SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstał Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie dezinformacji

Kluczowe zagadnienia w obszarze walki z dezinformacją, a także rekomendowanych działań zawarto w Kodeksie Dobrych Praktyk, opracowanym w obliczu coraz powszechniejszego zjawiska dezinformacji. Sygnatariuszami Kodeksu jest jedenaście organizacji i instytucji, m.in. Polska Agencja Prasowa.

Kodeks współtworzyli eksperci Crazy Nauki, CyberDefence24, FakeHunter (społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska), Instytutu Zamenhofa, Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacji Nauka. To Lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenia Demagog, Stowarzyszenia Pravda, Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK).

W dokumencie specjaliści alarmują, że w obecnych czasach społeczeństwo ma styczność z ogromną liczbą danych w infosferze, które coraz trudniej jest zweryfikować. "Szerzące się zmanipulowane lub fałszywe informacje są zjawiskiem zagrażającym debacie publicznej. Jednym z celów dezinformacji jest tworzenie podziałów wśród społeczeństwa poprzez narzucanie określonej narracji" – napisano w Kodeksie.

Podkreślono, że "ofiarą takich komunikatów mogą paść nie tylko zwykli użytkownicy internetu, ale i media oraz osoby publiczne". Dlatego właśnie przedstawiciele organizacji przygotowali opracowanie, które pomaga zrozumieć zachodzące w polskiej infosferze procesy dezinformacyjne, wskazuje ich charakterystykę i wybrane sposoby zapobiegania szerzenia szkodliwych treści.

Dezinformacyja może przybierać różną formę – przekazu tekstowego lub audiowizualnego, rozpowszechnianego w sposób świadomy lub nieświadomy, oddziałującego negatywnie na odbiorców. Może wpływać na zmianę opinii, decyzji lub ugruntowanie określonego światopoglądu. W jej szerzeniu mogą brać udział np. trolle, boty, liderzy opinii, politycy, dziennikarze.

"Kampanie dezinformacyjne mają na celu m.in. polaryzację społeczeństwa poprzez narzucanie narracji wzbudzających poczucie zagrożenia, strachu, wzmacniające tezy antynaukowe czy antagonizowanie konkretnych osób czy grup. Przykładem tego typu działań są agresywne komunikaty wobec ukraińskich uchodźców, rozbudzanie strachu przed zagrożeniem radiacyjnym czy świadome dyskredytowanie szczepionek przeciw COVID-19" - czytamy w Kodeksie.

Dyrektor NASK Wojciech Pawlak podkreślił, że "nie możemy pozostawać obojętni na zjawisko dezinformacji, bo zatacza ono coraz szersze kręgi". "Na fałszywe informacje jesteśmy narażeni każdego dnia i możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak na ich podstawie kształtują się nasze opinie. Dlatego tak istotna jest współpraca przy monitorowaniu i wychwytywaniu tych informacji, a także edukowanie użytkowników internetu w tym zakresie" – powiedział.

Wśród wymienianych przez ekspertów sposobów na przeciwdziałanie dezinformacji jest m.in. fact-checking, czyli szczegółowa weryfikacja informacji, np. poprzez porównywanie źródeł, sprawdzanie obrazów, weryfikację prawdziwości źródła. Istotna jest też edukacja użytkowników, która wpływa na zwiększenie kompetencji społeczeństwa w zakresie umiejętności rozróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Rolę w przeciwdziałaniu dezinformacji odgrywa też utrzymywanie wysokich standardów działań medialnych, czyli podawanie wyważonych, rzetelnych informacji.

Autorzy Kodeksu podkreślają również wagę zgłaszania i blokowania treści o charakterze dezinformacyjnym poprzez właściwe organy i organizacje, a także rolę platform społecznościowych. Media społecznościowe wprawdzie deklarują walkę z dezinformacją, ale w opinii ekspertów ich działania są niewystarczające. Potrzebne są regulacje na poziomie legislacyjnym, presja społeczna i transparentność platform na poziomie działania algorytmów.

W NASK funkcjonuje Dział Przeciwdziałania Dezinformacji, który na bieżąco monitoruje kampanie dezinformacyjne w polskim internecie. Z ostrzeżeniami można zapoznać się na stronie: https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK/ Lista aktualnych profili i stron szerzących treści dezinformacyjne dostępna jest pod adresem: https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html.

Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją można pobrać ze strony: https://www.nask.pl/download/30/4421/Kodeksdobrychpraktyk.pdf.

Dołącz do dyskusji: Powstał Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie dezinformacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotrek
Na stronie Nask: Bład 404. Podana strona nie istnieje
odpowiedź