SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Gremi Media: wpływy 5,8 proc. w górę, 12,1 mln zł zysku netto

W pierwszej połowie br. KCI, większościowy akcjonariusz Gremi Media (wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), zanotowało wzrost przychodów o 5,8 proc. do 57,63 mln zł oraz 12,1 mln zł zysku netto (wobec 3,52 mln zł rok wcześniej). Zdecydowaną większość wyników zapewnia spółce właśnie Gremi Media.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

Półroczne przychody KCI w segmencie mediowym, który stanowi Gremi Media, wzrosły w skali roku z 50,67 do 53,28 mln zł, a zysk netto - z 3,18 do 8,79 mln zł.

Skąd te wzrosty? - Grupa Gremi Media odnotowała w pierwszej połowie 2019 roku bardzo dobre wyniki, czego zasługą jest realizowana strategia digitalizacji treści, poprawa efektywności kosztowej, sprawne zarządzanie oraz lepsza niż w roku ubiegłym kondycja sektora wydawniczego w Polsce - wyliczono w sprawozdaniu KCI. - Dla zarządu jest to wyraźny sygnał, że decyzje o transformacji biznesu w stronę sfery on-line były słuszne, a pozytywne skutki jakie są z tym związane spółka już obserwuje i są wszelkie podstawy sądzić, że obserwować je będzie również w latach kolejnych - dodano.

Grupa kapitałowa Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, w pierwszym półroczu br. osiągnęła wzrost przychodów o 4,5 proc. do 52,49 mln zł oraz zysku netto z 4 do 9,31 mln zł.

Do KCI należy obecnie 81 proc. akcji Gremi Media, a w minionym półroczu udział w kapitale był jeszcze o kilka pkt proc. wyższy. W czerwcu KCI przyjęło strategię na lata 2019-2030, w której zapowiedziało zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w Gremi Media do poziomu 40-60 proc. W lipcu sprzedało 34,2 tys. akcji spółki Gremi Media za 5 mln zł, w połowie września - 17,1 tys. walorów za 2,51 mln zł.

W segmencie obejmującym działalność inwestycyjną i pokrewną przychody KCI zwiększyły się z 3,81 do 4,45 mln zł, a zysk netto z 342 tys. zł do 3,45 mln zł.

Natomiast firma nie prowadziła prawie działalności nieruchomościowej. W ciągu najbliższego roku zamierza sprzedać dwa lokale usługowe w Warszawie, które kupiła dwa lata temu. - Środki wygenerowane ze sprzedaży nieruchomości posłużą do spłaty zadłużenia oraz dalszych inwestycji - zaznaczyła w sprawozdaniu.

KCI z dużo większym zyskiem, stawia na nieruchomości i media

Koszty operacyjne KCI zmalały w skali roku z 47,09 do 43,68 mln zł, a pozostałe koszty i straty operacyjne zwiększyły się z 1,89 do 2,29 mln zł.

Firma zapłaciła 2,19 mln zł podatku dochodowego, podczas gdy rok wcześniej miała ujemne koszty finansowe w wysokości 353 tys. zł.

Przy wzroście wpływów i spadku wydatków mocno w górę poszły jej wskaźniki rentowności. Zysk operacyjny zwiększył się z 3,88 do 9,75 mln zł, a zysk netto - z 3,52 do 12,1 mln zł (z czego ten przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej - z 3,03 do 10,33 mln zł).

W samym drugim kwartale br. wpływy KCI zwiększyły się z 29,53 do 30,96 mln zł, koszty i straty spadły z 26,11 do 24,53 mln zł, a zysk netto wzrósł z 3,4 do 8,57 mln zł.

W sprawozdaniu firma zapowiedziała, że „w najbliższym czasie planuje kontynuować działalność ukierunkowaną na branżę nieruchomościową oraz koncentrować się jeszcze silniej na rynku mediów”, a ewentualne nadwyżki finansowe „planuje inwestować w przedsięwzięcia zapewniające satysfakcjonującą stopę zwrotu, jak również nie wyklucza lokowania ich - podobnie jak ma to miejsce obecnie - w formie pożyczek udzielanych do podmiotów powiązanych, za rynkowym wynagrodzeniem, ustalanym w oparciu o analizę ryzyka”.

KCI kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza

Firma KCI jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy. Głównymi akcjonariuszami są kontrolowane przez Grzegorz Hajdarowicza spółki Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.).

W połowie br. Grzegorz Hajdarowicz i Dariusz Bąk przeszli z zarządu do rady nadzorczej spółki, a nowym prezesem został Piotr Łysek.

W kwietniu br. kurs KCI na stałe spadł poniżej 50 groszy, a na początku lipca władze giełdy włączyły spółkę na listę alertów i do strefy niższej płynności oraz wykreśliły z indeksu sektorowego WIG-media.

Pod koniec września Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zarejestrował zmiany w statucie KCI, zgodnie z którymi spółka może podwyższyć swój kapitał poprzez emisję do 39 mln nowych akcji lub warrantów na nie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel Gremi Media: wpływy 5,8 proc. w górę, 12,1 mln zł zysku netto

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Observer
Konsekwencja daje efekty
odpowiedź
User
Rynek
Rynek wie swoje
odpowiedź