SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KCI podejrzewa, że wzrost kursu jej akcji to efekt manipulacji. Spółka zawiadamia KNF

Spółka KCI (do której należy m.in. Gremi Media wydająca „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”) uważa, że wzrost kursu jej akcji w minioną środę i czwartek był nieuzasadniony. Firma zgłosiła do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji akcjami.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W ostatnich trzech miesiącach cena akcji KCI wynosiła od 75 do 64 groszy, a kurs miał nieznaczną tendencję spadkową. Ostatni raz poziom 70 groszy osiągnął kilka razy na początku maja.

Za to w zeszłą środę akcje spółki zdrożały z 69 do 95 groszy. W czwartek na otwarciu sesji giełdowej kosztowały 1,05 zł, a w szczytowym momencie - nawet 1,08 zł (potem staniały do 88 groszy). W piątek kurs akcji obniżył się z 87 do 80 groszy.

Jednocześnie bardzo mocno wzrosły obroty: w środę handlowano 635,3 tys. akcji KCI, a w czwartek - 937,1 tys. Poprzedni raz ponad 100 tys. walorów firmy zmieniło właścicieli w ciągi jednej sesji 1 marca (było to 167,5 tys. akcji), a w kwietniu i maju dziennie obroty nie przekroczyły 40 tys. akcji.

Zarząd KCI w komunikacie giełdowym wydanym w piątek stwierdził, że wzrost kursu jej akcji ze środy i czwartku „w żadnej mierze nie był uzasadniony informacjami przekazywanymi przez Spółkę do publicznej wiadomości w wykonaniu przez nią odpowiednich obowiązków informacyjnych czy też jakimikolwiek wydarzeniami lub okolicznościami odnoszącymi się bezpośrednio do Spółki, w tym jej sytuacji ekonomicznej”.

Dlatego kierownictwo firmy po analizie wewnętrznej skierowało do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji akcjami.

KCI chce przenieść się na NewConnect, Gremi Media szykuje się do debiutu giełdowego

Do grupy kapitałowej KCI należą m.in. spółka Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), większościowe udziały w firmach e-Kiosk i Compress oraz mniejszościowe w MMConferences oraz podmioty działające w branży nieruchomości. W pierwszym kwartale br. w segmencie mediów zanotowała 27,61 mln zł wpływów i 178 tys. zł zysku netto, a ogółem miała 29,58 mln zł wpływów i 399 tys. zł straty netto.

Na początku br. KCI przyjęła strategię, zgodnie z którą przeniesie się z głównego parkietu warszawskiej giełdy na rynek NewConnect. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych ocenił, że spółka może to zrobić, jeśli poprą to akcjonariusze mający minimum 90 proc. głosów na walnym zebraniu spółki, a Grzegorz Hajdarowicz ogłosi wezwanie do sprzedaży akcji skierowane do pozostałych akcjonariuszy.

Z kolei Gremi Media przygotowuje się do wejścia na NewConnect. Firma przekształciła się już w spółkę akcyjną, ponadto zamierza sprzedać inwestorom maksymalnie 683,2 tys. akcji w ofercie niepublicznej.

Na przejście KCI z rynku głównego na NewConnect nie zgadza się troje mniejszościowych akcjonariuszy, którzy złożyli w tej sprawie pozew sądowy.

Jeden z tych akcjonariuszy, Piotr Szczęsny, domagał się także w sądzie uchylenia uchwały o udzieleniu absolutorium za 2014 rok Dariuszowi Bąkowi, prezesowi Gremi Media. Pod koniec maja pozew został w całości oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który przychylił się do argumentacji przedstawionej przez firmę. Wyrok nie jest prawomocny.

Dołącz do dyskusji: KCI podejrzewa, że wzrost kursu jej akcji to efekt manipulacji. Spółka zawiadamia KNF

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oczywiście
we wzrost o 10 groszy nie wierzy nawet Grzegorz?
odpowiedź
User
spostrzegawczy
Nie 10 groszy, tylko 0,33. Do szkoły się nie chodziło?
odpowiedź
User
Aleks
a ja podejrzewam p. Hajdarowicza o bolesne owrzodzenia odbytu...
odpowiedź