SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Etyki TVP: portal TVP.info naruszył zasady etyki dziennikarskiej

Komisja Etyki Telewizji Polskiej oceniła, że dwie publikacje na portalu TVP.info o lekarzu, który na swoim gabinecie zawiesił kartkę: „Nie obsługujemy pacjentów z PiS”, naruszyły zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP. Powód? Przy tekstach zamieszczono zdjęcie lekarza, który nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

16 stycznia br. na TVP.info ukazały się artykuły „Nie obsługujemy pacjentów z PiS. Lekarz stracił pracę” oraz „Lekarz nie chce leczyć pacjentów z PiS sprzętem od WOŚP? Reakcja rzecznika fundacji”. Zrelacjonowano w nich, że lekarz rodzinny dr Wojciech Wieczorek, pracujący w przychodni w Rumi miał wywiesić na drzwiach swojego gabinetu kartę z napisem: „Nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie gabinetu zostało zakupione z funduszy WOŚP”.

Skargę dotyczącą tych publikacji skierował do Komisji Etyki TVP prof. Mikołaj Spodaryk, ordynator Oddziału Leczenia Żywieniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w krakowskim Prokocimiu. Powód? Przy tekstach zamieszczono zdjęcie prof. Spodaryka pokazanego z dzieckiem i jego matką na tle sali szpitalnej i sprzętu medycznego. Dodano przy tym napis: „Lekarz nie chce leczyć pacjentów z PiS sprzętem od WOŚP?”. Zdaniem lekarza to mocna sugestia, że to on został opisany w artykułach.

Naruszone zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP

Komisja Etyki TVP uznała, że publikacje naruszyły zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP. Chodzi o przepis stanowiący, że „przy zbieraniu i opracowywaniu materiałów dziennikarz nie może posługiwać się metodami nagannymi moralnie i sprzecznymi z prawem” oraz „zachowuje przy tym szczególną staranność i rzetelność, zwłaszcza sprawdza wiarygodność uzyskanych wiadomości lub podaje ich źródło”. Według Komisji poprzez zilustrowanie zdjęciem prof. Mikołaja Spodaryka tekstów opublikowanych na portalu TVP.Info, wprowadzono odbiorców w błąd sugerując, że to on jest lekarzem opisanym w artykułach.

W komunikacie zaznaczono, że Komisja Etyki mimo wielu prób nie uzyskała wyjaśnień w tej sprawie od redakcji TVP.info. Dlatego nie ustalono, kto konkretnie ponosi odpowiedzialność za dodanie mylących zdjęć przy tekstach.

Natomiast prof. Spodaryk razem ze skargą przekazał Komisji Etyki TVP pismo wysłane mu 18 stycznia przez zespół Twoje Info (to sekcja TVP.info zbierająca sygnały i informacje od widzów). Według Komisji „forma odpowiedzi przygotowanej przez Zespół Twoje Info i przekazanej Panu Profesorowi Spodarykowi jest naganna i nie mieści się w przyjętych powszechnie normach kultury, a Panu Profesorowi należą się przeprosiny”.

TVP.info tłumaczy: fotoedytor losowo wybrał zdjęcie lekarza zbierającego datki dla WOŚP

W środę redakcja TVP.info przekazała nam wyjaśnienia, które skierowała do Komisji Etyki TVP 20 lipca, czyli dzień po wydaniu decyzji w tej sprawie (na portalu TVP.pl decyzję opublikowano ponad miesiąc później).

W wyjaśnieniach stwierdzono, że ponieważ w tekstach o lekarzu z Rumi była mowa o sprzęcie kupionym z funduszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, fotoedytor losowo wybrał jedno ze zdjęć związanych z WOŚP: pokazujące lekarza w stroju Pokemona kwestującego podczas tegorocznego finału WOŚP (o nietypowym stroju lekarza informowały niektóre media).

„Niestety - co wyszło przy okazji publikacji „Gazety Wyborczej” - okazało się, że wspomnianym mężczyzną jest lekarz prof. Mikołaj Spodaryk, czego fotoedytor dobierając zdjęcie nie wiedział. Nie było intencją redakcji, czy redaktorów wskazywanie, że to tego lekarza dotyczy temat publikacji” - wyjaśniła redakcja TVP.info.

Według badania Gemius/PBI w kwietniu br. portal TVP.info zanotował 1,33 mln realnych użytkowników i 8,94 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki TVP: portal TVP.info naruszył zasady etyki dziennikarskiej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
psst
TVPiS i etyka ? Śmieszne !
odpowiedź
User
m
TVPiS i etyka ? Śmieszne !
szczujnia24,fałsz całą dobę
odpowiedź
User
adad
"Komisja Etyki mimo wielu prób nie uzyskała wyjaśnień w tej sprawie od redakcji TVP.info. Dlatego nie ustalono, kto konkretnie ponosi odpowiedzialność za dodanie mylących zdjęć przy tekstach."
Czy leci z nami pilot?
odpowiedź