.

Na początku br. KCI przyjęła strategię, zgodnie z którą przeniesie się z głównego parkietu warszawskiej giełdy na rynek NewConnect. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych ocenił, że spółka może to zrobić, jeśli poprą to akcjonariusze mający minimum 90 proc. głosów na walnym zebraniu spółki, a Grzegorz Hajdarowicz ogłosi wezwanie do sprzedaży akcji skierowane do pozostałych akcjonariuszy.

Z kolei Gremi Media przygotowuje się do wejścia na NewConnect. Firma przekształciła się już w spółkę akcyjną, ponadto zamierza sprzedać inwestorom maksymalnie 683,2 tys. akcji w ofercie niepublicznej.

Na przejście KCI z rynku głównego na NewConnect nie zgadza się troje mniejszościowych akcjonariuszy, którzy złożyli w tej sprawie pozew sądowy.

Jeden z tych akcjonariuszy, Piotr Szczęsny, domagał się także w sądzie uchylenia uchwały o udzieleniu absolutorium za 2014 rok Dariuszowi Bąkowi, prezesowi Gremi Media. Pod koniec maja pozew został w całości oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który przychylił się do argumentacji przedstawionej przez firmę. Wyrok nie jest prawomocny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KCI podejrzewa, że wzrost kursu jej akcji to efekt manipulacji. Spółka zawiadamia KNF

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oczywiście
we wzrost o 10 groszy nie wierzy nawet Grzegorz?
18 8
odpowiedź
User
spostrzegawczy
Nie 10 groszy, tylko 0,33. Do szkoły się nie chodziło?
8 12
odpowiedź
User
Buk
we wzrost o 10 groszy nie wierzy nawet Grzegorz?

najwyraźniej - sam twierdzi, że nie ma podstaw. Biznesnem. Sorry - bizmesmen
13 9
odpowiedź
User
troglodyta
W raportach przesyłanych na giełdę ,aktywa na jedną akcję to ponad 5 zł ,czy 0,90gr to drogo za jedną akcje ?.
13 8
odpowiedź
User
ocotuchodzi
- ale facet zrobił sobie reklame ....
- skarży do KNF o manipulacje kursem ktury wzrusł o 0,26grosz ......
- chcą wprowadzić nową spółkie na giełde NC .....
- chce sprzedac ileś tam nowych akcji nowej spółki ....
- ludzie będą się bać papieru kupic buhaaahaaaaaaa bo jeszcze niechcący papier pójdzie w górę i będą kłopoty ....
- ( czy to nie strzał samemu sobie w kolano ) o co tu chodzi ? .........
14 8
odpowiedź