SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KNF przyjął prospekt giełdowy Grupy Wirtualna Polska

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisji giełdowej akcji Grupy Wirtualna Polska. Szczegóły dotyczące swojego prospektu i harmonogramu debiutu giełdowego spółka poda we wtorek.

Article

Grupa Wirtualna Polska zamierza na giełdzie sprzedać zarówno części swoich obecnych udziałów, jak i nowo wyemitowane akcje. Chce w ten sposób pozyskać 80 do 100 milionów zł, które zamierza przeznaczyć na finansowanie kolejnych przejęć oraz spłatę kredytów bankowych.

Nieoficjalne informacje o wejściu Grupy WP na giełdę pojawiły się na początku marca, a spółka potwierdziła je pod koniec tamtego miesiąca. Debiut jest planowany na bieżący kwartał, firma współpracuje przy tym z Pekao Investment Banking, UniCredit Bank oraz domami maklerskimi PKO BP i mBanku.

Na wtorek Grupa WP zapowiedziała konferencję prasową dotyczącą jej wejścia na giełdę.

Grupa Wirtualna Polska powstała w lutym ub.r., w efekcie kupna Wirtualnej Polski za 383 mln zł przez Grupę o2 przy udziale funduszy inwestycyjnych Innova Capital i MCI Management. W nowej spółce European Media Holding (kontrolowany przez Innova Capital) ma ponad 50 proc. udziałów, 32 proc. należy do trzech założycieli Grupy o2 (Jacka Świderskiego, Michała Brańskiego i Krzysztofa Sieroty), a pozostałe - do MCI i kluczowych pracowników, m.in. Łukasza Wejcherta pełniącego funkcję członka rady nadzorczej.

W ciągu roku Grupa WP przeprowadziła szereg akwizycji - przejęła serwisy Sportowefakty.pl, Domodi.pl, Homebook.pl i Grupę Money.pl (przeczytaj o tym więcej). Jednocześnie zawiesiła działalność kilku swoich mniej popularnych stron, m.in. Pej.cz, Hotmoney.pl, Babol.pl, Sportfan.pl i Smog.pl (więcej na ten temat).

W grudniu ub.r. udało jej się wyprzedzić Grupę Onet - RASP pod względem łącznej liczby użytkowników i przewagę nad konkurentem utrzymała w styczniu - jej serwisy zanotowały wtedy 15,91 mln użytkowników i 4,85 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

W ub.r. przychody Grupy WP ze sprzedaży pro forma (bez uwzględnienia przychodów ze sprzedaży barterowej) wyniosły 216,4 mln zł (z czego 93,3 proc. pochodziło ze sprzedaży reklam), skorygowana EBITDA pro forma - 84,1 mln zł, a skorygowany zysk przed opodatkowaniem - 38,4 mln zł.

Dołącz do dyskusji: KNF przyjął prospekt giełdowy Grupy Wirtualna Polska

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
UU
Dwie brzydkie laski posadzone koło siebie na studniówce, nie dają jednej ładnej. Tyle podsumowania "Fuzji Roku". Za treści trzeba płacić albo znowu za rączkę złapią. Kto kupi ten balon pompowany sztucznie odpadami z onetu? Gdzie ten miliard się podział? Rynek nie zapomni majstrowania przy megapanelu i googlowych przekrętów.
odpowiedź
User
pracownik
Kiedy ktoś ich rozliczy za zwolnienie kilkuset osób? Urząd Pracy jest ślepy i głuchy? Zwolnienia tłumaczone integracją i obniżeniem kosztów, a w rzeczywistości mające na celu zatrudnienie swoich podopiecznych. Może w końcu byli pracownicy ogarnä ten temat. Wstyd i żenada wielka. Nie stać Was było na rekompensaty jak w Polkomtelu?
odpowiedź
User
pavv
Wielki, wielgachny BALON, a nie spółka giełdowa. Wyrazy współczucia dla ewentualnych inwestorów!
odpowiedź