SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KCI: nasz kurs zmalał wskutek spekulacji i hejtu, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyceniany na 300 mln zł

Zarząd KCI, głównego akcjonariusza Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), ocenił, że na niski kurs giełdowy spółki wpłynęły działania spekulacyjne i hejt wymierzony w Grzegorza Hajdarowicza. - Struktura przychodów i kosztów jest optymalna, działalność operacyjna realizowana była i jest zgodnie z przyjętymi przez walne zgromadzenie strategiami inwestycyjnymi - zapewniły władze spółki.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek zarząd KCI przedstawił program naprawczy mający doprowadzić do usunięcia akcji firmy z listy alertów. Władze warszawskiej giełdy zakwalifikowały tam spółkę na początku lipca, dodając ją też do strefy niższej płynności i wykreślając z indeksu sektorowego WIG-media,.

Na listę alertów trafiają spółki, których średnie kursy na warszawskim parkiecie z ostatnich trzech miesięcy były poniżej 50 groszy. Po wpisaniu na tę listę firmy są notowane w systemie notowań jednolitych, z dwukrotnym ustalaniem kursu w ciągu dnia.

Zarząd KCI podkreśla wysoką kapitalizację Gremi Media

Władze KCI w komunikacie oceniły, że „aktualna wycena akcji na GPW nie odzwierciedla faktycznej wartości Spółki”. Zwróciły uwagę, że jest ona większościowym akcjonariuszem Gremi Media (to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), którego kapitalizacja giełdowa oscyluje wokół 300 mln zł, a „wyniki finansowe mają tendencję wzrostową”.

- Działania, jakie podejmuje Zarząd, mają na celu do doprowadzenia stabilizowania kursu akcji na poziomie wyższym od progu kwalifikacji do Listy Alertów - zapowiedziano w komunikacie.

Do KCI należy obecnie 1,37 mln akcji, to 80,14 proc. kapitału Gremi Media. Od lipca firma sprzedała kilka pakietów tych walorów za ok. 10 mln zł, większość po 147 zł za sztukę. W konsekwencji jej udział w kapitale zmalał o 8 pkt proc. Ostatnia jak na razie duża transakcja nastąpiła w połowie października - KCI zbyło 17,1 tys. akcji za 2,51 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kurs Gremi Media wynosi obecnie 200 zł, co daje kapitalizację w wysokości 341,6 mln zł. Tym samym pakiet należący do KCI jest wart 273,7 mln zł. Za to kapitalizacja KCI przy cenie 41 groszy za akcję wynosi jedynie 28,12 mln zł.

Zaznaczmy, że kurs Gremi Media długo utrzymywał się w okolicach ceny 147 zł z debiutu giełdowego w listopadzie 2017 roku. Natomiast w lutym br. przy niskich obrotach wystrzelił powyżej 1 tys. zł, na krótko osiągając nawet 1,5 tys. zł. Jeszcze w sierpniu wzrósł do ponad 850 zł, a od połowy września oscyluje wokół 200 zł.

Grupa kapitałowa Gremi Media w pierwszym półroczu osiągnęła wzrost przychodów o 4,5 proc. do 52,49 mln zł oraz zysku netto z 4 do 9,31 mln zł.

Działania hejterskie i manipulacyjne

Według zarządu KCI największy wpływ na niską cenę akcji spółki miały działania spekulacyjne. - Koncentracja kapitału w strukturze właścicielskiej oraz niska płynność akcji, czynią kurs akcji podatnym na wahania, a także na łatwość manipulacji ich ceną, i wymaga po stronie Spółki dodatkowego wysiłku w zakresie polityki informacyjnej, co Spółka wdraża w ostatnim czasie - poinformowano.

- Zarząd uważa również, że w dużej mierze wpływ na wycenę akcji mają działania hejterskie wymierzone personalnie w kontrolującego Spółkę Pana Grzegorza Hajdarowicza, jak i w pozostałe spółki należące do niego, a będące akcjonariuszami Emitenta - dodano.

W zeszłym tygodniu KCI w komunikacie giełdowym poinformowało, że Hajdarowicz skierował prywatne akty oskarżenia przeciw dwóm internautom, którzy w listopadzie ub.r. zamieścili zniesławiające go wpisy. Natomiast pod koniec września firma poinformowała, że uzyskała należności zasądzone w procesie karnym od Zygmunta Fury, który w internecie obrażał Grzegorza Hajdarowicza i Gremi Media.

Hajdarowicz jest członkiem rad nadzorczych KCI i Gremi Media, a do końca czerwca br. był prezesem pierwszej spółki (na tym stanowisku zastąpił go Piotr Łysek). Poprzez spółki zależne ma większość akcji KCI: do Gremi Inwestycje należy 33,11 proc., a do Gremi International - 24,35 proc.

KCI z nową strategią

W komunikacie zarząd KCI podkreślił, że „struktura przychodów i kosztów jest optymalna, działalność operacyjna realizowana była i jest zgodnie z przyjętymi przez Walne Zgromadzenie strategiami inwestycyjnymi”. Dlatego zdaniem władz spółki nie ma obecnie jakichkolwiek przesłanek mogących uzasadniać tak niski poziom kursu jej akcji.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa KCI zanotowała wzrost przychodów o 5,8 proc. do 57,63 mln zł oraz 12,1 mln zł zysku netto (wobec 3,52 mln zł rok wcześniej). Zdecydowaną większość wyników zapewnia spółce posiadany pakiet akcji Gremi Media - w segmencie mediowym KCI miało 53,28 mln wpływów i 8,79 mln zł zysku netto.

Do tego doszło 4,45 mln zł przychodów i 3,45 mln zł zysku netto w pionie inwestycyjnym oraz 58 tys. zł wpływów i 149 tys. zł straty netto z działalności nieruchomościowej.

W czerwcu br. KCI przedstawiło strategię na lata 2019-2030, w której zapowiedziało, że zmniejszy zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media do poziomu 40-60 proc. oraz będzie inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

Pod koniec września Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zarejestrował zmiany w statucie KCI, zgodnie z którymi spółka może podwyższyć swój kapitał poprzez emisję do 39 mln nowych akcji lub warrantów na nie.

Firma jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy. Ostatni raz kurs spółki powyżej 50 groszy wynosił od lutego do połowy kwietnia br., natomiast od sierpnia oscyluje wokół 40 groszy.

Ostatni duży wzrost ceny - z ok. 60 groszy do 1,20 zł - KCI zanotowało w połowie 2017 roku.

Dołącz do dyskusji: KCI: nasz kurs zmalał wskutek spekulacji i hejtu, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyceniany na 300 mln zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
niezłe jaja ;)
odpowiedź
User
paff
Hejt... hejt... hejt. Wkrótce zaćmienie księżyca też będzie z powodu hejtu, a i powodzie również.
odpowiedź
User
rk72
Spekulacja to była przy 1500 zł teraz jest i tak za wysoko .Za rok zobaczymy 20 zł A w dłuższej perspektywie to razem z Grasiem ze śmietnika se bedziecie udziały selecjonować
odpowiedź