SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komornik zajął mieszkanie Cezarego Gmyza? Prawnik dziennikarza dementuje

Po przegranym procesie z Leszkiem Szymowskim dziennikarz TVP Cezary Gmyz nie opublikował sprostowania w "Rzeczpospolitej". Portal Wieści24.pl poinformował, że mieszkanie dziennikarza TVP zostało zajęte na poczet długów. Prawnik Cezarego Gmyza zapewnia, że to nieprawda, a na pokrycie roszczeń wystarczyły środki z wynagrodzenia dziennikarza.

Cezary Gmyz, fot. TV RepublikaArticle

Proces o zniesławienie Leszek Szymowski wytoczył Cezaremu Gmyzowi, obecnemu korespondentowi TVP w Niemczech, w 2012 r. Poszło o artykuł "Próba zastraszenia w obronie nierzetelnej książki" opublikowany w "Rzeczpospolitej". Gmyz napisał w tekście, że wydawca książki Leszka Szymowskiego "Agenci SB kontra Jan Paweł II" próbował zastraszyć dziennikarza "Rz", żeby nie napisał o niej krytycznego artykułu.

"Gdy dziennikarz »Rz« zaczął zbierać informacje na jej temat, na spotkanie zaprosił go wydawca pozycji Jan Piński. Podczas rozmowy poinformował, że Szymowski, gdyby ukazały się niepochlebne informacje na jego temat, zamierza w tygodniku »Angora« ujawnić rzekomą współpracę Cezarego Gmyza z UOP na początku lat 90. Próba zastraszenia tylko przyspieszyła publikację artykułu przestrzegającego przed książką” - napisał Gmyz.

W styczniu 2014 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo twierdząc, że Cezary Gmyz nie był autorem artykułu, na co Szymowski przedstawił dowód - zaświadczenie wydawcy „Rzeczpospolitej”, w którym stwierdzono, że to Cezary Gmyz był autorem tekstu. Dowód ten nie został jednak dopuszczony przez sąd. Dwa lata później Sąd Okręgowy ponownie wydał wyrok w tej sprawie, nakazując pozwanemu przeprosiny i zapłatę kosztów sądowych w wysokości 32 tys. zł.

"Nie dostałem jeszcze pisma w tej sprawie"

Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok Sądu Okręgowego z 2017 r., którego do tej pory Cezary Gmyz nie wykonał. Wszczęto zatem postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował o publikacji przeprosin na rzecz Szymowskiego. Komornik miał zająć 32 tys. zł na koncie w banku oraz na wynagrodzeniu z telewizji na poczet wykonania przeprosin w „Rzepie”.

Nie udało się tego zrobić,  a serwis Wiesci24.pl podał, że komornik zajął mieszkanie Cezarego Gmyza.

Informację we wtorek potwierdził portalowi Wirtualnemedia.pl Cezary Gmyz. - Nie dostałem jeszcze pisma w tej sprawie, ale to możliwe. Mam pozajmowane wszystkie konta, wyczyszczone do zera. Artykuł w "Rzeczpospolitej" napisałem o wyjątkowo złej książce Leszka Szymowskiego, w której pełno jest zmyśleń i kłamstw. Jej wydawcą był Jan Piński, który pisze w portalu Wieści24.pl. Szymowski w swojej książce oskarżył mnie, że byłem tajnym współpracownikiem SB, ale dokonałem autolustracji. To absurdalny zarzut. Na procesie redaktor książki przyznała, że taki rozdział był, ale został wycofany. Sąd z całości pozwu uwzględnił dwa punkty i nakazał przeprosiny w "Rzepie". Chociaż artykuł ukazał się w tej gazecie, wydawca pozbawił mnie ochrony prawnej, bo zostałem w tym czasie zwolniony - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Cezary Gmyz.

"Nie unikam płacenia, nie mam ani grosza"

Obecny korespondent TVP w Niemczech został zwolniony z "Rzeczpospolitej" na początku listopada 2012 r. Powodem tej decyzji był jego głośny tekst o trotylu na wraku prezydenckiego tupolewa. Pracę stracili wtedy także redaktor naczelny dziennika Tomasz Wróblewski, jego zastępca Bartosz Marczuk i szef działu krajowego Mariusz Staniszewski.

- Musiałem zapłacić niemałe pieniądze za prawników, sprzedałem wtedy samochód, zresztą do tej pory płacę, wydaję miesięcznie po kilka tysięcy zł. Byłem bez pracy i nie było mnie wówczas stać na wytoczenie procesu "Rzepie" za rozwiązanie umowy o pracę. Koledzy, którzy byli razem ze mną zwolnieni, zrobili to i wygrali - twierdzi Gmyz.

Korespondent TVP mówi, że poprosił redakcję "Rzeczpospolitej", aby zamieścili bezpłatnie sprostowanie, ale wydawca miał nie zgodzić się na to. Najbardziej go bulwersuje fakt, że komornik zajął firmowe konto, na którym miał pieniądze dla współpracowników, np. montażystów, bo realizuje cykl programów dokumentalnych dla IPN.

- To dla mnie bolesne, bo nie lubię mieć długów. Kłamstwem jest, co pisze portal Wieści24.pl, że unikam płacenia. Nie mam ani grosza, więc pewnie dlatego komornik uznał, że może zająć moje mieszkanie. To draństwo, które miało zostać zniesione ustawą antylichwiarską, ale ona nawet nie weszła pod obrady Sejmu - mówi nam Cezary Gmyz. - Mam nadzieję, że nie dojdzie do licytacji - dodaje dziennikarz.

Prawnik Gmyza: nie będzie licytacji mieszkania, komornik zajął środki z wynagrodzenia

W piątek reprezentujący Cezarego Gmyza w tej sprawie adwokat Hubert Kubik z kancelarii Kopeć & Zaborowski przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że ustaliła w Kancelarii Komornika przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, że nie jest prowadzona żadna egzekucja z nieruchomości należącej do dziennikarza.

- Komornik uznaje, iż zajęte w egzekucji wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę mojego Mocodawcy jest wystarczającym sposobem egzekucji. Konto bankowe mojego Mocodawcy, a także jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie jest zajęte przez innych komorkników - stwierdził Kubik.

Zaznaczył, że do redakcji Wiesci24.pl i Jana Pińskiego, który udostępnił na swoim profilu twitterowym tekst o rzekomej egzekucji na mieszkaniu Gmyza, wezwanie do zaniechania naruszenia dóbr osobistych dziennikarza TVP poprzez usunięcie tych treści.

Mecenas Kubik podkreślił, że nieprawdziwe są informacje o licytacji komorniczej nieruchomości Cezarego Gmyza oraz o tym, że wynagrodzenie dziennikarza okazało się niewystarczające do zaspokojenia roszczeń w ramach egzekucji komorniczej.

Leszek Szymowski, dziennikarz Angory, niechętnie z nami rozmawiał.- Od ponad sześciu lat czekam na przeprosiny. Zostało niecałe 30 tys. zł do wyegzekwowania przez komornika - skwitował. Wcześniej z rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówił, że "kreatywność pana Cezarego Gmyza jeżeli chodzi o unikanie wykonywania wyroków sądu jest szeroka".

- Z najwyższym niesmakiem obserwuję, jak na każdym kroku standardy nie tylko dziennikarskie, ale i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości narusza człowiek, który sam siebie usiłuje przedstawiać jako sumienie dziennikarstwa - komentował dla portalu Wirtualnemedia.pl Leszek Szymowski. Ironicznie dodawał, że „wyroki w tej sprawie - zarówno na etapie Sądu Okręgowego, jak i Sądu Apelacyjnego oraz postępowania egzekucyjnego wydawali sędziowie, którzy byli mianowani albo przez Lecha Kaczyńskiego, albo przez Andrzeja Dudę”. - W obu przypadkach na wniosek Zbigniewa Ziobry. W związku z tym środowisko polityczne pana Cezarego Gmyza powinno przeprowadzić śledztwo czy nie reprezentuje on rosyjskiej agentury, która sabotuje dobrą zmianę w sądach - mówi nam Szymowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komornik zajął mieszkanie Cezarego Gmyza? Prawnik dziennikarza dementuje

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rafał
SUPER
odpowiedź
User
art
W tym artykule na stronie Wieści24 jest napisane, że w kolejce do pensji pana Gmyza jest już trzech innych komorników. Ciekawe.
odpowiedź
User
Stoppis
Dobrze przeczytać coś takiego na początku dnia. Brawo komornik!
odpowiedź