SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KE chce pobudzić usługi mobilnego internetu dzięki częstotliwościom radiowym

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący koordynacji wykorzystania pasma 700 MHz na potrzeby usług mobilnych. Działanie to ma poprawić dostęp do internetu wszystkich Europejczyków i przyczynić się do rozwoju usług transgranicznych.

W ramach swojej strategii na rzecz utworzenia jednolitego rynku cyfrowego, Komisja Europejska zaproponowała zrównoważone, długofalowe podejście do wykorzystywania pasma ultrawysokich częstotliwości (UHF) (470–790 MHz). Obecnie pasmo to jest wykorzystywane głównie na potrzeby telewizyjnych usług nadawczych, a we wniosku przewiduje się udostępnienie do 2020 r. większej liczby częstotliwości w paśmie 700 MHz (694–790 MHz) na potrzeby usług mobilnych. Według KE, pasmo to nadaje się idealnie do dostarczania wysokiej jakości usług dostępu do internetu, niezależnie od miejsca pobytu użytkowników – czy to w dużym ośrodku miejskim, na terenach wiejskich, czy też na autostradzie. Pasmo częstotliwości poniżej 700 MHz (470–694 MHz) ma pozostać dostępne, w pierwszej kolejności, na potrzeby usług audiowizualnych. Wniosek KE jest również zgodny z międzynarodowymi umowami dotyczącymi wykorzystania pasma UHF, w tym pasma 700 MHz.

"Utrzymywanie w UE 28 różnych strategii zarządzania częstotliwościami radiowymi nie ma ekonomicznego uzasadnienia w warunkach jednolitego rynku cyfrowego. Dzisiaj przedstawiamy nasz pierwszy wniosek mający na celu lepszą koordynację wykorzystania widma w UE. Proponujemy przyjęcie wspólnego podejścia w sprawie przeznaczenia pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych. Pasmo to oferuje idealne warunki dla szerokiego zasięgu usług i wysokich prędkości. Zapewni ono najwyższej jakości dostęp do internetu wszystkim Europejczykom, nawet na obszarach wiejskich, oraz utoruje drogę do wprowadzenia technologii 5G – nowej generacji sieci łączności. Jednocześnie rezerwujemy częstotliwości dla sektora audiowizualnego i pobudzamy rozwój technologii, które wydajnie wykorzystują fale radiowe. Widmo jest cennym zasobem: musimy je jak najlepiej wykorzystywać." - powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego.

"Nie możemy zapewnić dostępności wysokiej jakości mobilnego internetu każdemu, wszędzie i do wszelkich celów, nie posiadając nowoczesnej infrastruktury ani aktualnych przepisów. Niniejszy wniosek pokazuje, że możemy mieć zarówno prężny sektor audiowizualny, jak i zasoby widma potrzebne do wprowadzenia technologii 5G. Pasmo 700 MHz zapewni idealne warunki do nowych obiecujących zastosowań, takich jak inteligentne samochody połączone z siecią i internet przedmiotów. Chciałbym, aby Europa stała się liderem technologii 5G. Dlatego do 2020 r. wszystkie państwa członkowskie muszą podjąć odpowiednie działania." - stwierdził Günther H. Oettinger, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Wniosek KE obejmuje dwa główne elementy. Jeśli chodzi o pasmo 700 MHz jest to wspólny harmonogram prowadzący do faktycznego udostępnienia tego pasma na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych zgodnie ze zharmonizowanymi warunkami technicznymi oraz środki mające na celu skoordynowanie działań prowadzących do tej zmiany. Natomiast w przypadku pasma poniżej 700 MHz, jako priorytet w długim okresie przyjęto dostarczanie audiowizualnych usług medialnych masowemu odbiorcy, a także przyjęto elastyczne podejście w kwestii przeznaczenia widma na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), uwzględniające różne stopnie wykorzystania w państwach członkowskich.

KE proponuje, aby pasmo 700 MHz zostało przeznaczone na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych we wszystkich państwach UE najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r. Termin ten zbiega się z rozpoczęciem wprowadzania technologii 5G, planowanym na 2020 r. Aby dotrzymać tego terminu, państwa członkowskie będą musiały
przyjąć i opublikować krajowe plany dotyczące zasięgu sieci i zwolnienia tego pasma przed dniem 30 czerwca 2017 r. Będą one również musiały zawrzeć porozumienia w sprawie transgranicznej koordynacji do końca 2017 r.

Dwa państwa członkowskie - Francja i Niemcy - już zezwoliły na wykorzystanie pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych, a kolejne - Dania, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - przedstawiły plany dotyczące zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w ciągu najbliższych kilku lat.

Nowe przepisy dotyczące pasma 700 MHz nawiązują do pierwszych wniosków ustawodawczych, które przedstawiono w grudniu 2015 r. w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego, dotyczących prawa autorskiego i umów cyfrowych. Strategia ta obejmuje 16 głównych inicjatyw, które zostaną przedstawione do końca br. Dalsze działania dotyczące koordynacji widma są spodziewane w ramach reformy unijnych przepisów telekomunikacyjnych, która zostanie przedstawiona w tym roku.

Dołącz do dyskusji: KE chce pobudzić usługi mobilnego internetu dzięki częstotliwościom radiowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl