SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komornik zajął spółce Grzegorza Hajdarowicza 5,4 mln zł z dywidendy od wydawcy „Rzeczpospolitej”

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI poinformowała, że komornik dokonał zmiany zabezpieczenia i zajął wierzytelność do kwoty 5,4 mln zł wynikającą z dywidendy od Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. To pokłosie sporu z firmą Centrum Nowoczesnych Technologii powiązaną ze Zbigniewem Jakubasem.

 

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W komunikacie giełdowym podkreślono, że zarząd KCI „nadal nie wyraża zgody na takie zabezpieczenie, i będzie podejmował dalsze kroki w celu całkowitego zdjęcia zabezpieczenia”.

Pod koniec maja akcjonariusze Gremi Media zdecydowali, że firma wypłaci 9,68 mln zł dywidendy - po 5,67 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 1 czerwca, a jej wypłatę podzielono na dwie transze wynoszące po 4,84 mln zł. Pierwszą wypłacono 21 czerwca, a druga trafi do akcjonariuszy 21 lipca.

Do KCI należą walory stanowiące 74,69 proc. kapitału i 81,02 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media. Tym samym w ramach dywidendy otrzyma 7,23 mln zł, po 3,616 mln zł w ramach każdej z transz.

O co chodzi w sporze spółek Hajdarowicza i Jakubasa

Pod koniec grudnia ub.r. Grzegorz Hajdarowicz w rozmowie z „Rzeczpospolitą” poinformował, że komornik zajął majątek i rachunku bankowe KCI. Chodziło o 5,3 mln zł: tej kwoty domagała się spółka Centrum Nowych Technologii kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa. Zdaniem Hajdarowicza pieniądze już zostały zapłacone, komornik zaś domagał się ich bezpodstawnie.

To co działo się wokół KCI – zdaniem biznesmena – należało łączyć z informacjami o staraniach czynionych przez Orlen o przejęcie wydawcy „Rzeczpospolitej”. - 12 grudnia w Onecie pokazuje się materiał, że Orlen chce przejąć Gremi Media. 14 grudnia mamy ten dziwny wyrok. Przypomnę: nakazujący KCI zapłacić drugi raz te same pieniądze. 17 grudnia spółka kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa zajmuje konta i akcje Gremi Media. Nasuwa się pytanie: czy Zbigniew Jakubas działa na zlecenie Orlenu? – pytał na łamach „Rzeczpospolitej” Grzegorz Hajdarowicz.

Hajdarowicz zarzucił też w wywiadzie mecenasowi Marcinowi Imiołkowi reprezentującemu CNT przed sądem, że „załatwił, okłamując sąd w Krakowie, nakaz zapłaty przez spółkę drugi raz tej samej, niebagatelnej kwoty 5 milionów 400 tys. złotych”.  W odpowiedzi Zbigniew Jakubas i Marcin Imiołek złożyli pozwy o zniesławienie, przeciwko Hajdarowiczowi.

Pod koniec stycznia br. napisaliśmy, że Centrum Nowoczesnych Technologii zrezygnowało z żądania zabezpieczenia całego majątku KCI, ograniczając się do kwoty 5,4 mln zł. KCI natomiast chce, żeby zabezpieczenie zdjęto całkowicie.

W połowie marca „Rzeczpospolita” poinformowała, że prokuratura po zawiadomieniu złożonym przez KCI wszczęła dochodzenie w sprawie oszustwa na szkodę tej spółki. W postępowaniu nikomu nie postawiono zarzutów. Podejrzenie popełnienia przestępstwa polegać miało na zatajeniu przez prezesa spółki CNT i jej pełnomocnika, że spółka ta już raz zapłaciła CNT sporną kwotę.

- Mimo to wskazywali w pozwie, że KCI nie wykonało swoich zobowiązań, w szczególności że winno zapłacić na rzecz CNT 5,3 mln zł. W efekcie tego zatajenia, argumentuje KCI, krakowski Sąd Okręgowy, w osobie referendarza Jarosława Gruntowicza, na posiedzeniu niejawnym, wydał w grudniu ub.r. nakaz zapłaty przeciwko KCI na tę kwotę - przypomniano w „Rzeczpospolitej”.

- Liczymy na przywrócenie praworządności i przyjrzenie się działaniom prezesa i pełnomocnika CNT oraz referendarza sądu krakowskiego w tej sprawie, ale także głównego akcjonariusza tej spółki. Ważne jest to nie tylko dla KCI, ale także praworządności w naszym kraju - skomentował Piotr Łysek, prezes KCI.

Gremi Media wystawione na sprzedaż

Pod koniec marca br. KCI poinformowało, że zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczący posiadanego pakietu akcji Gremi Media. Zaczęło współpracę z firmą doradczą Deloitte Advisory, która będzie odpowiadać za „przeprowadzenie potencjalnej transakcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia akcji”.

Eksperci z branży wydawniczej komentowali dla Wrtualnemedia.pl, że Gremi Media może być atrakcyjna spółką dla innych wydawców z segmentu biznesowego i spółek powiązanych z obecną władzą. Ponadto od paru lat dyskutowano o konsolidacji wśród trzech gazet gospodarczych.

Pod koniec maja KCI w ramach skorygowanej strategii na lata 2019-2030 zapowiedziało inwestycje w projekty nieruchomościowe i kompleks Alvernia Planet, natomiast o Gremi Media wspomniało tylko zdawkowo, wśród projektów, w których chce być mniejszościowym inwestorem.

W pierwszym kwartale br. grupa Gremi Media zanotowała spadek przychodów o 7,3 proc. do 21,82 mln zł i zysku netto z 3,54 do 2,03 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Komornik zajął spółce Grzegorza Hajdarowicza 5,4 mln zł z dywidendy od wydawcy „Rzeczpospolitej”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pffff
Na biednego nie trafiło tacy zawsze spadają na 4 łapy wcale mi nie żal ale za to cieszy 😆
odpowiedź
User
Z Expressu
Najbardziej mam za złe, że doprowadzano do kontrolowanego dorżnięcia Życia Warszawy. Stolica kraju a nie ma nawet jednej lokalnej gazety codziennej. W Łodzi, Krakowie czy Bydgoszczy cały czas są dwa dzienniki lokalne a w stolicy kraju nie ma nawet jednego. Nie wliczam wkładek w Wyborczą bo to tylko lokalne mutacje do krajowego dziennika.
odpowiedź
User
d111
Najbardziej mam za złe, że doprowadzano do kontrolowanego dorżnięcia Życia Warszawy. Stolica kraju a nie ma nawet jednej lokalnej gazety codziennej. W Łodzi, Krakowie czy Bydgoszczy cały czas są dwa dzienniki lokalne a w stolicy kraju nie ma nawet jednego. Nie wliczam wkładek w Wyborczą bo to tylko lokalne mutacje do krajowego dziennika.

Życie Stolicy jest.
odpowiedź