SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komputronik rozpoczyna postępowanie sanacyjne. Może zapłacić 57,9 mln zł zaległych podatków

Firma Komputronik - prowadząca w całej Polsce sieć sklepów z elektroniką - może zapłacić 57,9 mln złotych zaległych podatków. Takiej kwoty domaga się urząd skarbowy po stwierdzeniu nieprawidłowości w rozliczeniach z 2014 roku. Bank Pekao S.A. wypowiedział Komputronikowi umowę kredytową, a firma złożyła do sądu wniosek o postępowanie sanacyjne.

Fot.: KomputronikArticle

Komputronik funkcjonuje na rynku od 1996 r. Obecnie firma prowadzi w całej Polsce sieć sklepów oferujących sprzęt komputerowy oraz urządzenia z segmentu RTV i AGD. Od 2007 r. Komputronik jest spółą notowaną na GPW. W IV kwartale 2019 r. miał ponad 508 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 753 tys. zł zysku netto.

Prawie 58 mln zaległych podatków

Teraz okazuje się że Komputronik może wpaść w kłopoty finansowe w związku z kontrolą fiskusa, która ujawniła nieprawidłowości w rozliczeniach firmy.

Jak informuje Komputronik w komunikacie 2 marca 2020 r. otrzymał dwie negatywne decyzje Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu delegatury w Lesznie dotyczące postępowań kontrolnych w zakresie podatku VAT za marzec, kwiecień i maj 2014 roku.

- W decyzjach organu zakwestionowano prawidłowość rozliczeń VAT Emitenta w kontrolowanych okresach, w związku z czym wydano decyzję, na podstawie której powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln PLN (plus należne odsetki szacowane przez Emitenta na 18,7 mln PLN) - czytamy w komunikacie. - Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową Emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a Emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Firma poinformowała że prowadzi obecnie negocjacje z czterema bankami na temat finansowania, jednak wiadomości w tej sprawie nie są do końca pomyślne.

- W dniu 5 marca 2020 r. Spółka otrzymała w trybie elektronicznym informację o wypowiedzeniu umowy kredytowej zawartej z Bankiem Pekao S.A. oraz umowy faktoringowej zawartej przez Komputronik Biznes sp. z o.o. z Pekao Faktoring Sp. z o.o. Zgodnie z treścią otrzymanej informacji nt. wypowiedzenia wstrzymane zostaje dalsze finansowanie wierzytelności faktoringowych oraz wstrzymany zostaje zwrot funduszu gwarancyjnego oraz innych należnych kwot - ujawnia Komputronik w dokumentach.

Będzie restrukturyzacja i zwolnienia

W związku ze stwierdzonymi przez fiskus nieprawidłowościami oraz ewentualnością zapłacenia prawie 58 mln zł zaległości podatkowych Komputronik złożył w sądzie wniosek o postępowanie sanacyjne, które zakłada restrukturyzację i ma ochronić firmę przed wierzycielami. Działania restrukturyzacyjne przewidziane przez Komputronik obejmują:

1. Skrócenia czasu rotacji należności,
2. Modyfikacji limitów ubezpieczenia należności dla dostawców Emitenta,
3. Zwiększania udziału najbardziej rentownych kanałów sprzedaży w całkowitej sprzedaży w połączeniu z przebudową oferty handlowej (koncentracja na strategicznych kategoriach produktowych),
4. Odstąpienia od wybranych umów w celu zmniejszenia stałych kosztów związanych z działalnością operacyjną Emitenta,
5. Restrukturyzacji zobowiązań Emitenta poprzez:
a. umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego oraz po tym dniu,
b. umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40 proc. i ich spłata w kwartalnych ratach,
c. umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych (koszty, opłaty, kary umowne itp.) od wszystkich rodzajów długów,
6. Redukcji zatrudnienia na poziomie około 20 proc.,
7. Redukcji pozostałych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej w postaci:
a. zmniejszenia wykorzystywanej powierzchni magazynowej wynajmowanej (wydzierżawianej),
b. oddania w najem (dzierżawę) części powierzchni własnych,
c. redukcji funduszy wynagrodzeń,
d. ograniczenia kosztów reklamy i marketingu,
e. ograniczenia kosztów związanych z funkcjonowaniem sieci agencyjnej.

Może się okazać, że 57,9 mln zł to nie jedyna kwota zaległych podatków jaką będzie musiał zapłacić w przyszłości Komputronik. Firma poinformowała także o innym postępowaniu dotyczącym stycznia 2015 r. Tutaj fiskus może nakazać firmie zapłatę kolejnych 7,3 mln zł z tytułu nieprawidłowości w rozliczeniach VAT.

Jest zgoda sądu

We wtorek w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl Komputronik poinformował, że złożony przez firmę wniosek o postępowanie sanacyjne został rozpatrzony pozytywnie.

- Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto Wydział XI Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu sanacyjnego wobec spółek Komputronik S.A. oraz Komputronik Biznes sp. z o.o. - głosi komunikat. - Ta pozytywna decyzja pozwoli Grupie realizować sprzedaż na dotychczasowych zasadach. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklep internetowy działają płynnie, codzienna sprzedaż oraz wysyłki są realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci mają stały i swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej oraz usługowej, a także bez przeszkód mogą korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru.

Komputronik zapowiada, że w związku z rozpoczęciem procesu sanacyjnego zintensyfikuje prace nad planem działania w najbliższych kwartałach. Firma twierdzi, że zrewidowana w 2019 roku strategia, działania optymalizacyjne i efektywnościowe przyniosły już pierwsze rezultaty, a Grupa dzięki dużej determinacji do zmiany wykazała zdecydowane polepszenie wyników.  

- Równolegle z rozmowami z partnerami handlowymi powstaje budżet na kolejny rok finansowy rozpoczynający się od 1 kwietnia 2020 oraz planowane są dalsze działania marketingowe – wyjaśnia Komputronik. - Spółka stawia na intensywny dialog z klientami detalicznymi i biznesowymi oraz podkreśla, iż wizerunek jaki zbudowała na rynku sprzedaży, dystrybucji i usług IT oraz marki, którymi sygnuje działalność są dla niej wielką wartością.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komputronik rozpoczyna postępowanie sanacyjne. Może zapłacić 57,9 mln zł zaległych podatków

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baca
Widoczna na zdjęciu wyprzedaż z ofertą -70% jest wymowna.
odpowiedź
User
Polak.
Spojrzmy na date. 2014 rok. z koncem tego roku mija 5 pelnych lat od zlozenia dokumentow rozliczeniowych. Czy sa winni czy nie. Nie wiemy. Malo prawdopodobne. Tak duza firma na pewno przeprowadza coroczne audyty. Stawial bym na problemy z interpretacja przepisow podatkowych. Urzad Skarbowy generalnie nie rozpoczyna sam postepowan. Najczesciej jakis zyczliwy dostarcza ospowiednie dokumenty i fakty. Wchodza na gotowe. Przypomina mi to sprawe z Optimusem. Ktos ich bardzo nie lubil i pomogl zniszczyc duzą polska firme.
To tylko moje zdanie. Nie jestem nieomylny
odpowiedź