SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolporter liderem na rynku dystrybucji prasy, zwiększył udziału przez problemy Ruchu

Liderem rynku dystrybucji prasy niezmiennie pozostaje Kolporter, wiceliderem - Ruch, a podium zamyka Garmond Press - wynika z analizY Izby Wydawców Prasy. Kolporter podkreśla, że z miesiąca na miesiąc zwiększa swoje udziały, co związane jest m.in. z problemami Ruchu, z jakim od kilku miesięcy zmaga się spółka.

Article

Według danych Izby Wydawców Prasy Kolporter posiada 17 oddziałów terenowych, dostarcza prasę do ponad 24 tys. punktów sprzedaży detalicznej oraz  3 tys. prenumeratorów, co daje mu udziały w rynku na poziomie 51,95 proc. (dane według szacunków Izby Wydawców Prasy za luty 2018 roku).

Z tego samego zestawienia wynika, że Ruch - który stał na krawędzi bankructwa i którego losy mają wyjaśnić się ostatecznie w ciągu kilku najbliższych dni (15 kwietnia br. wierzyciele zdecydują czy godzą się na przyjęcie postępowania układowego – zarówno duzi, jak i mali wydawcy) - dostarcza prasę do ok. 15 tys. punktów sprzedaży detalicznej w całej Polsce oraz do ok. 30 tys. prenumeratorów. To daje spółce ok. 1/3 udziałów w rynku (dokładnie 29,93 proc. według szacunków IWP).

Trzeci na podium - Garmond-Press S.A. ma 22 oddziały i filie na terenie całego kraju i dostarcza prasę do ok. 9 300 punktów sprzedaży oraz 12 500 prenumeratorów-instytucji. To daje udział w rynku na poziomie 13,12 proc.

Udział Kolportera na rynku rośnie

Spółka Kolporter podkreśla w informacji przesłanej redakcji Wirtualnemedia.pl, że z jej własnych analiz wynika, że już w grudniu 2018 roku jej udziały w rynku wynosiły blisko 65 proc.

Według Działu Badań i Analiz Kolportera w grudniu br. firma miała już 64,91 proc. rynku dystrybucji prasy.

– Swoje analizy opieramy na sprzedaży prasy ujawnianej przez wydawców w deklaracjach składanych do Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Bierzemy pod uwagę tylko te tytuły, o których informacje przesyłane są do ZKDP nieprzerwanie przynajmniej przez 12 kolejnych miesięcy. Zestawiamy dane sprzedażowe wydawców z danymi sprzedaży w naszej sieci dystrybucyjnej i na tej podstawie określamy udział naszej firmy w rynku dystrybucji prasy - tłumaczy różnicę Magdalena Wodzyńska, dyrektor Działu Badań i Analiz Kolportera.

Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera objaśnia, że notowania spółki wzrosły o ponad 6 proc. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ubiegłego roku, ponieważ „miała na to wpływ zupełnie nowa sytuacja na rynku kolportażowym, związana z problemami jednego z dystrybutorów” (chodzi o Ruch, firma nie wskazuje wprost o kogo chodzi – przyp.red.).

- Przyjęliśmy do dystrybucji znacznie większe nadziały gazet i czasopism, podpisaliśmy również umowy kolportażowe z ponad tysiącem właścicieli punktów sprzedaży, którzy współpracowali wcześniej z innym dystrybutorem. Umocniliśmy swoją pozycję lidera, a jednocześnie zapewniliśmy całemu rynkowi dystrybucji pełną stabilność w dość trudnym okresie – dodaje Dariusz Materek.

Z kolei Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Ruchu zapewnia, że firma "podejmuje wysiłki, aby nie tylko utrzymać poziom udziału w rynku dystrybucji prasy, ale przede wszystkim zwiększać jej udział w tym segmencie".

- Wielkim walorem Ruchu w restrukturyzacji jest zapewnianie dostępu do prasy w lokalizacjach nierentownych dla innych kolporterów. Traktujemy ten fakt jako swojego rodzaju misję społeczną, polegającą na zapewnieniu  dostępu do prasy - zapewnia Wojciech Paczyński.

15 kwietnia decydujący dla Ruchu

PKN Orlen poinformował w czwartek, że po zakończeniu due dilligence złożył Ruchowi ofertę finansowania z zamiarem przejęcia 100 proc. jego akcji.

Od września ub.r. Ruch jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego, obejmującego podmioty (głównie wydawców prasowych), którym jest winny po minimum 1 mln zł. Łącznie zobowiązania kolportera wobec nich w ramach PPU wynoszą 143 mln zł i mają zostać zredukowane o 80 proc. (czyli o 114 mln zł).

W lutym br. ten dystrybutor prasy ogłosił drugie przyspieszone postępowanie układowe, dotyczące firm, wobec których ma zobowiązania wynoszące po od 100 tys. zł do 1 mln zł. Łącznie jest to 19 mln zł, umorzona ma zostać połowa tych środków.

- Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek. Warunki układu krytykuje część mniejszych wierzycieli Ruchu.

Głosowania wierzycieli nad warunkami obu postępowań układowych zaplanowano na 15 kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolporter liderem na rynku dystrybucji prasy, zwiększył udziału przez problemy Ruchu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl