SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM: ponad 10 mld zł na akwizycje wydobywcze do 2018 r.

Nawet ponad połowa z planowanej do 2018 roku kwoty 20 mld zł inwestycji KGHM Polska Miedź może pójść na projekty akwizycyjne w segmencie wydobywczym, wynika z wypowiedzi prezesa KGHM Herberta Wirtha dla agencji ISB.

KGHM: ponad 10 mld zł na akwizycje wydobywcze do 2018 r.

„Przy planach inwestycji na kwotę 20 mld zł do 2018 roku, kiedy chcemy być 'producentem 700-tysięcznym', takie inwestycje [na akwizycje wydobywcze] to co najmniej połowa" – powiedział ISB Wirth podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wcześniej prezes KGHM Polska Miedź zapowiedział, że firma planuje zainwestować ok. 20 mld zł do 2018 roku i łącznie chce zrealizować 443 projekty.

W połowie sierpnia spółka podawała, że analizuje możliwości inwestycji w nowe projekty złożowe na świecie oraz kontynuuje prace przy dotychczasowych projektach. Wcześniej prezes KGHM mówił, że prowadzi negocjacje w sprawie kupna działającej kopalni miedzi za granicą, a także, że analizuje możliwości inwestycyjne w nowe projekty złożowe na świecie w państwach stabilnych politycznie i wysokim potencjale złóż.

W prezentacji do wyników kwartalnych firma wskazywała, że prowadzi negocjacje z szeregiem spółek z państw w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej (Peru, Chile) oraz w Afryce (RPA, Namibia i Botswana).

KGHM do 2018 roku zakłada zwiększenie produkcji miedzi w koncentracie do ok. 700 tys. ton rocznie z ok. 500 tys. ton obecnie.

Ostatnio firma podpisała z Abacus Mining & Exploration Corporation umowę przystąpienia do spółki joint venture pod nazwą KGHM Ajax Mining Incorporated, która będzie realizowała projekt górniczy eksploatacji rud miedzi i złota ze złoża Afton – Ajax w Kanadzie.

Zgodnie ze studium możliwości projektu Afton-Ajax z lipca 2009, po uruchomieniu produkcji w roku 2013, spółka KGHM  i Abacus będzie produkować około 50 tys. ton miedzi i ponad trzy tony złota rocznie. Okres życia kopalni szacuje się na 23 lata. Koszty produkcji jednej tony miedzi szacowane są na poziomie ok. 2000 USD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM: ponad 10 mld zł na akwizycje wydobywcze do 2018 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl