SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kilka sektorów łączy się w apelu o pomoc rządu

Przedstawiciele branży wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomicznej i hotelarskiej, których działalność została ograniczona w związku z pandemią SARS-CoV-2 , wystosowali do polskich władz, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, pismo zawierające kluczowe postulaty dotyczące opracowania sektorowych form pomocy.

Fot. PixabayArticle

Swój apel o pomoc skierowali do polskich władz branże, w których zatrudnieni znajduje łącznie 3 miliony osób. To hotelarstwo, fitness, gastronomia, transport, branża wydarzeń i spotkań (MICE). W związku z nawrotem pandemii działalność w tych sektorach została niemal całkowicie zamrożona.

Adresatami pisma są oprócz premiera są marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, a także Andrzej Gut - Mostowy (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy  i Technologii), Olga Semeniuk (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii), Bartłomiej Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju). Apel adresowany jest również do przewodniczących klubów, kół poselskich i senackich oraz władz organizacji pracowniczych  - Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP oraz Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

6 listopada reprezentanci branż wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomicznej i hotelarskiej planują złożyć osobiście petycję w wyżej wymienionych instytucjach.

Postulaty branż dotkniętych pandemicznymi obostrzeniami

Pierwszą propozycją wsparcia wystosowaną przez przedsiębiorców jest umorzenie subwencji PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

Poszkodowane firmy chcą mieć także możliwość ponownego naboru wniosków do PFR, jeśli wykażą spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

Firmy chcą także rekompensat za okres w którym musiały ograniczyć działalność (50 proc. przychodów z analogicznego okresu w 2019r. do czasu trwania ograniczeń).

Na liście postulatów są również: zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych i leasingów, dofinansowanie do wynagrodzeń  i przestojowego, abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z dotkniętych ograniczeniami branż.

Przedsiębiorcy oczekują także zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która, poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kilka sektorów łączy się w apelu o pomoc rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl