SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komitet Regionów UE chce przenieść dotację z PAP do „Rzeczpospolitej” i Euractiv.pl

Komitet Regionów UE bierze pod uwagę zakończenie wsparcia finansowego Polskiej Agencji Prasowej i przekazanie tych środków „Rzeczpospolitej” (wydawanej przez Gremi Media) i serwisowi Euractiv.pl. Uzasadnieniem jest „zagrożenie niezależności” PAP.

fot. Shutterstock.comArticle

Portal TVP.info przytoczył fragmenty dokumentu „Propozycje nowych partnerów”, w którym Komitet Regionów podkreślił, że partnerstwo z Polską Agencją Prasową przez wiele lat było doskonałe.

- Jednak jego niezależność jest zagrożona. Biorąc pod uwagę to niebezpieczeństwo i tradycyjnie duże znaczenie polskiego rynku dla Komitetu oraz jego profilu jego polskich członków, Komitet może rozważyć eksperyment z drugim partnerem medialnym, zapewniając mu wsparcie - stwierdzono.

Jako możliwych nowych partnerów wskazano „Rzeczpospolitą”, uzasadniając, że jej „brukselski korespondent szczegółowo omawia stanowisko Komitetu, także te w sprawie spójności”, oraz serwis Euractiv.pl.

505 tys. zł dotacji z UE dla PAP

W ub.r. Polska Agencja Prasowa uzyskała dotacje w wysokości 13,03 mln zł, wobec 8,72 mln zł rok wcześniej. Zdecydowana większość to środki z polskiego budżetu, które wzrosły z 8 do 12 mln zł.

Natomiast w ub.r. PAP dostał też 505,1 tys. zł dotacji - jak określono w sprawozdaniu - z Parlamentu Europejskiego. Dotacja z Narodowego Programu Zdrowie zwiększyła się z 447,4 do 472,6 tys. zł, a ta z Prasowej Akademii Pieniądza spadła ze 126,1 do 39,7 tys. zł.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o prawie 6,5 mln zło do 53,78 mln zł, a jej strata netto zmniejszyła się z 3,5 mln zł do 562,7 tys. zł.

Według danych ZKDP w lipcu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Rzeczpospolitej” wynosiło 40 344 egz., o 3,99 proc. mniej niż rok wcześniej. Firma Gremi Media, która wydaje też m.in. „Parkiet” i ma większościowy pakiet akcji E-Kiosku, w drugim kwartale br. zanotowała spadek wpływów o 20,8 proc. do 20,48 mln zł, a przy ograniczeniu wydatków jej zysk netto wzrósł z 2,4 do 4,61 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komitet Regionów UE chce przenieść dotację z PAP do „Rzeczpospolitej” i Euractiv.pl

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz
Chyba trudno się dziwić
odpowiedź
User
Euro Pol
Kasy w korycie coraz mniej, az sie swinie, to znaczy sie koalicjanci ostatnio pokonsali!
odpowiedź
User
adam
Chyba trudno się dziwić
redagowana przy śmietniku przez aparatczyka PO Rzepa to kiepski przykład niezależności
odpowiedź