SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam czekała na nową koncesję 6 miesięcy, TVN24 19 miesięcy

KRRiT przedłużyła koncesję naziemną dla TV Trwam i satelitarną dla TV Republika. Proces rekoncesyjny w przypadku stacji związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trwał niecałe pół roku. Przedłużenie koncesji dla TVN24 zajęło KRRiT 19 miesięcy. Toruńska telewizja zapłaci za koncesję 12,9 mln zł jak poprzednio, tylko 6,78 mln zł.

Koncesja dla TV Trwam wygasa 13 marca 2023 roku. - Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji wpłynął do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 11 stycznia 2022 roku - informowała w styczniu br. portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Teraz urzędniczka zdradza, że wniosek toruńskiej fundacji Lux Veritatis został rozpatrzony pozytywnie. Taką samą decyzję regulator podjął odnośnie wniosku o przedłużenie koncesji satelitarnej TV Republika, która wygasała 5 maja 2023 roku. Stacja kierowana przez Tomasza Sakiewicza zaczęła nadawanie 10 kwietnia 2013 roku.

TV Trwam zapłaci za koncesję połowę mniej niż poprzednio

10-letnia koncesja naziemna TV Trwam, która została udzielona w 2013 roku kosztowała 12,9 mln zł. Nowa może być połowę tańsza. KRRiT zgodziła się bowiem na zmniejszenie limitu emisji reklam w stacji. Zgodnie z przyjętym w 2018 roku rozporządzeniem obniża to koszt koncesji. Dla stacji o. Tadeusza Rydzyka to nie problem, bo utrzymuje się z datków i rządowych grantów.

Już 26 stycznia br.  KRRiT przystała na zmianę dotychczasowej koncesji. W jej myśl reklamy nie mogą przekroczyć 3 minut w ciągu godziny zegarowej. Na antenie TV Trwam spoty reklamowe są rzadkością. - Począwszy od września 2021 r. udział reklam w programie telewizyjnym pod nazwą „TRWAM”, którego Koncesjonariusz jest nadawcą, nie przekroczył 3 minut w ciągu godziny - uzasadniła wniosek fundacja Lux Veritatis w październiku ub.r. Obiecała też, że taki stan rzeczy utrzyma się.

Czy opłata za koncesję TV Trwam będzie rzeczywiście niższa? - Tak, będzie niższa. Zniżki wynikają z par. 6 rozporządzenia ws. opłat - informowała wówczas portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT. W związku z mniejszym limitem reklam Rada zdecydowała, że ostatnia rata za kończącą się koncesję to nie 1,29 mln zł jak zwykle, tylko niespełna 718 tys. zł.

We wspomnianym artykule rozporządzenia KRRiT z 2018 roku czytamy, że opłata za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu, w którym reklamy zajmują nie więcej niż 3 minuty w ciągu godziny, wynosi 50 proc. Jeśli nadawca zdecyduje się na 6-minutowy limit w ciągu godziny, to musi zapłacić 75 proc. wartości koncesji. Przepisów tych nie stosuje się, jeśli dany kanał emituje wyłącznie telezakupy. Nadawcy, którzy nie wystąpią o obniżkę opłat mogą nadawać do 12 minut reklam na godzinę. W tym samym rozporządzeniu zapisano, że koszt nadawania na ogólnopolskim multipleksie DVB-T lub DVB-T2 w standardowej lub wysokiej rozdzielczości to 13 mln 544 tys. 781 zł. Zgodnie z tymi przepisami nowa 10-letnia koncesja dla TV Trwam będzie kosztować blisko 6,78 mln zł.

Długie oczekiwanie na koncesje stacji TVN, krótkie TV Trwam

KRRiT procesem przedłużenia koncesji dla naziemnej TV Trwam zajmowała się niespełna 6 miesięcy. Złożyła go bowiem 11 stycznia br. Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji dla satelitarnej stacji TVN24 wpłynął do regulatora 6 lutego 2020 roku. KRRiT zgodę na dalsze nadawanie wydała dopiero 22 września 2021 roku, czyli po 19 miesiącach. Analogiczna sytuacja miała miejsce z TVN7. W przypadku tej naziemnej stacji wniosek wpłynął 23 grudnia 2020 roku. Pozytywna decyzja zapadła 18 lutego 2022 roku, czyli po ponad 13 miesiącach.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tak długo zajmowała się wnioskami Grupy TVN, ponieważ jej członkowie uważali, że stacje tej firmy łamią ustawę o radiofonii i telewizji. Wynika z niej, że polską koncesję może otrzymać jedynie nadawca, którego właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta firma jest kontrolowana przez amerykański koncern WarnerBros.Discovery.

Z danych Nielsena opublikowanych przez KRRiT wynika, że dostępna w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam miała w ub.r. 0,52 proc. udziału w rynku telewizyjnym.  Udział w rynku dostępnej w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych TV Republika wyniósł z kolei 0,068 proc.

Dołącz do dyskusji: TV Trwam czekała na nową koncesję 6 miesięcy, TVN24 19 miesięcy

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
"Bo co wolno wojewodzie to nie tobie..." i tak dalej.
odpowiedź
User
Rycho
Powiedzcie lepiej ile czasu tv Trwam czekała na koncesję za Dworaka.
odpowiedź
User
Tobek
Precz TVP i PiS
odpowiedź