SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska akceptuje przejęcie Sky przez 21st Century Fox za 11,7 miliarda funtów

Komisja Europejska dała zielone światło dla zakończenia transakcji zakupu telewizji Sky przez koncern 21st Century Fox. Zdaniem Komisji przejęcie nie naruszy zasad uczciwej konkurencji na rynku. Na przeszkodzie w finalizacji akwizycji stoją jeszcze instytucje brytyjskie badające jej skutki.

Article

Plan kupienia brytyjskiego nadawcy Sky przez amerykański koncern 21st Century Fox ogłoszono w grudniu ub.r. Transakcja o wartości 11,7 mld funtów przewiduje wykupienie przez należący do Ruperta Murdocha koncern 61 proc. akcji Sky, dzięki któremu medialny magnat stanie się jedynym właścicielem europejskiego operatora.

W marciu br. nad transakcją pojawiły czarne chmury. Karen Bradley, brytyjska minister ds. kultury, mediów i sportu, występując przed Izbą Gmin wyraziła poważne wątpliwości na temat wpływu planowanej akwizycji na konkurencyjność krajowego rynku medialnego. W konsekwencji sprawie wielomiliardowego przejęcia zaczął przyglądać się Ofcom, brytyjski regulator rynku mediów i telekomunikacji, a także instytucje zajmujące się konkurencją. Ich raport ma być gotowy w połowie maja br.

Tymczasem Komisja Europejska, która równolegle zbadała wpływ zakupu Sky na rynek wydała komunikat przychylny dla transakcji. Według unijnych ekspertów akwizycja nie zachwieje rynkowej równowagi i nie naruszy zasad konkurencyjności w segmencie medialnym.

Jednocześnie KE zapowiedziała, że będzie się przyglądać pracom brytyjskich instytucji, a nawet współpracować z nimi w celu ostatecznego zaakceptowania zakupu Sky przez 21st Century Fox.

Sky jest brytyjskim nadawcą telewizyjnym, z którego oferty korzystają obecnie 22 mln odbiorców w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Niemczech oraz Austrii.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska akceptuje przejęcie Sky przez 21st Century Fox za 11,7 miliarda funtów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl