SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KnowledgeHub zainwestuje ponad 62 mln zł w polskie startupy

Fundusz KnowledgeHub uruchomił nowy program, w ramach którego w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje 62,1 mln zł w ponad 40 spółek na początkowym etapie ich rozwoju. Swoje środki zaangażowali w niego prywatni inwestorzy oraz PFR Ventures. Inwestycjami będą zarządzać przedsiębiorcy zaangażowani wcześniej m.in. w SARE oraz domy mediowe GroupM i Saatch&Saatchi.

KnowledgeHub to fundusz venture capital wspierający startupy, które oferują unikalne technologie o globalnym potencjale rozwoju. W ramach swojej dotychczasowej działalności fundusz zainwestował w ponad 20 spółek, wśród których są m.in. Senuto, NapoleonCat czy YieldRiser.

62 mln na MarTech i FinTech

KnowledgeHub koncentruje się na inwestycjach w startupy działające w szeroko pojętym obszarze MarTech, FinTech, MedTech i DeepTech. Według zapowiedzi w ciągu najbliższych czterech lat fundusz zainwestuje do 3 mln zł w każdą z ok. 40 spółek. Łącznie zamierza ulokować środki w wysokości 62,1 mln zł.

Funduszem zarządzają Krzysztof Dębowski, Tomasz Piątkowski i Krzysztof Pudlak. Wszyscy trzej to byli przedsiębiorcy zaangażowani wcześniej m.in. w SARE oraz domy mediowe GroupM i Saatch&Saatchi.

- Jako fundusz seed mamy dość krótki i bardzo precyzyjnie określony w czasie moment, w jakim powinny znajdować się spółki, w które chcemy zainwestować - wyjaśnia Krzysztof Dębowski, co-managing partner w KnowledgeHub. - Z jednej strony oczekujemy gotowego produktu, a przynajmniej jego MVP (Minimum Viable Product), z drugiej nie inwestujemy w spółki będące już na etapie skalowania.

Kluczowa wiedza i doświadczenie

KnowledgeHub planuje wspierać swoje spółki portfelowe pomagając w pozyskaniu finansowania w ramach kolejnych rund inwestycyjnych, zapewniając dotarcie do kluczowych decydentów, organizując platformę wymiany wiedzy, prowadząc działania z zakresu PR oraz udostępniając swoje zasoby back-office, m.in. w celu pozyskiwania i rozliczania dotacji ze środków UE.

- O smart money mówią wszyscy, natomiast warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie co faktycznie może zrobić fundusz venture capital w ramach wspierania swoich kilkunastu czy kilkudziesięciu inwestycji - zaznacza Krzysztof Dębowski. - Doradztwo, które wykracza poza książkowe porady, wymaga dogłębnego zrozumienia procesów zachodzących w spółce, a więc kilkumiesięcznego zaangażowania w jej działalność. Mało kto może na to liczyć. Wolimy mówić o tym co realne i co faktycznie może pomóc: relacje, wymiana doświadczeń, konkretne działania.

Pierwsze inwestycje

KnowledgeHub informuje, że finalizuje już swoje pierwsze inwestycje w ramach nowego funduszu, a do końca czerwca br. powinien mieć w portfelu co najmniej 5 spółek. Fundusz ma ośmioletni horyzont, w którym pierwsze cztery lata przeznaczył na inwestycje kapitałowe, a kolejne cztery na wyjścia z nich. Średnia oczekiwana roczna stopa zwrotu z inwestycji (IRR) to ok. 30 proc.

Dołącz do dyskusji: KnowledgeHub zainwestuje ponad 62 mln zł w polskie startupy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Co te startupy tworzą? Tylko o nich się wypisuje, a o żadnym później nie słychać.
odpowiedź