SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kinga Duda społeczną doradczynią prezydenta Andrzeja Duda

Społeczną doradczynią prezydenta Andrzeja Duda została jego córka, prawniczka Kinga Duda. Tak jak inni społeczni doradcy prezydenta, nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia.

Kinga Duda (pierwsza z prawej) z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą, fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RPArticle

W serwisie internetowym Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że Kinga Duda została powołana na społeczną doradczynię prezydenta Andrzeja Dudy w sierpniu br.

- Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law (Washington, DC). Uczestniczka licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR). W czasie studiów pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Postępowania Cywilnego TBSP UJ - tak opisano wykształcenie Kingi Dudy.

Zaznaczono, że Kinga Duda doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne. Specjalizuje się w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym.

Kinga Duda w kampaniach wyborczych prezydenta

O Kindze Dudzie głośno zrobiło się już w końcówce kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku. Kilka dni przed drugą turą Tomasz Lis w swoim programie w TVP2 w rozmowie z Tomaszem Karolakiem, popierającym Bronisława Komorowskiego, jako autentyczny zacytował wpis z fałszywego konta twitterowego Kingi Dudy. Szybko za to przeprosił, także w bezpośredniej rozmowie z Andrzejem Dudą, który odwiedził siedzibę Ringier Axel Springer Polska w związku z wywiadem dla „Faktu”.

Kinga Duda skomentowała tę sytuację na ostatniej konwencji wyborczej Andrzeja Dudy, krytykując zachowanie Tomasza Lisa w programie.

W czasie tegorocznej kampanii Kinga Duda wspólnie z Agatą Kornhauser-Dudą pojawiły się na kilku konwencjach wyborczych Andrzeja Dudy. Córka prezydenta zabrała głos krótko po ogłoszeniu szacunkowych wyników drugiej tury.

- Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy, jakiego kandydata popieramy, i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi, i wszyscy zasługujemy na szacunek - stwierdziła. - Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy, jakiego kandydata popieramy, i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi, i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje na to, żeby być obiektem nienawiści, absolutnie nikt - podkreśliła.

Większość publicystów i polityków opozycji zinterpretowała to jako zdystansowanie się od wypowiedzi Andrzeja Dudy z końcówki kampanii o tym, że LGBT to ideologia, a nie ludzie.

 

Andrzej Duda odpowiada naczelnemu „Najwyższego Czasu”

Powołanie Kingi Dudy do grona doradców społecznych Andrzeja Dudy w środę wieczorem komentowało na Twitterze sporo dziennikarzy i polityków. - Prezydent Duda dołączył do programu nepotyzm+. Swoją drogą czy naprawdę nie było roboty dla panny Agaty po tylu kursokonferencjach, praktykach i studiach prawniczych? - spytał Tomasz Sommer, redaktor naczelny „Najwyższego Czasu”, myląc imię córki prezydenta z jego żoną.

- Agata (moja Żona) serdecznie Pana pozdrawia i delikatnie sygnalizuje, że jest germanistką i nauczycielką, a obecnie wolontariuszką (jako Pierwsza Dama). Zwraca też uwagę, że mamy 25 letnią Córkę (Kingę), więc nie jest już panną - skomentował to Andrzej Duda.

Wśród społecznych doradców prezes Radia Dla Ciebie

Pozostali społeczni doradcy prezydenta Andrzeja Dudy to Tadeusz Deszkiewicz, Marek Dietl, Marcin Drewa, Konrad Dziobek, Marta Gajęcka, Piotr Karczewski, Anna Kasprzyszak, Rafał Kos, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, Mariusz Rusiecki, Zdzisław Sokal i Andrzej Zybertowicz.

W mediach jako przedstawiciel kancelarii prezydenta najczęściej pojawia się Zyberrtowicz. Z kolei Tadeusz Deszkiewicz, na społecznego doradcę powołany w grudniu 2015 roku, od wiosny 2016 roku jest prezesem publicznego Radia Dla Ciebie. Wcześniej Deszkiewicz oprócz pracy w Polskim Radiu był m.in. dyrektorem biura promocji Warszawy (za kadencji Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta stolicy oraz wicedyrektorem i dyrektorem departamentu komunikacji społecznej Narodowego Banku Polskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kinga Duda społeczną doradczynią prezydenta Andrzeja Duda

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasnolud
...to Kinga nie jest już panną? No to tylko żeby wnuk nie był czarny....
odpowiedź
User
mes que un club
z mojej strony tylko: NO COMMENT
odpowiedź
User
Frankaa
komu to nam odchodzi...
odpowiedź