SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska chce 90 dni bez opłat roamingowych zamiast ich całkowitego zniesienia

Według projektu szczegółowych regulacji dotyczących zniesienia opłat roamingowych w krajach Unii Europejskiej obywatele wspólnoty nie będą płacić dodatkowo za połączenia międzynarodowe przez 90 dni w roku. W pozostałym czasie mogą pojawić się niewielkie opłaty, nie wyższe jednak niż stawki hurtowe.

fot. Shutterstock.comArticle

W kwietniu br. Komisja Europejska wprowadziła jednolite stawki roamingowe za rozmowy w obrębie Unii Europejskiej. Wówczas europejscy urzędnicy potwierdzili, że od lipca 2017 r. opłaty za roaming mają na terenie wspólnoty zniknąć, a każdy użytkownik będzie płacił za rozmowy tyle samo co u swojego operatora za połączenia lokalne.

Teraz na stronach Komisji Europejskiej opublikowano projekt przepisów wykonawczych, które nieco modyfikują pierwotny plan całkowitego zniesienia płatnego roamingu.

Projekt zakłada, że każdy użytkownik podczas pobytu za granicą będzie mógł prowadzić rozmowy międzynarodowe bez dodatkowych opłat przez okres minimum 90 dni w ciągu całego roku. W tym czasie będzie mógł wykonywać połączenia, pisać SMS-y i łączyć się z siecią ponosząc tylko koszty przewidziane przez jego operatora za usługi krajowe.

Po przekroczeniu ustalonego przepisami limitu operator będzie mógł legalnie wprowadzić niskie opłaty roamingowe. Ich wysokość w założeniach nie może jednak przekraczać hurtowych stawek roamingowych stosowanych przez operatorów we wzajemnych rozliczeniach.

Według projektowanych przepisów wykonawczych maksymalne stawki hurtowe miałyby wynosić 0,04 euro za minutę rozmowy w roamingu, 0,01 euro za wysłanie SMS-a i 0,085 euro za 1 MB danych internetowych.

W komunikacie Komisja wyjaśnia, że proponowane przepisy mają zapobiec nadużyciom. Chodzi np. o sytuację, w której użytkownik przebywając przez długi czas za granicą będzie stale korzystał z abonamentu tańszego operatora z innego państwa unijnego.

Temu samemu celowi ma służyć przepis, wg którego operatorzy będą mogli wymagać od użytkowników regularnego logowania się do sieci. Autorzy projektu podkreślają, że szczególnej ochronie będą podlegali pracownicy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w innym niż macierzysty kraju UE. Tacy abonenci nie będą mogli zostać uznani za osoby nadużywające połączeń roamingowych, prawdopodobnie też nie będzie ich dotyczył 90-dniowy limit na połączenia pozbawione opłat roamingowych.

Projekt przepisów zostanie teraz skierowany do konsultacji, a następnie poddany dalszej procedurze legislacyjnej. Według KE termin zmian w roamingu przewidziany na połowę 2017 r. pozostaje bez zmian.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska chce 90 dni bez opłat roamingowych zamiast ich całkowitego zniesienia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ssss
a więc już ktoś z eu dostał w łape. Po to tam siedzą i wymyślają różne zakazy i nakazy zeby brać łapówki
odpowiedź
User
alex
Moim zdaniem całkiem przyzwoity przepis. Chociaż w moim uproszczonym abonamencie mogłem w TMobile korzystać z roamingu na dość korzystnych warunkach, to teraz będzie jeszcze taniej! Chociaż przez 90 dni w roku... ;>
odpowiedź