SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info najchętniej śledzonym przez polskich parlamentarzystów profilem medium na Twitterze, Konrad Piasecki liderem dziennikarzy

Polscy posłowie i senatorowie na Twitterze najczęściej śledzą profile mediów informacyjnych - TVP Info i TVN24. Spośród dziennikarzy najchętniej obserwowani są Konrad Piasecki, który znacznie wyprzedza Katarzynę Kolendę-Zaleską i Tomasza Lisa. Zestawienie po raz czwarty przygotowała agencja Hill+Knowlton Strategies we współpracy z serwisem Twiangulate, specjalizującym się w głębokiej analityce Twittera. 

Z 460 posłów Sejmu obecnie 315 ma konto na Twitterze, z czego tylko 252 to profile aktywne. Spośród 100 senatorów swój profil założyło 44, a aktywność wykazuje 24. W 2016 roku konto na Twitterze miało łącznie 305 parlamentarzystów (Sejm i Senat łącznie), z czego 204 było aktywnych.

Najchętniej obserwowanymi mediami przez polskich parlamentarzystów jest TVP Info (248 obserwujących), TVN24 (247 obserwujących) i 300Polityka (229 obserwujących). Pierwszą dziesiątkę zdominowały konta tygodników i dzienników opinii ("Rzeczpospolita", "Newsweek", "Gazeta Wyborcza", "Wprost", "Polityka"), brak natomiast mediów zagranicznych.

Trzeci raz z rządu, zestawienie najchętniej obserwowanych na Twitterze dziennikarzy otwiera Konrad Piasecki. Dziennikarza Radia Zet, TVN24 obserwuje o ponad 20 proc. więcej posłów i senatorów niż drugich w kolejności Katarzynę Kolendę-Zaleską i Tomasza Lisa.  

- Piasecki od kilkunastu lat zadaje trudne pytania parlamentarzystom i członkom rządu, ale ewidentnie robi to w stylu, który im nie wadzi. Widać to też w jego postach, z których większość ma neutralny wydźwięk i nie zawiera radykalnych czy napastliwych uwag. Przeczy to dość często powtarzanej tezie, że największe zasięgi w sieci mają osoby o skrajnych poglądach - oceniają autorzy raportu.

Kolejne miejsca zajęli Łukasz Warzecha, Cezary Gmyz i Krzysztof Skórzyński, których obserwuje odpowiednio 177,175,174 parlamentarzystów. Najmocniejszy wzrost liczby obserwujących względem roku 2016 odnotowali Bartosz Węglarczyk (+50) i Cezary Gmyz (+45).

- W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem w pierwszej dziesiątce nie pojawili się żadni nowi dziennikarze reprezentujący przychylne rządowi media. Co równie ciekawe, w pierwszej 10 obserwowanych dziennikarzy są tylko dwie dziennikarki. Jest to prawdopodobnie odbicie faktu, że większość parlamentarzystów stanowią mężczyźni (73 proc. w Sejmie i 87 proc. w Senacie) - czytamy we wnioskach z raportu.

A jakich polityków obserwują na Twitterze polscy posłowie i senatorowie? Zdecydowanie największą popularnością cieszy się prezydent Andrzej Duda (252 obserwujących), który znacznie wyprzedza byłą premier Beatę Szydło (231 obserwujących). Podium zamykają ex aequo przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk oraz Tomasz Siemonika, były minister obrony narodowej (po 206 obserwujących). Wśród polityków partii rządzącej w zestawieniu znaleźli się jeszcze Jarosław Gowin i Joachim Brudziński.


Na czele najchętniej obserwowanych instytucji są Kancelaria Premiera (252 obserwujących), Sejm RP (210) i Kancelaria Prezydenta (208). W pierwszej dziesiątce znalazło się kilka ministerstw - kolejno spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych i administracji, infrastruktury i rozwoju. Organizacje pozarządowe w zestawieniu reprezentuje Instytut Obywatelski (miejsce 10., 132 obserwujących). Dziesiątkę uzupełniają profile Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej (obserwowane odpowiednio przez 207 i 193 parlamentarzystów).

- W grupie influencerów najczęściej obserwowanych przez polskich polityków są przede wszystkim osoby ściśle związane z tą właśnie dziedziną, a w tym byli parlamentarzyści będący obecnie doradcami, działaczami think thanków i zajmujący się działalnością pokrewną, a także dziennikarze i opiniotwórczy blogerzy. Co ciekawe, ich ukierunkowanie w stronę konkretnych opcji politycznych jest odzwierciedleniem aktywności na Twitterze polityków z danych partii – zgodnie ze statystykami wśród regularnie twittujących 276 polityków 47,82 proc. z nich określa swoją przynależność do partii prawicowych, natomiast 46,37 proc.– do partii centrowych - analizują eksperci z H+K Strategies.

Ranking najchętniej obserwowanych influencerów wśród parlamentarzystów otwiera Radosław Sikorski (202 obserwujących). Na kolejnych miejscach znaleźli się Paweł Kowal (175 obserwujących), blogerka Kataryna oraz Igor Janke (obserwuje ich po 160 parlamentarzystów).

Łączne zestawienie otwiera profil prezydenta Andrzeja Dudy, podium uzupełniają Kancelaria Premiera i TVP Info.

Dołącz do dyskusji: TVP Info najchętniej śledzonym przez polskich parlamentarzystów profilem medium na Twitterze, Konrad Piasecki liderem dziennikarzy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kokospoko
To Warzecha jeszcze wszystkich nie zablokował?
odpowiedź
User
"skutecznie" zablokowany
Najlepszy kanał informacyjny (nie mylić z najlepiej oglądanym).
Kanał nie dla masowej widowni, tylko dla bardziej wymagającej elity.
Kanał, który zajmuje się istotnymi dla prawdziwych Polaków tematami i nie poświęca czasu na bzdury (np. na jakieś śmieszne protesty oPOzycji).
Kanał z politycznie poprawnymi informacjami.
Kanał patriotycznie nastawiony.
Kanał naprawdę polski, naprawdę narodowy, z konserwatywnymi wartościami.

TVP Info - trwa i zwycięża poziomem merytorycznym, a masowo oglądany TVN24 to merytoryczne dno. Tyle w temacie.
odpowiedź
User
Anonim
Najlepszy kanał informacyjny (nie mylić z najlepiej oglądanym).
Kanał nie dla masowej widowni, tylko dla bardziej wymagającej elity.
Kanał, który zajmuje się istotnymi dla prawdziwych Polaków tematami i nie poświęca czasu na bzdury (np. na jakieś śmieszne protesty oPOzycji).
Kanał z politycznie poprawnymi informacjami.
Kanał patriotycznie nastawiony.
Kanał naprawdę polski, naprawdę narodowy, z konserwatywnymi wartościami.

TVP Info - trwa i zwycięża poziomem merytorycznym, a masowo oglądany TVN24 to merytoryczne dno. Tyle w temacie.


Doprawdy ? Chyba nawet TVP ABC prezentuje wyższy poziom niż ta kaszanka którą serwują w Info .
odpowiedź