SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wciąż bez decyzji KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN

Podczas wtorkowego posiedzenia członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie zajęli się przedłużeniem koncesji na nadawanie dla TVN - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Mimo, że mieli ku temu okazję, gdyż stosowny wniosek zgłosił prof. Tadeusz Kowalski. Na obradach stanęła za to kwestia udzielenia koncesji dla dwóch nadawców radiowych.

TVN czeka na przedłużenie koncesji już od siedmiu miesięcy. Już pod koniec ub. roku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiły wnioski o przedłużenie koncesji dla TVN, TVN International i TVN Turbo. Mimo to członkowie KRRiT nie zajęli się jeszcze nimi.

Zapytaliśmy Krajową Radę skąd zwłoka w głosowaniu nad rekoncesją dla głównego kanału TVN, a także na jakim etapie są prace nad nim w Krajowej Radzie, ale nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, zgłosił we wtorek wniosek o zajęcie się sprawą przedłużenia koncesji dla głównego kanału TVN, jednak wniosek ten przepadł w głosowaniu i członkowie rady w ogóle się tym tematem nie zajęli. – To była najkrótsza debata jaką pamiętam - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

Jego zdaniem nie ma już żadnych przeszkód, aby regulator pochylił się nad przedłużeniem praw do nadawania dla TVN, a jednak nie robi tego. - Nadawca spełnił już wszystkie warunki, łącznie z tym, że złożył nam sprawozdania finansowe - mówi prof. Kowalski.

Nie wiadomo kiedy sprawa rekoncesjonowania TVN trafi pod obrady. Najbliższe posiedzenie KRRiT zaplanowano na końcówkę sierpnia. 

Dwa nowe radia: w Bydgoszczy i Gródku

KRRiT rozstrzygnęła za to we wtorek postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną w Bydgoszczy. Koncesję na nadawanie tam otrzymał Leszek Kozioł z Zielonki, na rozpowszechnianie programu „ROCK FM" ze stacji nadawczej w Bydgoszczy 99,5 MHz.

Członkowie Krajowej Rady rozstrzygnęli także postępowanie w sprawie rozszerzenia koncesji o kolejną stację nadawczą w Gródku. Rada podjęła uchwałę o udzieleniu takiej koncesji dla Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, która może odtąd rozpowszechniać program radiowy o charakterze społeczno-religijnym pn. „Radio ORTHODOXIA". Program nadawany jest ze stacji nadawczej Gródek (województwo podlaskie) na częstotliwości 97,2 MHz.

Na rozstrzygnięcie czeka kilka koncesji

TVN SA czeka nie tylko na przedłużenie koncesji głównego swojego kanału (wygasa ona 14 kwietnia 2024 roku), lecz także TVN International (wygasa 10 lutego 2024 r.), TVN Turbo (wygasa 12 kwietnia 2024 r.), a w tym miesiącu złożyła wniosek o rekoncesję dla kanału TVN Style, którego koncesja wygasa 28 lipca 2024 r. Spółka zabiega o przedłużenie praw do nadawania tych kanałów na kolejnych 10 lat, zaś wnioski (zgodnie z przepisami) złożone być musiały najpóźniej rok przed wygaśnięciem praw.

Podczas czerwcowego spotkania z przedstawicielami sejmowej komisji kultury i środków masowego Maciej Świrski mówił, iż do członków Rady dochodzić mają też "medialne informacje o powiązaniach z Rosją spółek z konsorcjum właścicielskiego nadawcy”. Koncern Warner Bros. Discovery faktycznie nadawał swoje międzynarodowe stacje w Rosji, ale w ubiegłym roku opuścił ten kraj. Świrski podkreślał, że KRRiT zwróciła się do TVN, z pytaniem, kto jest właścicielem i zarządzającym "całego łańcuszka firm pomiędzy TVN w Polsce a Warner Bros. Discovery w Stanach Zjednoczonych" - odpowiedzi nie uzyskano.

Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od połowy 2015 roku, gdy przejął ją Scripps Networks Interactive, trzy lata później przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną br. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T. Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana w Amsterdamie. Od połowy ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.

Dołącz do dyskusji: Wciąż bez decyzji KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Świrski czeka na polecenie kaczuszki. Sam nic nie potrafi zrobić. A że zaraz USA pogrozą palcem, to w podskokach przedłuża im koncesje. W pisie od lat sami nieudacznicy i ofermy.
odpowiedź
User
WściekłyChopin
To medium nie powinno otrzymać koncesji. Kłamstwa powinny być karane.
odpowiedź
User
Krzysztof
Sz. Świrski obywatelu zabraniam dania koncesji...niech zabierają sete wojska my mamy braci rosjan wg słów jarosława...ponadto pogoń pan niemców ...francuzów i tego podobne...niech wróci normalność: granice wizy i książeczki walutowe!! aha-wojsko przyjedzie z korei i to nie tej👍👍
odpowiedź