SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kina mozolnie odbudowują frekwencję. W sierpniu liczba widzów spadła z 5,2 mln do 731 tys.

Kina ciągle mocno odczuwają skutki lockdownu i pandemii koronawirusa. W sierpniu br. do kin poszło 731 957 polskich widzów, o 4,54 mln mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - wynika z danych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Kino, fot. Shutterstock.comArticle

Po okresie lockdownu kinom pozwolono na ponowne otwarcie w czerwcu. Jak jednak wynika z danych publikowanych na łamach Wirtualnemedia.pl, zaraz po ponownym otwarciu placówek z tej formy rozrywki skorzystało jedynie 92 tys. osób, gdzie w czerwcu 2019r. kina przyciągnęły 2,75 mln odwiedzających.

W lipcu polskie kina odwiedziło natomiast około 532 740 widzów (w tym samym miesiącu rok wcześniej było to 4 861 647). Spadek frekwencji rok do roku wyniósł 89,04 proc. (dane PISF dla Wirtualnemedia.pl).

Kina tracą ponad 4,5 mln widzów

Ze wstępnych danych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (przygotowanych przez firmę CINEDU Kamil Przełęcki) dla Wirtualnemedia.pl wynika, że sierpniowa frekwencja w kinach to w tym roku jedynie niecałe 14 proc. ubiegłorocznego wyniku. Filmy w kinach obejrzało w sierpniu 731 957 widzów (dana ta może ulec nieznacznej zmianie). Dla porównania, w sierpniu 2019 r. liczba widzów wynosiła 5 271 499.

PISF zaznacza, że sierpień to dla kin tradycyjnie jednych z lepszych miesięcy pod kątem frekwencji.  

Kina starają się przyciągnąć widownię również cenami biletów. Według szacunków PISF, w sierpniu wejście na pojedynczy seans kosztowało średnio 17,66 zł, podczas gdy  rok wcześniej cna za bilet wynosiła 18,85 zł. Szacowana kwota przychodów ze sprzedaży biletów w sierpniu 2020 r. wynosi 12 925 604 zł, co przekłada się na spadek przychodów ok. 87 proc. w porównaniu do sierpnia roku ubiegłego.

Widzowie będą częściej w kinach we wrześniu?

Co może przynieść wrzesień? Z szacunków (dodajmy, niepełnych, do PISF  cały czas spływają bowiem dane) przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl wynika, że liczba widzów w polskich kinach we wrześniu wyniosła ok. 1, 14 mln osób. Szacunkowy spadek frekwencji w tym miesiącu w skali roku  może wynieść nawet 75 proc.

Duży wpływ na przewidywaną wyższą frekwencję we wrześniu br. mają dwa polskie tytuły: „Pętla” oraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” - ocenia PISF.

Analiza została wykonana na dzień 14 września, ostateczne dane frekwencyjne mogą jeszcze ulec zmianie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kina mozolnie odbudowują frekwencję. W sierpniu liczba widzów spadła z 5,2 mln do 731 tys.

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dno ludzkie
Nie chodzę do kina bo nie wytrzymam godziny reklam żegnam
odpowiedź
User
dlg
Chyba będzie trzeba pożegnać się z kinami, a na pewno z molochami. Nie będą miały co wyświetlać. Nowy Bond już przełożony. Czy wielkie sieci kin dotrwają do wiosny?
odpowiedź
User
Bawół
Kina są już passe, nigdy sie nie "odbudują"
odpowiedź