SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KE nie będzie uwzględniać kosztów reformy emerytalnej przy liczeniu długu

Komisja Europejska (KE) nie będzie uwzględniać kosztów reformy emerytalnej przy liczeniu długu i deficytu, wynika z komunikatu resortu finansów. Szczegółowe zasady zostaną wypracowane i opublikowane I połowie 2011 r.

KE nie będzie uwzględniać kosztów reformy emerytalnej przy liczeniu długu

"Porozumienie pomiędzy Komisją Europejską i Polską, osiągnięte w piątek 10 grudnia br. dotyczy uwzględniania kosztów reformy emerytalnej w ocenach sytuacji budżetowej i opartych o nie ewentualnych decyzji Rady ECOFIN w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu, zarówno w jego części prewencyjnej jak i korygującej, w tym w szczególności w procedurze nadmiernego deficytu. Porozumienie nie odnosi się jedynie do polskiego systemu emerytalnego, ale ma charakter uniwersalny" - czytamy w komunikacie.

Według resortu, oznacza to, że zarówno Komisja Europejska, jak i Rada ECOFIN będą w ramach swoich ocen i decyzji brały pod uwagę inny charakter wydatków i generowanych przez nie deficytów i długów, związanych z reformą emerytalną, biorąc pod uwagę w szczególności: strukturę systemu emerytalnego w aspekcie własności aktywów, ryzyka związane z przyszłymi wypłatami z sytemu emerytalnego, wpływ tej reformy na stabilność finansów publicznych.

"Porozumienie stanowi przełom w rozmowach z Komisją Europejską dotyczących kwestii brania pod uwagę wysokości wydatków związanych w reformą emerytalną. Oznacza ono uzgodnienie potrzeby wypracowania i przyjęcia powszechnych reguł i zasad systemowego, a więc trwałego, uwzględniania kosztów reformy emerytalnej, co powinno nastąpić w I połowie przyszłego roku" - czytamy dalej.

W komunikacie podkreślono jednak, że porozumienie to nie dotyczy zmian statystycznych, a więc nie oznacza zmniejszenia wysokości długu publicznego czy wielkości niezbilansowania sytuacji budżetowej.

"Tym bardziej nie oznacza zmniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa wynikających z finansowania reformy emerytalnej i wobec tego aktualna pozostaje potrzeba głębokich zmian w II filarze systemu emerytalnego. Nie oznacza to także konieczności zmian statystycznych czy legislacyjnych w metodologii statystycznej i prawie polskim" - podsumował resort.

Tymczasem według wyliczeń "Rzeczpospolitej", koszty reformy tylko w tym roku to w Polsce około 1,6% PKB, a dług publiczny będący efektem reformy OFE wynosi 13–18% PKB. Wszystkie zobowiązania publiczne dziś to 53,7% PKB (wg unijnych zasad 55,4%). Wcześniej KE obiecała metodę degresywną, czyli częściowe i malejące co roku odliczanie kosztów reformy od długu publicznego: przez 5 lat kolejno 100, 80, 60, 40 i 20% transferów do OFE. Dla deficytu KE obiecywała trwałe odliczanie ok. 1% PKB, ale przy założeniu, że dług publiczny nie przekroczy 60% PKB.

Gazeta przypomina też, że Polska ostatnio postulowała, aby odliczać 60% kosztów reformy emerytalnej, czyli tę część aktywów, którą OFE muszą lokować w obligacje. Oznaczałoby to obiecane przez KE ok. 1% PKB przekroczenia dla deficytu, ale także trwałą ulgę z powodu OFE w ocenie długu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE nie będzie uwzględniać kosztów reformy emerytalnej przy liczeniu długu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl