SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wg TVP Info komisja w Senacie sprawdza zarzuty mobbingu stawiane wicedyrektor CIS Annie Godzwon

W Senacie powołano specjalną komisję ds. mobbingu, o który oskarżana jest wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon, nazywana "prawą ręką" marszałka izby Tomasza Grodzkiego - informuje w czwartek TVP Info. Dodano, że pracownicy podlegający Godzwon "nie są w stanie wytrzymać presji psychicznej".

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu Article

Według TVP Info, komisja, która ma zbadać tę sprawę, działa już od kilkunastu dni. "Przed komisją przesłuchano już pracowników i oskarżaną o mobbing Annę Godzwon, wicedyrektor CIS. Komisja mogła powstać, bo umożliwia to zapis w regulaminie Senatu z 2014 r.; do tej pory podobna sprawa nie miała miejsca" - czytamy na stronach TVP Info.

Portal powołał się na informacje reportera TVP Info Miłosza Kłeczka, z których wynika, że "w Senacie ma dochodzić do mobbingu polegającego na zastraszaniu, poniżaniu i wywieraniu presji na pracowników.

"Godzwon ma podejmować działania, które wyczerpują znamiona mobbingu" - przekazał dziennikarz. Jego zdaniem, "sprawa zatacza coraz szersze kręgi, czego efektem jest powołanie wspomnianej komisji".

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

"Mobbowani pracownicy Kancelarii Senatu – co wynika z informacji TVP Info – składają wypowiedzenia z pracy, bo nie są w stanie wytrzymać presji psychicznej. Odmawia się im kompetencji w dziedzinach, w których są ekspertami" - czytamy w publikacji TVP Info. Miłosz Kłeczek ustalił, że "wicedyrektor CIS ma instruować tych pracowników w sprawach, na których się nie zna". Dodał, iż "z relacji pracowników wynika, że Godzwon miała ich poniżać i krzyczeć w obecności innych pracowników, wywołując tym samym presję psychiczną".

"Panuje tutaj atmosfera nieuzasadnionej i niepotrzebnej presji, ludzie dzieleni są na lepszy i gorszy sort. (…) Każdy wyjazd krajowy lub zagraniczny należy odchorowywać przez kilka dni" – to zacytowany przez TVP Info fragment wypowiedzenia o pracę z kancelarii Senatu, do którego dotarli dziennikarze.

Marszałek Senatu: nie zauważyłem żadnych sygnałów o mobbingu

Portal zwrócił uwagę, że o komisję i o mobbing w Kancelarii Senatu pytany był na konferencji prasowej marszałek Tomasz Grodzki. "Grodzki stara się umywać ręce od tego problemu, a te informacje musiały do niego docierać, że panuje atmosfera mobbingu, ale prawdopodobnie nic z tym nie zrobił, a efektem jest powołanie komisji" – skomentował red. Kłeczek.

"Ta komisja się zebrała, wykonała wstępne wysłuchania stron, ona kontynuuje swoje prace" – mówił Tomasz Grodzki. Oświadczył także, że wicedyrektor Godzwon towarzyszyła mu w wielu wyjazdach zagranicznych.

"Kiedy przebywaliśmy razem przez długi okres czasu nie zauważyłem żadnych niepokojących sygnałów, które by świadczyły o mobbingu. (…) Ja jestem arbitrem ponad Kancelarią Senatu" – wskazał marszałek izby wyższej. Zapewnił, że "postaramy się to rozstrzygnąć w najlepszy możliwy sposób".

Według TVP Info, "Anna Godzwon od kilkunastu dni nie pojawia się w Senacie". "Ma przebywać na zwolnieniu chorobowym" - napisano.

Kancelaria Senatu: to druga sprawa przed komisją antymobbingową

W czwartek po południu Kancelaria Senatu na Twitterze podkreśliła, że Miłosz Kłeczek wbrew prawdzie podawał w TVP Info, że obecne postępowanie jest pierwszym prowadzonym przez senacką komisję ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji.

- Aktualnie prowadzone postępowanie przed komisją ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji jest drugim postępowaniem prowadzonym dotychczas w Kancelarii Senatu w tego rodzaju sprawie. Pierwsze postępowanie przed komisją zostało przeprowadzone na wniosek pracownika złożony w lipcu 2019 r., w czasie trwania poprzedniej kadencji Senatu - podano.

W poprzedniej kadencji większość w Senacie miała Zjednoczona Prawica, a marszałkiem był Stanisław Karczewski.

Anna Godzwon w Kancelarii Senatu od dwóch lat

Jako wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon pracuje od grudnia 2019 roku. Powołano wtedy nowe kierownictwo CIS, po tym jak po wyborach parlamentarnych marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki. Stanowisko dyrektora CIS objął Grzegorz Furgo, były poseł Koalicji Obywatelskiej.

Przed dołączeniem do Kancelarii Senatu Anna Godzwon prowadziła własną działalność jako specjalistka ds. PR i mediów. Od lutego 2017 do kwietnia 2018 roku była rzeczniczką prasową Krajowego Biura Wyborczego, od stycznia 2011 do sierpnia 2015 roku jako zastępczyni dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP (za kadencji Bronisława Komorowskiego), a w latach 2008-2010 jako główny specjalista w biurze prasowym Kancelarii Sejmu.

Wcześniej przez wiele lat była związana z Polskim Radiem. Od 1993 do 2008 roku była reporterką polityczną w Informacyjnej Agencji Radiowej, natomiast od jesieni 2015 do sierpnia 2016 roku pełniła kolejno funkcje szefowej i wydawcy dnia w Polskim Radiu 24.

Nowa szefowa Centrum Informacyjnego Senatu

Grzegorz Furgo z funkcji dyrektora Centrum Informacyjnego Senatu został odwołany jesienią 2020 roku.

Obecnie dyrektor CIS jest Anna Paradowska-Naturska. Wicedyrektorem CIS od końcówki 2019 roku pozostaje Jakub Stefaniak, wcześniej m.in. rzecznik prasowy PSL i dziennikarz TVP Info.

W Senacie powołano komisję ds. Pegasusa, PiS ją bojkotuje

TVP Info zaczęło informować o sprawie domniemanego mobbingu w Senacie dzień po tym, jak w izbie wyższej uformowano komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus.

W środę wieczorem Senat na przewodniczącego komisji wybrał senatora PO Marcina Bosackiego. W głosowaniu wzięło udział 96 senatorów. Za kandydaturą Bosackiego opowiedziało się 54 senatorów, przeciw 39, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Zgodnie z przyjętą w środę uchwałą o powołaniu komisji, w jej skład wejdzie siedmiu senatorów: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Bosacki jeszcze w poniedziałek zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi.

"Czy przyjdą? Wiadomo, jakie są kompetencje Senatu, ale bardzo liczymy na ich obecność" - mówił senator KO. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, komisja chce wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb specjalnych.

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był właśnie Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział w wywiadzie dla "Sieci".

Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - podkreślił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wg TVP Info komisja w Senacie sprawdza zarzuty mobbingu stawiane wicedyrektor CIS Annie Godzwon

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Odwołać ag tego babsztyla.
odpowiedź
User
Wzburzony
Niech TVP Info wreszcie przestanie hejtować ludzi niezwiązanych z PiS! Te nieudolne próby przykrycia złych poczynań rządu są wyjątkowo wredne
odpowiedź
User
Fifi
Kombinują, jak tu przykryć komisję ds. Pegazusa :D
odpowiedź