SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kielce przenoszą imprezy z Amfiteatru Kadzielnia zaplanowane na 9 i 10 czerwca, TVP szuka wykonawców

Władze Kielc przełożyły imprezę planowaną w miejskim Amfiteatrze Kadzielnia na 10 czerwca oraz chcą, żeby zaplanowana na 9 czerwca Polska Noc Kabaretowa odbyła się w miejskiej hali. Z kolei Telewizja Polska proponuje różnym wykonawcom występ na jej festiwalu w Kielcach 9 i 10 czerwca.

Amfiteatr Kadzielnia w Kielcach, fot. amfiteatr-kadzielnia.pl Article

Decyzja o organizacji festiwalu polskiej piosenki w innym mieście została podjęta przez kierownictwo Telewizji Polskiej w poniedziałek, po tym gdy prezydent Opola w poniedziałek wypowiedział nadawcy umowę dotyczącą tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jako przyczyny podano m.in. odwołanie jubileuszowego koncertu przez Marylę Rodowicz oraz wycofanie się grupy innych wykonawców i prezenterów. - Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu - stwierdził prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

Prezes TVP Jacek Kurski ostro skrytykował go za to w programie „Gość Wiadomości”. - Pan prezydent Opola postanowił zniszczyć festiwal, który był chlubą jego miasta. To nie Opole stworzyło Telewizję Polską, to Telewizja Polska stworzyła markę Opola. Będąc kimś tak nieodpowiedzialnym, żeby w imię jakichś partykularnych, absurdalnych rozgrywek, braku tolerancji, godzić się na wzięcie udziału w politycznej hucpie - naprawdę okrywa pana Wiśniewskiego hańbą. On się z tego nie wytłumaczy przed mieszkańcami Opola - stwierdził. Zapowiedział też, że TVP zorganizuje własny festiwal polskiej piosenki w terminie zbliżonym do odwołanej imprezy w Opolu (planowano ją na 9-11 czerwca).

Kurski zaznaczył, że Telewizja Polska otrzymała już kilka propozycji od miast chcących gościć nowy festiwal. Szczegółów nie podano. Portalowi Wirtualnemedia.pl udało się potwierdzić, że zainteresowane tym są Kielce. TVP ma też brać pod uwagę w tym kontekście Kołobrzeg i Stalową Wolę.

Kielce przenoszą imprezy z Amfiteatru Kadzielnia, żeby mógł się tam odbyć festiwal TVP

We wtorek po południu Karol Golonka z Kabaretu Skeczów Męczących napisał na Facebooku, że 9 czerwca w kieleckim Amfiteatrze Kadzielnia ma odbyć się pierwszy kabareton z cyklu Polska Noc Kabaretowa. Oprócz Kabaretu Skeczów Męczących mają wystąpić Paranienormalni, Kabaret Nowaki , Kabaret Moralnego Niepokoju i Jerzy Kryszak. Patronami medialnymi całego cyklu, obejmującego ponad 40 koncertów, są Onet i Polsat.

- W zeszłym roku udało się rozszerzyć formułę o koncert muzyczny, gdzie wystąpiły międzynarodowe, uznane gwiazdy muzyki. Co dostajemy w zamian: błyskawiczną decyzję o zamiarze zdjęcia naszej imprezy (Polskiej Nocy Kabaretowej 9 czerwca - nie mylić ze Świętokrzyską Galą Kabaretową !) z Amfiteatru na Kadzielni i zwolnieniu tego terminu pod „Festiwal w Opolu” - poinformował Karol Golonka. - Czy ktoś pomyślał o tym, że kilka tysięcy Kielczan kupiło bilety na tą imprezę ? Że to ogromne nakłady finansowe i organizacyjne, że wreszcie przyzwoitość nakazuje tak nie robić? - zapytał.

Amfiteatrem Kadzielnia zarządza spółka podlegająca Urzędowi Miasta Kielce. W drugi weekend czerwca oprócz Polskiej Nocy Kabaretowej w obiekcie miał odbyć się (w sobotę 10 czerwca) Kadzielnia Sport Festiwal z pokazami sportów ekstremalnych.

- Organizator imprezy planowanej na 9 czerwca dostał propozycję innej lokalizacji w mieście, która pomieści taką widownię. Natomiast organizator imprezy zaplanowanej na 10 czerwca dostał prośbę o przełożenie jej na 1 lipca, otrzymałem właśnie potwierdzenie, że się na to zgodził - przekazał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Artur Sobolewski, dyrektor wydziału kultury i promocji w Urzędzie Miasta Kielce.

Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że festiwal na pewno odbędzie się w Kielcach. - Jako miasto przygotowaliśmy amfiteatr do tego potencjalnego wydarzenia festiwalowego, udostępniając obiekt Telewizji Polskiej na całą pierwszą połowę czerwca. Takie jest oczekiwanie TVP i zdecydowaliśmy się je spełnić, żeby pozostać w gronie kandydatów do organizacji tego festiwalu - wyjaśnił. Podkreślił, że umowa z TVP dotycząca wspólnej organizacji imprezy muzycznej nie została jeszcze zawarta.

Krzysztof Grzegocki z agencji Eskander, która organizuje Polską Noc Kabaretową w Kielcach, przekazał nam, że nie uzgodnił jak na razie z władzami miasta żadnych zmian dotyczących miejsca lub terminu imprezy. - Zadzwoniono do mnie wczoraj z Urzędu Miasta z informacją, że pan prezydent kazał odwołać wszystkie wydarzenia. Odpowiedziałem im, że jeśli koncert zostanie odwołany, przełożony lub przeniesiony - będzie gigantyczne zamieszanie. Mieli do mnie wrócić w ciągu dwóch godzin z nową propozycją, do dzisiaj nie wrócili - opisał Grzegocki.

Na Polską Noc Kabaretową w Kielcach sprzedano do tej pory ponad 4 tys. biletów. Według naszych ustaleń władze miasta zastanawiają się nad przeniesieniem imprezy do Hali Legionów, w której m.in. swoje mecze rozgrywają piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce

Telewizja Polska szuka wykonawców na festiwal w Kielcach

Według serwisu Dziennik.pl przedstawiciele Telewizji Polskiej w ostatnich dniach kontaktowali się z menedżerami wielu popularnych wykonawców. Proponowali im występ w Kielcach 9 lub 10 czerwca.

Potwierdził to m.in. menadżer zespołu Happysad, który telefon od osoby z TVP odebrał we wtorek wieczorem. Nie zgodził się, bo członkowie Happysad mają w ten weekend wolne i zaplanowali już prywatne wyjazdy. Z kolei współpracownik jednego z wykonawców hip-hopowych stwierdził, że odmówił, ponieważ nie chce opowiadać się po którejś ze stron sporu politycznego.

Którzy wykonawcy mogą wystąpić na festiwalu TVP? Pewny wydaje się koncert kabaretowy Jana Pietrzaka, który miał odbyć się w Opolu, z okazji 50-lecia Kabaretu pod Egidą. W ostatnich tygodniach TVP1 pokazywała cykl dotyczący jubileuszu tego kabaretu, a w TVP2 w miniony piątek wyemitowano widowisko „Czy te oczy mogą kłamać? Wieczór z Janem Pietrzakiem”.

W ramach odwołanego festiwalu w Opolu miały też odbyć się jubileuszowe koncerty Maryli Rodowicz (wycofała się w piątek, uzasadniając to śmiercią matki i zamieszaniem politycznym wokół festiwalu) i Andrzeja Piasecznego (zrezygnował w sobotę). W weekend spekulowano, że zamiast nich na festiwalu mają wystąpić Doda i Golec uOrkiestra. We wtorek „Gazeta Wyborcza” podała, że na festiwalu TVP mogą wystąpić Andrzej Rosiewicz i Jerzy Grunwald.

Przypomnijmy, że po tym jak w piątek z koncertu Premier wykluczono piosenkę Dr Misio z powodu jej antyklerykalnego teledysku, z festiwalu w Opolu wycofali się kolejni wykonawcy i dziennikarz Artur Orzech, który miał prowadzić ten koncert.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kielce przenoszą imprezy z Amfiteatru Kadzielnia zaplanowane na 9 i 10 czerwca, TVP szuka wykonawców

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Noc Kabaretowa nie potrzebna. Ta cala sytuacja jest zabawniejsza.
68 12
odpowiedź
User
Miś
Prawdziwy kabaret!!
44 13
odpowiedź
User
Staszek
Wiecie o tym, że 10 czerwca o 20:45 gra Polska z Rumią w Piłkę Nożną na Polsacie. Żaden program w tym samym pasmie nie ma szans. Co jeszcze dobije plany TVP.
53 13
odpowiedź
User
Artysta
Polska murem podzielona. Nie podzielił nas PIS. Podzielił nas Kurski. Tylko, że po jednej stronie jest cała Polska, w tym PIS, a po drugiej TVP Kurskiego. Mam nadzieję, że prezydent Kielc stanie po właściwej stronie Polski.
25 15
odpowiedź
User
widz555
Kielce chcą przejąć pałeczkę obciachu od sołtysa Wąchocka?
27 14
odpowiedź